2 ISP na PC mapiranje pppoe

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Tandrli, Apr 25, 2010.

  1. Tandrli

    Tandrli Aktivista

    pozz

    ovako imam 2 mrezne karte .. na jednu jedan isp na drugoj drugi
    e sad da li je moguće napraviti broad band konekciju .. ali tako da joj odredim preko koje lan kartice će se konektovati ...

    hvala
     
  2. Tyger

    Tyger Aktivista

    Da bi iskoristio obe konekcije istovremeno moras imat namjensku masinu na kojoj je mikrotik ili pfsense instaliran. Zatim u njima podesiti Load Balancing i link accumulation.
     
  3. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    vrlo cesto posao odrade i dvije default route prema svakom od providera, ali se mora podesiti ISTA metrika, pa se automatski radi load balancing... kod mikrotika to radi :) (kad nema routing markova)
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    ili kupis dual wan router, mislim da je linksys oko 300km
     
  5. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Mislim da svi zajedno lupamo ovdje po problemu koji nije bas najbolje definisan.

    Moje tumacenje je da frajer hoce da odredi NIC preko koje ce startovati odredjenu PPPoE sesiju.
    Ja mislim da windows automatski skonta preko koje mrezne konekcije moze startovati pppoe sesiju.
     
  6. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    ako se ne varam na linuxu mozes mapirati pppoe sesiju na tacno odredjeni nic, na windowsu nisam siguran

    -ako imas linksys sa tomato dual wan firmwareom moze se nastimati
     
  7. Almir

    Almir Komšija

    na winu nije moguće dvije pppoe, zašto zato što netreba, a zašto netreba pa malo čitati
     
  8. skyzeR

    skyzeR Novi član

    Ovako, posto sam se sam bavio istim problemom imas par mogucih solucija, pokusacu ih objasniti koliko je bolje moguce.
    1.Ako ne mislis graditi novu masinu sa mikrotikom(objasnicu to u drugoj soluciji) onda moras imati sljedece :
    Radi najlakse procedure, uzmi 2 routera, jedan spojis na 1 lan katicu, drugi na 2.E sada, posto svi Windowsi(sem 7) ne mogu load balansirati 2 konekcije, oni ce ti samo koristiti 1, tj primarnu.
    E sada, ako instaliras Win7 oni imaju ugradjenu funkciju load balansinga u sebi, te ce znati iskoristiti 2 konekcije u aplikacijama koje to mogu koristiti, a to su p2p aplikacije.Znaci mocices skidati torrente sa obje konekcije, ali http nikad.Jer naprosto, to su 2 razlicite konecije, 2 razlicite ip adrese koje se nemogu spojiti skupa i biti 1 unikatna.
    Tako da to je jedina solucija na 1 masini.
    2,E sada, ako zelis uzeti novu masinu koja ce vrtiti mikrotik, ona ce sama raditi load balansing prema svim kompovima koji su spojeni na tu masinu, te kada se nova masina spoji, spoji ce ju na link(odnosno vezu) koja je najmanje zauzeta.
    Znaci zapamti jednu stvar, nikada neces moci korsiti(npr) dvije konekcije od 4 mbps kao jednu od 8 mbps, samo iz razloga sto su to dvije razlicite ip adrese...
    Eto nadam se da sam ti nesto pojasnio.
    Pozz