3770K temperature

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by heroic, Jan 27, 2013.

  1. heroic

    heroic Komšija

    Ajde pomagajte ljudi :D

    U subotu dobio novu maticnu Asus Maximus V Formula, procesor 3770K na stock :D jedino sto je OC je RAM, tj XMP na 1600MHz.
    Eh sad, na prosloj ploci Asus P8Z77-V mi je idle bio 30-35C ovisno od sobne temp, sad mi je idle 40-42C.
    Kad pokrenem benchmark, npr intel burn, iste sekunde se pojavi warning za "CPU temp exceed 70C". Sto mi se prije nikad nije desilo (jeste jednom pisalo za plocu da je na -70C, ali tada sam OC graficku za unigine, CPU je uvijek bio normalan).
    Na benchmarku (intel burn) u roku od 2-3sek temp predju 80C i tako variraju, 80-90-95-90-80, a cooler se malo aktivira, malo smiri.

    Takodje mi vcore pokazuje visoke vrijednosti, 1.250 otprilike. Ja koliko sam citao, na toj voltazi ljudi rade OC preko 4GHz :D Da nisam nesto pogresno postavio na ploci? Kako je najbolje da sve stavim na "stock" a da ram bude 1600?

    CPU su mi prebacili u radnji pa da probam ponovo namjestiti cooler ili nesto drugo? :mrgreen:
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ako je stock Intel box hladnjak u pitanju onda su te temperature sasvim prihvatljive.

    Vcore zavisi od ploce, sto je bolja ploca i ima manji pad napona pod opterecenjem Vcore ce biti veci,pa je to vjerovatno u pitanju.

    Maximus V Formula ima bolju distribuciju napona (manji pad napona ) od Asus P8Z77-V ploce, zato ti se vise grije procesor u odnosu na staru plocu.
     
  3. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Nije nalego kuler. Fino pastu u ruke i ispočetka :mrgreen:
     
  4. heroic

    heroic Komšija

    Ma stock, posto nemam namjeru oc. Znaci najbolje rjesenje je da kupim neki bolji cooler?

    U svakom slucaju hvala ti na pojasnjenju i pomoci :D
     
  5. heroic

    heroic Komšija

    Kad vec imas 3570K, koje temp imas sa tim 212 coolerom? Idle/max?
     
  6. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Idle 30-ak zavisno od ambijetalne temperature, max u bf3 jezgre budu kad je grijanje na max 67 jednom izbacilo inace bude oko 62 s tim da je klokan cpu i pofino voltaza dignuta. Prime 95 oko 70 temp ne sjećam se tačno.
    Ne bi ti smjelo u idlu biti baš 42 to mi nekako čudno ja bi provjerio jel nalego ali stock je stock pogotovo kod ivy jbg. Mada ti imaš HT a to još znači veće temp pa možda da ganjaš bolji kuler od mog?
     
  7. heroic

    heroic Komšija

    Upravo pitam zato sto ti je clockan CPU. Idle znam otprilike koliko treba biti, znaci da load treba 60-ak da mi bude normalan.

    Idle mi je prije bio 30-35C ovisno od temp sobe (tj kad je ugodna temp za boravak), cak i ispod 30 ako je hladno u sobi.

    Pa s obzirom da je tvoj clockan, a moj nije, znaci da bi mi trebao otprilike isti cooler. Ali eto, vidjet cu mozda da kupim najbolje sto budem mogao priustit pa da se ne brinem oko toga vise.
     
  8. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Sa tim vcoreom i tim procesorom nema šanse da ti temp bude 60-ak sa ovim mojim hyperom. Malo mi je povisoka voltaža ako ti je sve na defaultu. Kod mene bude 1,1xV kad je sve na def. Ja bi to probao smanjiti mada kako god okreneš ne gine ti neki aftermarket kuler.
     
  9. heroic

    heroic Komšija

    Procackat cu bios, vcore bi trebao biti nizi, mislim cak i ako je ploca efikasnija, onda bi valjda trebala sama da smanji to, a ne da sprzi procesor :D
     
  10. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ma nece sprzit ja znam likove koji su ivy stavljali na 1,5V :D
     
  11. heroic

    heroic Komšija

    Ma razumijem ja OC, ali kod mene sve na stock radi :D

    Isprobat cu ponovo staviti cooler, a ako ne pomogne sutra stavim novi cooler pa javnem rezultate :D

    PS Kako je najbolje ocistiti pastu?
     
  12. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Ako i kada budes isao na novi cooler,ako budes mogao pristiti ganjaj Noctuine NH-U12P ili NH-D14..

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
     
  13. k0ST

    k0ST Aktivista

    Asus Maximus V Formula, procesor 3770K i nemas namjeru OC? Ma bjezi ba, koga ti foliras :)
    Vjerovatno je razlog zagrijavanja sto ti je sve na stocku, tj sve su ti vrijednosti u BIOSu na AUTO pa ploca sama regulise sve napone. Vrijednosti za RAM unesi manuelno (voltazu, brzinu i latencije), a podesi manuelno voltaze za CPU i Digi VRM.
     
  14. heroic

    heroic Komšija

    Nemam fkt :D ne kazem da mozda necu samo probati, ali ja radim na tom racunaru, tako da nemam bas zivaca da ganjam temp i coolere :D
    Evo zadnji rez, sve vratio na stock, RAM na xmp...pod full opterecenje CPU pokazuje 3.9GHz, sto je turbo, ali zar se on ne pali na 3.9 samo kad je jedna jezgra toliko opterecena? Vcore 1.240
     
  15. Sena

    Sena Veteran foruma

    Obicno sve bolje ploce dizu turbo state na sve jezgre tokom loada, tako "zaobilaze" intelove specs.
     
  16. heroic

    heroic Komšija

    Nista onda, danas/sutra cu testirati stock 3570K, pa uporediti otprilike da vidim je li sve ok i onda pravac po neki CM :D.

    Hvala svima na pomoci :D

    Koju voltazu za CPU da stavim? I hoce li sama varirati ako je ja postavim, posto mi je prije bila otprilike od 0.8 u idle, pa do 1.X (ne sjecam se) pod opterecenjem?
     
  17. Sena

    Sena Veteran foruma

    To je sve unikatno od primjerka do primjerka, nemoj nikada koristiti auto napon, znaci samo rucno, kreni sa 1.2V i LLC level ispod najjaceg.
     
  18. heroic

    heroic Komšija

    Znaci za mene je neki Pentium na H61 ploci :mrgreen:

    Elem...nemam ja zivaca da cackam te napone toliko, probat cu vidjeti na default postavkama kako radi sa novim coolerom. :D
     
  19. k0ST

    k0ST Aktivista

    Pa bolan heroic uzeo si top Z77 OC plocu, tako da nije za tebe nikakav CM cooler - pravac custom vodeno hladjenje :)
    Maximalni napon (vcore) ti mozes odrediti, ostavi ukljucene sve "stedljive" opcije (C1, C6, EIST i slicno). Ako vec neces raditi OC onda LLC na najmanje (1 korak od max), Vcore na 1.05V pa kratko testiraj Linxom da li je stabilno (ako nije povecaj Vcore za 0.05). U Win7 u power setings izaberi Balanced.
    Kad budes stigo (ili se odlucio na OC) procitaj : http://rog.asus.com/136402012/maximus-v-motherboards/maximus-v-formula-overclocking-guide/ i http://rog.asus.com/194232013/overc...-7ghz-core-i7-3770k-on-the-maximus-v-formula/
     
  20. heroic

    heroic Komšija

    Meni je i stock bio dobar :D
    Cooler Master TPC 812XS, najpovoljniji a dobar :mrgreen: