Elementarna (ne)pismenost ili...

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Stormbringer, Feb 13, 2007.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Morao sam. :mrgreen:
    Na pocetku 21. vijeka, u eri interneta i informatickih tehnologija, da bi uopste mogli funkcionisati neophodno je poznavati barem 3 jezika: maternji, strani jezik (npr: engleski, njemacki i sl. uglavnom neki sluzbeni jezik; ne, ruski :lol: ) i posjedovati odredjenu informaticku pismenost.
    Kako nauciti druga dva, ako gramatiku svog maternjeg jezika (kako se god on zvao) jos niste uspjeli savladati. :?:
    Ako primijetite nesto "grozno", dajte svoj skromni doprinos ovom topicu. :mrgreen:
    Ja cu poceti prvi (na lijevoj strani jednakosti su nepravilni, a na desnoj pravilni izrazi):

    dali = da li
    htjeo = htio
    predplata = pretplata
    uvjek = uvijek


    P.S. Bez uvrede.
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator


    Sorry, morao sam. :D
     
  3. vnm_

    vnm_ Komšija

    posteno...trazio je doprinos, ti si samo postupio po njegovoj zelji :)

    mene najvise ubode u oci "kompijuter" i "kabal"...
    ovo prvo jer zamislim kako ta osoba nakaradno mora izgovoriti kompjuter da uspije ubaciti "i" a ovo drugo jer je kabal=drvena kanta...
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    meni najvise oci bode sve cesce spajanje negacije i glagola. pa jebemu djeco, to se u osnovnoj uci... :?
    ja znam sta recimo meni jedino nedostaje u usenet komuniciranju - veliko slovo, ali ostalo je koliko znam leksicki i semanticki ispravno. :mrgreen:
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    ha sad.. kako skonta temu "nemoj ucit strani jezik ako ne znas svoj"

    bicu iskren i pravim dosta gresaka, kad sam izasao iz srednje bio sam super pismen ali koristeci strane forume, tacnije srpski i hrvatski gdje recimo na srpskim forumima pisem ekavicom (ne da im se "uvlacim" nego necu da se isticem i da me obiljezavaju) poceo sam da jako grjesim pa vise ne znam ni sta je pravopis..

    ..da zalosno je kad se recimo podje negacija pisati zajedno ili sta vec ali ruku na srce.. ovo je forum o racunarima, nije da se ne treba voditi racuna ali 90% nas naj vise grjesi jer brzo kuca a drugo ne vodimo racuna o zarezima, velikim slovima itd.

    to je moje misljenje, nije da je tema "beskorisna" ali ipak uvjek ce bit onih sto grjese pa makar forum bio "lijepi rukopisi"
     
  6. Blackmore

    Blackmore Aktivista

    Zašto pišeš ekavicom na srpskim forumima? Ja sam Srbin po nacionalnosti pa to ne radim. U ratu je, koliko sam upućen ministarstvo prosvjete Republike Srpske donijelo odluku da se piše ekavskim naglaskom. Ja sam u osnovnoj školi pisao ekavicom. Par kretena su upropastili i degenerisali par generacija. Na sreću ta odluka je poništena.

    Najviše me nerviraju ljudi koji su nastavili govoriti ekavicom. Ima ih mnogo po lokalnim srpskim televizijama. Glupo je i ružno kada neko govori ekavskim naglaskom, a nije savladao ekavski akcenat. Ruglo jedno!

    Mnogo ljudi čini pogrešku kada kaže dole. Ta riječ se ijekavskim naglaskom izgovara dolje.

    A najsmješnije mi je kada neko umjesto ,,ni s' kim'' kaže ''s nikim'' :D

    Svi pravimo greške u pisanju, ali trebamo nastojati da ih svedemo na minimum.

    Odlična tema, samo se bojim da ne umiješamo politiku u nju (ja sam malo, ali morao sam reći neke činjenice). Ako političari čine zločin prema jeziku nemojmo i mi da to radimo :(
     
  7. Shenron

    Shenron Komšija

    Ja nikako naucit kada se pise "ij" a kada samo "j" ... :oops: ... ostalo manje vise znam :mrgreen:
     
  8. Blackmore

    Blackmore Aktivista

    Najlakše je da izgovoriš tu riječ ekavskim naglaskom ali našim ijekavskim akcentom (kako rade voditelji na televizijama koje sam pomenuo). Ako izgovoriš dugo e tada riječ pišeš sa ''ij'', a ako izgovoriš kratko e tada pišeš samo ''j''.
    Na primjer: mleeeko = mlijeko
    streeeela = strijela
    prosveta = prosvjeta
    lepota = ljepota (kod ove riječi je teško pogriješiti zbog jotovanja, ali ne pada mi drugi primjer na pamet )
    Eto ga, primer = primjer :D
     
  9. Shenron

    Shenron Komšija

    Tnx na infou :D ...
     
  10. BoLa

    BoLa Aktivista

    Dobra tema. I mene to bode u oci. Dovoljno je samo pogledat 90% blogova i sve ce vam biti jasno - mladja populacija je nepismena. Zasto? Pa uglavnom zato sto sada "skole nisu ko sto su nekad bile". Sa druge strane tu je i informatizacija - blog, google, forum, sms, mms, igre ... I kad da nadju vremena da procitaju knjigu(al ne eBook :D ). Nema ga naravno. Jebi ga. Treba djetetu dat da cita ili mu citat. Ovaj kompjuter ubi.
     
  11. ming

    ming Veteran foruma

    Cekajte dok Daimmyo lektor uleti.
     
  12. 3xD_design

    3xD_design Aktivista

    Jako dobra tema.
    Nastavite ovdje sa ispravljanjem gresaka, i trazite sitnice na koje treba paziti.
    Jako mi je vazno da mi je pravopis ispravan jer pri izradi web stranica i brosura moram na to paziti.
    Cesto mi se desi ta stvar sa negacijom. Pa malo zastanem i razmislim kako ide. Ako i to neko moze jednom pojasniti fino kao kolega blackmore, bio bih zahvalan. glagol + negacija = odvojeno ??? Tako ja kontam. Ali nisam siguran. I ima li kada izuzetaka.

    p.s.
    Kako vi smatrate da se pise: web stranica ili webstranica ? Vidim da se uvijek koriste oba tipa.
     
  13. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Web stranica, znaci odvojeno u svakom slucaju! Sto se tice glagola i negacije, uvijek se pisu odvojeno, osim u slijedecim slucajevima: necu, nemam, nemoj, nisam (nek neko dopuni,ako nesto fali).
    Nije sramota pitati. 8)
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    mene pored ij i j najvise nervira kad je neko toliko nepismen i glup da ne zna da razlikuje Č i Ć to me pravo nervira.. nije mi jasno kako neko moze mijesati ta dva slova! jedno je Č a drugo je Ć isto kao sto su Š i Ž dva potpuno razlicita slova tako su i Č i Ć... ili ih brate nemoj pisati nikako pisi C ili ih pisi kako treba... meni je navika ostala da pisem po netu bez kvacica ali znam da se pise kvačica :D a ne kaćica...
     
  15. Predator

    Predator Aktivista

    Meni je legenda kada kazu Druker i to u koloru.
     
  16. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    sumlja = sumnja

    budnem, bidem = budem

    neznam = ne znam
     
  17. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Fala = Hvala

    Obadva = Oba
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Znam isto kamaru ljudi koji ne razlikuju č i ć, kad govore govore nesto izmedju, kao da postoji neko slovo/glas da je istovremeno i č i ć. :lol:
    A kad pisu, to je jos gore. Nekad totalno obrnu, pa kuća ispadne kuča, a kauč bude kauć. :mrgreen:
     
  19. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Ili ćevapčić ispadne ćevapćić hehe. Doduse svakom se desi da pogrijesi. Ali non-stop ponavljati jednu te istu gresku ... :?
     
  20. vnm_

    vnm_ Komšija

    uh kako sam ovo zaboravio, pocne mi zivac ispod oka da igra kad ovo ugledam :)
     
Thread Status:
Not open for further replies.