1GB vs 512MB na grafickoj

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by dmr, Mar 15, 2009.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Koliko uticaja ima 1GB vs 512MB na 4870 a na rezi 1920x1200? Ako ima neko neke usporedne testove za ovakvu situaciju svakako bi dobro dosli.
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Opet ti sa tomshardware-om :D
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Razlika je tolika da se moze anulirati visim GPU/mem frekvencijama na 512MB kartici, na primjer.
     
  4. :D Kazem, ak moze pomoci...
     
  5. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Ako bas hoces:

    http://www.guru3d.com/article/amd-ati-r ... b-review/1

    Kako uvazeni editor-in-chief rece, razlika se vrlo lahko premosti sa malo overclockinga. Imaj na umu da Guru3D zakljucci blago forsiraju prodaju, pa uvijek kite zavrsne rijeci sa "iako ovo ne valja, vrlo je inovativno pa kome je cejf neka kupi jer je kul", ali benchmark rezultati su poprilicno realni i precizni.
     
  6. Maverick78

    Maverick78 Aktivista

    Enis ti je otprilke rekao kako i sta... znaci ako potrefis neku 4870 512 koja se dobro kloka anuliraces razliku poprilicno. moja karta radi na 800/1000 i mogu ti reci da sve radi fenomenalno u 1920x1200... bukvalno sve igre osim crysisa. mada za crysis nisam ni ocekivao da ce da blista u ovoj rezi. moze da se igra super na high dx9 ili recimo skines very high config za dx9 i isto moze fino da radi bez AA. fps otprilike oko 30-32, dok kad stavim full dx10 very high onda izgubim bar 5fps-a ako ne nekad i vise. neku drasticnu razliku u grafici i ne primjetim izmedju dx9 very high config-a i full dx10 very high. to je to, ostale igre vjeruj mi da sve rade extra. znaci grid, cod4, mirrors edge, CoH OF, burnout paradise, MOHA... to su one koje sam probao. sve rade super, znaci max podesavanja, eventulano negdje mora recimo 4xAA, grid i CoH OF npr. mada moze i ona na 8xAA,ali tada zna malo da uspori. opet igra izgleda super i sa 4xAA, a dobijes vise fps-a. s druge strane, uzivanje je igrati igre u ovoj rezi i na ovoj velicini monitora :)
    ovo ti je moje licno iskustvo.
    znaci da zakljucim:
    -sve igre mogu da rade na max, uz eventualne kompromise po pitanju AA, negdje mora ici recimo 4xAA, a ne 8xAA, sto i nije neki gubitak, barem po mom misnjenju ne u nekom vizuelnom smislu.
    -crysis, koji je naravno uvjek prica za sebe :) very high config dx9 bez AA, ~30fps, a high podesavanja u dx9 ide jos bolje... ~40fps

    to ti je otprilike to :) :smt006
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

  8. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Lite znaci da nije FR (Full Retail) pakovanje, odnosno neces dobiti USB stick, RubyROM i tako neke gluposti. Umjesto toga dobijes malu kutiju, u njoj kartu u balon-celofanu, par adaptera (molex2pci-e), uputstvo i drivere. Radi se o Toxic verziji, imas recenziju na HWB-u -> dobro hladjenje i dobro se clocka.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    OK thx svima. Najvise me zanimalo da li je premalo 512MB za 1920x1200. Kada sam kupovao 8800gts 320MB svi su govorili da ce biti malo 320MB za 1680x1050 ali nije bilo :)
     
  10. Moncho

    Moncho Komšija

    Mislim da je ipak sasvim druga prica 320 MB na 1680x1050 i 512 MB na 1920x1200.
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma da ti pravo kazem meni gotovo da je dovoljno 320MB na 1920 a kamoli na 1650 :D. Ali eto isao bih na ATI zbog nekih drugih razloga a vec kada idem onda da bar kupim nesto bolje od ove 8800gts. Nesto gledam 3d mark rezultat za 4870 je oko 12800 a ja sa 8800gts imam oko 11500. Je li to ona prica da 3dmark nije tolio bitan ili sta?
     
  12. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Zajebi 3DMark, HD4870 moze zaklat 8800GTS320.
     
  13. Konjislav

    Konjislav Komšija

    3D mark nije realan pokazatelj, to se upravo vidi iz toga sto si naveo. A radeonka je 2-3 puta skuplja, a ima 1000 peona vise (ni 10%). Naravno da nije toliko bitan 3D Mark skor, mada ako se zelis faliti ... :D
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    OK za 3d mark, a da li je 4870 2-3x bolja u igrama od 8800gts320MB? :)
     
  15. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Hajde sta razmisljas ko cura pred udaju, go buy it dude.
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Cuj sta razmisljam :). Da nisam odlucio ne bi ni bilo ovog threada.
     
  17. Maverick78

    Maverick78 Aktivista

    vec ti je hurmashica odgovorio oko karte :) kod mene cak nije ova verzija toxic, vec obicni referentni model, tako da je ova cak i bolja, mislim ima bolje hladenje, a vjerovatno da ce se fino klokati.
    ne mogu ti tacno reci da li je 2-3 puta bolja u igrama od 8800gts 320,ali znam da stvarno extra radi u 1920x1200 :) eto recimo grid bez problema imam oko 80fps, cod4 multiplayer sve na high bez AA i drzi 125fps konstantno, dok sa AA zna da padne nekad ispod 100, tako da ja igram multiplayer bez AA. znam da ljudi ganjaju 250fps za cod4 multi, mada meni i ovo dovoljno. mirrors edge sve na max konstantno oko 60fps... crysis sam vec napisao sta i kako. to je to otprilike.

    taj proc ce ti biti skoro pa na granici za nju. ja sam ranije imao e4300@3ghz i vjeruj mi da sam znacajno osjetio razliku kako sam presao na sadanji procesor. ali dobro, mislim da bi ti za pocetak fino i on posluzio. vremenom mozes nabaciti neki malo jaci tipa e7200 recimo ili tako nesto.

    dalje joj :) napojna... vidim imas chieftec 450w... ne znam sta da ti kazem... trebalo bi da moze, mada tu si bas na granici da znas samo. meni se corsair vx450w grijao ko blesav sa njom, pa sam radi sigurnosti uzeo ovo sadasnje. radilo je i sa corsairom, ali ja nisam bio 100% siguran da li ce tako biti stalno pa sam zamjenio napojnu. btw. na kutiji od graficke pise "minimum 550W system PSU recommended".
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Oko potrosnje evo bas gledam tu su negdje i 8800gts i 4870 oko 280W :mrgreen: Tako da ne bi trebalo biti problema.
    http://www.neoseeker.com/Articles/Hardw ... 320/9.html
    http://www.tomshardware.com/reviews/rad ... 64-15.html

    EDIT: I nisu sigurno performanse 2-3x bolje ali eto nema nista bolje za te pare. I nije bas sada trenutak za prelaz sa 8800gts na 4870, a jos sam bas zadovoljan sa 8800gts (primjera radi i ja u ME na 1920x1200 imam 60 fps-a s tim da nekada zna pasti do 40 ali vrlo rijetko, a meni to bas i ne smeta) ali mi treba opcija smanjenja saturacije koju nvidia nema.
     
  19. Maverick78

    Maverick78 Aktivista

    Pa da, nisu 2-3 puta bolje performanse, ali u svakom slucaju bice dosta bolje nego sa 8800gts. sto se tice ME, ma ja ne znam koja je fora u onoj igri, ali koja god podesavanja da stavim fps nece preko 60, tj 62 je max. a v-sync je iskljucen... jos sam na nekom forumu citao da se i kod drugih tako ponasa. ma to je dovoljno za igranje, nego eto, interesantno kako radi.
    za napojnu... ne znam... ja se licno ne bih igrao, ali eto, kako hoces... valjda ce ti biti sve ok :)
    pozz :smt006