226BW; da li uzeti i gdje uzeti?

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Amash, May 23, 2007.

  1. Amash

    Amash Aktivista

    Novaca imam da ga kupim ali da se razbacujem nemam, tako da cu morati mjeriti 3 miliona puta a rezati cu jednom :) Razlika u cijeni izmedju 2407 i 244T je takva da za cijenu 244T-a mogu uzeti i 2407 i dobru graficku za nekih 700KM :D, a razlike u performansama izmedju ta dva monitor prema reviewima skoro da nema.
    Koliko bih morao cekati na 245T i po kojoj cijeni ce se moci naci kod nas?



    Zvao sam kodesk, imaju ga na lageru po cijeni od 1505 KM, ne znaju koji je firmware instaliran (nazvat ce me da mi jave), postoji mogucnost ga da se proba na licu mjesta da li ima mrtvih pixela( sto mi se svidja za razliku od imteca) i daju garanciju na njega od godinu dana( sto mi se ne svidja jer imtec daje garanciju od 2 godine).
    Zvao sam takodje i imtec da pitam za cijenu po kojoj mi mogu nabaviti 2407, pa mi rekose da ce mi to javiti najkasnije sutra do podne.

    Posto se prvi put srecem s kupovinom LCD monitora, mozete li mi reci kako je najbolji nacin da provjerim da li ekran ima mrtvih/zaglavljenih pixela?
    Gledao sam na netu ima nekih testova, nasao sam i neki Pixel Checker itd. Sta bi mi najbolje bilo? Pitanja su vjerovatno laicka ali bolje pitati nego skitati :mrgreen:
    Hvala vam svima na veoma korisnim komentarima i sugestijama, i izvinjavam se na duzini postova. :)
    Pozdrav
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    245T ce biti jeftiniji od 244T, a za cekanje ti ne bih znao reci posto je trebao izaci prije godinu dana ako se ne varam.
    A za provjeravanje mrtvih piksela, najbolje ce ti biti u IrfanView-u napraviti nekoliko praznih .jpg fajlova sa svim bitnijim bojama u nativnoj rezoluciji monitora. Znaci napravis i RGB+White i CMY+Black. Probijanje pozadinskog osvjetljenja mozes vidjeti sa crnom i plavom podlogom.
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    evo sad sam vidio da ovaj LG ima jedan mrtav pixel... jebi ga nisam vidio na vrijeme.. sad mi vrti onaj UDead pixel programcic nece li mu sta moci.. u glavnom nije na "ubodnom" mjestu i plava je tackica :evil:
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    uzmi nesto mekano poput stapica za usi i povremeno pristisci monitor na mjestu gdje ti je taj mrtvac. zna da pomogne.
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    hocem najgore je sto je jos uvijek u radnji ali platio :D i jebat ga o'slo sto se kaze.. a do mene je nisam dobro pregledao na vrijeme... samo eto sto ne smeta toliko jos je velika rezolucija pa je bas sitan :D
     
  6. Amash

    Amash Aktivista

    Nevjerovatno, posto me niko ne zove da mi javi koja je verzija firmware-a na Dell-u, skoknem do kodeksa(posto sam jako nestrpljiv :) a i u blizini) da to provjerim. Dodjem tamo, kad prodavcica mi kaze da je prodat u medjuvremenu :? Piiiiiiih, a ja ga namjeravao sutra gledati na svom stolu :mrgreen: Sreca, nesreca ili nesto trece,ne znam ali znam da cu jos gledati u ovu 17-ku :D

    p.s.
    Ne bi me cudilo da se sada neko pojavi i pohvali kako je upravo uzeo 2407 :p
     
  7. Esh

    Esh HWB

    ako budes isao ovom linijom, racunaj da ces morati cekati par sedmica osim ako ti se bas ne posreci da u zadnji tren pred narucivanje kod disti-ja i ti narucis svoj primjerak :)
     
  8. Amash

    Amash Aktivista

    Znam za to, kada sam bio u imtecu rekli su mi da se narudzba ceka najvise 14 dana. Ma ne predstavlja mi to toliki problem, veci mi problem predstavlja to sto ne bih mogao na licu mjesta testirati ima li mrtvih pixela, dati 1500+ KM za felericnu robu....uhhhhhhhh :)
    Da kodeks daje garanciju od 2god. ne bih se uopste dvoumio izmedju kodeksa i imteca, nego bih odmah narucio iz kodeksa.

    Ako se odlucim za 2407, da li da trazim firmware a03 ili a04?
    Lijep pozdrav
     
  9. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    u mene je a02 dosao sa monitorom :mrgreen: i super dere i ovako :)
     
  10. Amash

    Amash Aktivista

    Dobio sam odgovor na mail iz Distija. Maloprodajna cijena 2407 kod njih je 1350KM +PDV, sto mu ga dodje oko nekih 1600KM. Trenutno sve sto imaju na lageru je rezervisano, a nova kolicina stize u roku od 15ak dana. Imam informaciju da je kod njih moguce probati monitor na licu mjesta, sutra cu otici do njih da vidim jos neke detalje(firmware, garancija itd.), a mozda ga usput i narucim :D
    Ovi iz kodeksa i imteca mi nista ne javljaju, izgleda da me nisu ozbiljno shvatili :mrgreen:
     
  11. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    A da razmislis i o LG L226WA-WN? Mozda i najbolji monitor iz te klase (bolji od 226BW) a ima i HDMI/Composite ulaze. Tesko ga je nabaviti ali se isplati.
     
  12. Amash

    Amash Aktivista

    Nemoj molim te :lol: dosao sam ovdje po savjete oko 226BW, nakon konverzacije s tobom i ostalim odlucim se za 24" monitor (i to poprilicno cvrsto sam odlucio) i sad ces me nagovoriti da uzmem taj LG monitor :p :lol: (sala mala :D)
    Sada za ozbiljno, hvala ti na prijedlogu ali ne bih da se rasplinjujem oko vise opcija, pa da ne znam sta bih prije uzeo :) Za sada sam voljan uzeti 2407 ako bude sve OK oko nabavke i firmwarea. Ako to propadne onda cu razmisljati o drugim opcijama.

    Citajuci razne forume vidim da je svijet veoma zadovoljan sa 2407 i za rad na njemu i za igrice i za filmove itd. sto jos vise ucvrscuje moju odluku za njega :D Naravno nadje se neki pojedinac kojem ne odgovara monitor zbog ovog ili onog ali nije se (monitor) rodio koji je svima ugodio :D
    Pozdrav
     
  13. Moncho

    Moncho Komšija

    hmm.... igrice, najezim se kada nekog kaze igrice i jos ktome kada ce ih igrati na mamutu od 24' no bilo kako bilo.

    samo pazi jarani da ti treba ozbiljna grafa za taj monitor i tu rezu, pretpostavljam da je rijec o 1920 x 1080. To je ipak mamutska reza i pazi kakavu grafu imas, ako se namjeravas ozbiljno igrati na tom monitoru.

    Inace kako baha rece dobar je i ovaj LG. Tabanam LG ov ali manji tj 20' model i sve je extra. Naravno i za njega treba grafa ozbiljna..... uzivaj u novom monitoru:)
     
  14. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    pa ko kaze da ja igram na 1920x1200 ( to je rezolucija, 16:10 je ovaj dell )... ja picim coda na 1440x900 :) kad ga stavim na 1920x1200 nemam ni 35 fps :p
     
  15. Amash

    Amash Aktivista

    Zasto se najezis na spomen igrica? :?

    Procitaj moj prvi post, gdje kazem kako sam odustao od 24" monitora, ne zbog cijena nego zbog konstantne potrebe za novim hardwareom :)
    Jos jedna stvar zbog koje sam htio uzeti 22" monitor, je ta sto sam htio jeftinije proci pri kupovini monitora da bi mi ostalo para da u doglednije vrijeme kupim sebi kakav LCD TV. Medjutim, prokontao sam jos malo i sjetio se da tv u mojoj sobi nije ukljucen u struju i spojen na kablovsku, dobrih mjesec i pol( iskljucio ga kad sam krecio stan :)). Eh onda sam si postavio pitanje a zasto bi uzimao LCD TV koji bih gledao urijetko, a zbog toga ne bi uzeo veci(bolji) monitor, a u monitor buljim skoro svo slobodno vrijeme koje provedem kod kuce :)
    Pozdrav :D
     
  16. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    A da uzmes samo dobar LCD TV? Monitor ti u tom slucaju ne treba.
     
  17. Amash

    Amash Aktivista

    Ne razumijem, zasto sad to?
    Pozdrav
     
  18. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Zato sto vecina LCD TV-a ima solidnu rezoluciju (1366x768, imas i one jace ali sumnjam da si spreman iskesirati toliko love), i DVI/DSUB15 inoute, i osim sto se mozes igrati na velikom ekranu (32"+) sa dobrim framerateom jer nije reza prezahtjevna, mozes ga koristiti i kao monitor. Naravno otpada ako radis neke ozbiljnije stvari na kompu.
     
  19. Amash

    Amash Aktivista

    Hvala na prijedlogu i objasnjenju :)
    Odlucio sam se za monitor i monitor cu aBd uzeti :)
    Juce sam krenuo do distija, da se raspitam malo oko monitora i narudzbe, i nekih 50m od distija me uhvati onaj najveci pljusak a uz to nelti jos neki baja s g2d i okupa me od glave do pete :lol: Tako da sam se samo okrenu i brze bolje uputio prema poslu da se presvucem :lol:
    Pozdrav
     
  20. Amash

    Amash Aktivista

    Bio sam u Distiju, monitori im dolaze 11. ili 12. 06. i ako firmware bude kako valja( a trebao bi da bude jer kako mi rekose u prodaji da im monitori dolaze s posljednim ili pretposljednjim firmwareom), aBD jedan ce zavrsiti na mom stolu :D Jos samo da dobijem onaj PS3 od CCole..... :mrgreen:
    Ah da, Disti daje garanciju od 3 godine na monitore :)

    p.s.
    Kakva je situacija kod nas s BenQ 24" monitorima?