32 bit or 64bit

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Shibby, Jun 17, 2011.

  1. Shibby

    Shibby Aktivista

    Da li je isplatnije imati 4 gb rama na 32-bitnom OS, posto 32 bitni samo moze koristiti 3,5 GB RAM-a, ili na 64 bit preci?
     
  2. Mujka

    Mujka Komšija

    ako planiras koristit sva 4GB imaj 64bitni
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ako imas 4x1GB onda se isplati i na 32bitnom zbog dual channel rada.
     
  4. Shibby

    Shibby Aktivista

    ma planiram kupovati RAM ali trenutno imam 32-bitnu W7. Kada bih uzeo 4 GB ne bi radilo u potpunosti, pa nezz mozda je bolje da uzmem 2 GB??
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    koji ti je chipset uopste, da li podrzava dual channel? Mozes uzeti i 3GB ali 2x1GB i 2X512MB
     
  6. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Ako je ista prozvakano milion puta na forumu, onda je to ova dvojba. Ako ne koristis neke super zahtjevne aplikacije kojim treba toliko rama, poput CADa ili PSa, ostani na 32bit do sljedeceg formata, tada stavi 64bit i budi glavni u mahali.
     
  7. Majesco

    Majesco Aktivista

    Mozda sam pogresno razumio, ali ovo ispada da samo DC radi na 32-bitnom OS-u.
     
  8. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Ovo nije fiksno. To je maksimalno i najoptimalnije što ti se može desiti. Što više periferni uređaji imaju memorije to ti se više oduzima od virtuelnog address prostora.

    Nema razloga da se oko ovoga mnogo polemiše, ako hardware podržava, koristi 64bit sistem (Windows 7 po mogućnosti). Ima par iritirajućih stvari ali ako ne koristiš neke starije uređajekoji nemaju potpisan drajver od strane MS-a, nećeš ni primjetiti te probleme.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Neko voli XP jos uvijek, kao ja :), a on u 64bit varijanti nije cemu tako da je 32 bit jedina solucija. I naravno da DC nije samo na 32bit.a. Govorio sam za slucaj da hoce da ostane na 32bit-a a da ne kupuje dzabe 4GB, mada je malo skuplje :D
     
  10. GW

    GW Moderator

    Ma nema se ovdje šta diskutovati. Uzmi 4gb, jer ćeš kad-tad morati koristiti 64bitni os. Još ako se radi o ddr2 memoriji, u budućnosti će cijena ići samo prema gore.
     
  11. Shibby

    Shibby Aktivista

    Evo da razjasnimo:
    Hocu da kupim novu maticnu ,RAM i proc. , tj Asus P8P67-M, i3 2100 i RAM DDR3 neki , mislio sam Kingston uzeti 1333 4GB, ali cu morati formatirati na 64 bit pa da mi fino sve radi...
     
  12. k0ST

    k0ST Aktivista

    Kao sto rece drug GW, nema se ovdje sta diskutovati - Win 7 64 bitni
     
  13. Shibby

    Shibby Aktivista

    ma ja, ok, oko zbavljenja 64-bitne sedmice se ja mislim ne smije pricati...tako je da to,to :D