11% igraca posjeduje igre koje nisu ni otpakovali

Discussion in 'Igre i konzole' started by Esh, Oct 30, 2008.

  1. Esh

    Esh HWB

    NPD Group je objavio zanimljivo istrazivanje u kojem se navodi da od ispitanih 512 igraca koji su kupili retail verzije igara, njih 11% ih nikad nisu ni otvorili. Takodjer, zanimljiv podatak je da cak 88% ispitanih drzi igre u originalnom pakovanju, valjda da se dobro osjecaju dok gledaju kutije na polici.

    Ovo istrazivanje je zanimljivo i sa aspekta konstantnog kukanja o cijeni originalnih naslova, dok je cinjenica da vrlo mali broj igraca zapravo zavrsi odredjenu igru ili je nastavi aktivno igrati kroz online aktivnosti i sl.

    Koliko igara ste, nezavisno od nacina nabavke, kupili i niste probali, instalirali i niste pokrenuli, ili igrali pola sata i odustali zbog bilo kojeg razloga?
     
  2. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Imam original Battlefield 2 i nisam ga ni dotakao (igra jos uvijek u celofanu). Ne privlaci me igra, iako me pojedinci loze da probam.
     
  3. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Svasta ces vidjet na ovom dunjaluku :lol:
     
  4. Esh

    Esh HWB

    Mozda da nas prosvjetlis i ukazes na vezu s tvojim postom i samom temom.
     
  5. artemis

    artemis Komšija

    Imam barem 5 igara,koje nisam ni otvorio.Nasao povoljno ili dobio,a nema se previse vremena za igre :mrgreen:
     
  6. Sale

    Sale Aktivista

    dobro taj postotak bi kod nas trebao biti i veći ako se ubrajaju i piratske igre, i svakakvi načini pribavljanje igara.

    ali ako bismo gledali samo orginalne, u BiH, tko bi kupio igru, vjerujem da 100% da cu je otpakovati i igrati... :wink:
     
  7. Moncho

    Moncho Komšija

    Pa i ne bas, gledaj ja koju god orginalnu igru imam, uvijek koristim 'backup kopiju' radi instaliranja i igranja :), samo pokupim key i to je to :)
     
  8. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    GuildWars i Battlefield 2 mi stoje u "ladici", nikad ih nisam otpakovao.
    Jednostavno što mi je taj jedan Bf2 viška, a GW nije moj tip igre...

    I naravno, nisam platio da stoje u ladici.

    Sve te igre su vecinom pokloni pa se ljudima ne svide.

    Ne vidim razloga da svih tih 11% kupi igru da bi bila kao ukras na polici...
    Ono što se plati će se ako ništa na silu igrat :)
     
  9. Esh

    Esh HWB

    Vecina ljudi koja se do sad javila ima poneki naslov koji je kupljen, a nikad nije proban ili je vrlo malo koristen. To ide u prilog tezi "informisanje - pracenje razvoja igre, recenzije, demo i sl" pa tek odvajanje novca.
     
  10. Qler

    Qler Veteran foruma

    ja sam nedavno u robotu kupio sebi age of mythology i prince of persia, PoP sam igrao, a AOM nisam ni snimo. nekako il mi je mrsko, ili nesto drugo iskrsne, sta ja znam.

    a posto ja i nisam neki strastveni igrac, jeste protuzakonito, ali ne daju mi se velike pare za originale. radije cu iz, hajmo reci, postovanja kupiti original nego sto mi se bas igra. npr. iz principa sve domace filmove ako mogu kupim original. grupe, isto tako, erogene zone, konvoj, macbeth, njih i volim poslusati (pogotovo zone) kupujem original, pusenje, sta ja znam jos neki. da se razumijemo imam ja na kompu sve to u mp3 ali iz postovanja sam kupio original.

    tako vjerovatno ima i nekih ljudi koji igre uzimaju. vjerovatno... :D
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ima dosta igara koje sam instalirao probao i nikad vise nisam zaigrao ali nema ni jedna da sam kupio a nisam instalirao! Dje cu to :mrgreen:
     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

    Dok sam npr. kupovao diskete za Nintendo, igrao sam jednu jedinu igru i po 2-3 mjeseca, jer su se dale pofine pare, pa je valja da maksimuma izgustirati i svaki bonus naci.
    A sada, 60% igri koje imam nisam ni instalirao, ne znam sta je, ili sam se zasitio ili je zbog cinjenice da sam te sve igre dzabe dobio. Da sam dao nekih 50 - 100 KM za neku od njih mislim da bi je igrao na duzi period. Al fol je sto mi se ni jedna u zadnje vrijeme toliko dopala da odem i kupim original sto opet dovodi do cinjenice - zasicenje.
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    A zasto kupiti igru ako je neces ni instalirati?? Ne kontam :)
     
  14. Moncho

    Moncho Komšija

    imam Call of Duty series, orginale i sve ih igram manje vishe aktivno (1,2,4). Isto tako BF2 imam orginal zato sto su me natjerali da ga kupim i da igram.Krizu imam zato sto smatram da igra vrijedi tih para i sl. Uglavnom, sve pocne sa gusarkskom verzijom, koja je zapravo za mene kao neki svojevrsni demo, i onda ako mi se svidi igra i zakljucim da vrijedi tih para, tada je i kupim.
     
  15. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Mislim da imam vise od 11%. Obicno skinem igre s torrenta na dan kada izadju igram, predjem, i onda kupim orginal na snizenju. Kao World In Conflict neki dan :) (sad ce me Enis opet peglat sto uzimam sve ispod normalne cijene) ;)
     
  16. GW

    GW Moderator

    Kupio i nisam probao - 0
    instalirao i nisam pokrenuo - 0
    igrao pola sata i odustao - dosta njih jer mi nisu bile zanimljive
     
  17. Zlatan

    Zlatan Komšija

    ma to je normalno nije to samo ograniceno na igre, npr mnoge odjevne predmete oblaci se samo jednom ili niti jednom, knjige i sl. sve ovisi o standardu osobe, sto ima vise para veca je vjerovatnoca da ce joj se to desavati i to je normalno..pa kolko se samo hrane baca svakodnevno koliko limita propadne nedownloadirano i sl.. evo meni je npr ostalo par giga a ne zelim se sad opterecivati da pod svaku cijenu nesto skidam ili da nazor jedem visak hrane samo zato da mi to ne propadne :) pa da se zdebljem ....iako svakako uvijek zelim imati hrane (i limita i dr stvari) u suvisku da mi ne zafali... :mrgreen: :smt006
     
  18. Riddick

    Riddick Aktivista

    Prije sam igrao samo singlplayere, tako skoro sve sto sam kupio presao sam bar jednom. Igrajuci online "gomilale" su se singlplayer igre sto nisam igrao, a najvise zbog zaraznosti multiplayera, nedostatka vremena i AI-ja u singlplayer igrama. Sto kaze Vedo ima tu i zasicenosti. Sad mi je tesko natjerati se da razbacim neki singlplayer zadnji sto sam zapoceo i zavrsio bio je Crysis, a od ne davno poceo sam igrati S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky (+ damage mod)... I dalje nabavljam igre i valjda cu ih nekad odigrati, a kad imam vremena i volje preko neta razbacim neki multiplayer :D Posto ima i tamo puno "botova" biram servere preko Xfire... BTW Xfire je odlican program :smt023
     
  19. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ja sam kupio vietcong 2 igro pola sata, i ostavio ga u fioku, a sve ostalo sto sam kupio (dobio na poklon) sam i presao :) a to je cod4 i FarCry (kupio ga nakon sto sam presao crackovanu verziju, kontajuci da ce multi biti zanimljiv). igram cod4 online, i ne zalim (jaranovih para) :lol: :lol: kontam kupiti i cod: world at war, svidjela mi se :) ali je fazon, sto cu je prvo skinuti sa neta, odigrati, i onda kupiti za multiplayer.
     
  20. jeretik

    jeretik Komšija

    Jednu. Ghost In The Sheet.

    - Pro Evolution Soccer 2006 ili neka druga verzija, zato što ne valja
    - March! Offworld Recon - ne valja
    - Warcraft 3 - ne valja
    - Cod 2 - ne valja
    - Battlefield 2 - ne valja
    - Blade & Sword...