17000 Opterona

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Guest, Nov 8, 2006.

  1. Guest

    Guest Guest

    Da li ste vi culi da je neka kompanija od AMD-a narucila racunar za sklapanje koji ce navodno imati 17000 Opterona.

    Za one koji ne znaju

    Opteron je najjaci 64-bitni AMD-ov procesor koji je jaci cak i od Intelovog XEON-a i od Itanium 3

    Sta mislite o napajnju ovog sklopa

    zvuci li ovo trenutno izvodivo?
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    :roll:

    Moguce je itekako. Napajanje nije problem. Nekoliko ekskluzivnih visokonaponskih trafo stanica ce vrlo lako rijesiti problem.
     
  3. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    I da su oni low power opteroni, to je 17k puta po 95W, sto vam ga dodje cca 1.6MW ili megawatta.
    Manja hidroelektrana to moze gurati bez problema. :mrgreen:
     
  4. ming

    ming Veteran foruma

    BTW Opteron je klasicni Athlon64 koji ima oslobodjen treci link za rad sa vise procesora, i malo vise pinova na nekim modelima.
     
  5. Guest

    Guest Guest

    hoes da kazes da ima integrisan 128 bitni kontroler koji mu smanjuje latenicju i povecava brzinu transfera podataka sto je prva takva izvedba u svijetu
    :)
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    @haf, opet kenjas, 128-bitni kontroler ima svaki s939 A64, pa i moj...
    128-bita=2x64 iliti dual-channel ;)

    Ono sto sulu veli je nesto drugo sto je specificno iskljucivo za Opterone(i to ne sve).
     
  7. ming

    ming Veteran foruma

    Ne ne, nego ima oslobodjen dodatni HT link da moze raditi u 2x, 4x i 8x procesorskoj varijanti. Koristi se isti wafer kao i na Athlonima. Naravno msilim sa wafere od 1mb cachea.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    E to :)
    Mada najjeftiniji Opteroni iz serije 14x nemaju ni to, pa su vrlo slicni San Diegu.
     
  9. ming

    ming Veteran foruma

    Ma ja oni su jednoprocesorska varijanta, enma razlike od obicnog Athlona.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ako cemo cjepidlacit, ima, bolje se clockaju :)
     
  11. ming

    ming Veteran foruma

    To da, mada mislim kada gledas ono ''od oka'' nema razilke. Pogotovo Itanium 3 :lol:
     
  12. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    zar nisu novi xeoni brzi....hm....
    ako nista sad cu na cnn-u imat tacnu procjenu vremena za 6 dana :D
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Pa da - Xeoni su primjetno brzi, a o Itanium 2 da ne govorim (o I3 procesorima se jos ne govori koliko znam posto se planiraju revizije dvice). Dakle, svodi se sve na to da Opteroni nisu nista posebno pored nekih konkurentnih proizvoda ili cak onih specijalizovanih.
    A tih 17.000 Opterona nije nikakvo dostignuce - pogledaj recimo BlueGene/L: 64 kabineta, preko 131.000 procesora, nevjerovatna kolicina rama i meni se cini potrosnja od 1.6MW. :mrgreen:
    Za pocetak slijedece godine se planira BlueGene/C slicne konfiguracije samo sa Cell procesorima - e to ce da bude bolesno. :eek:
     
  14. iskusni

    iskusni Komšija