4 kuce jedan router

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by emirr, Jun 30, 2012.

  1. emirr

    emirr Aktivista

    Pozz
    Ako moze par savjeta kako sta i koliko :D dakle koristili bi 1 prikljucak a umrezili 4 kuce u krugu od 10 metara pa ako moze par savjeta koji router, jel bolje wiralessom ili kablom povezati racunare, ako bi wiralessom koje kartice za racunare uzeti, svi prijedlozi i sugestije su dobrodosle
     
  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Dobar wireless router i nabacis zastitu. Plus moze se i vise racunara nakaciti.
    U svakom desktop racunaru mora biti WiFi kartica.
    Ako ćeš kablovima onda ti treba 4 mrezna kabla i biti ces ograničen na 4 računara.
     
  3. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    kao sto rece tale,dobar router i naravno dobra konekcija,nista ispod 4 Mbps,ako planirate sva cetvorica odjednom koristiti net,pozeljno i vise,inace ce stekati ako jedan od vas npr.pocne skidati torrente
    naravno,moze se i ovo rijesiti,ograniciti brzinu za svaki komp i onda svima ista brzina :)

    a kablovi ti se vise slabo koriste,nepotrebno u ovakvoj situaciji

    evo kod mene neki obicni tp link router,sada gledamo utakmice na projektoru u dvoristu ,nekih 10ak metara od routera a net fatam preko wifi-a,i stream-amo tekme,nema kablova i petljanija,ljepota
     
  4. wragg

    wragg Aktivista

    Wifi jos uvijek ne moze adekvatno zamijeniti kabel. Moja je preporuka da na "centralno mjesto" stavis RB750 ili RB751 ako ti treba wifi tu, a ostatak iskabliraj. Kasnije preko RB-a lako iskonfiguriras QoS i queuove.

    Sent from my Nexus S using Tapatalk
     
  5. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Ukoliko Wi-Fi konekciju koristi iskljucivo za izlaz na internet bez da dijele velike file-ove preko LAN-a ova izjava nema smisla. A ako imaju u planu dijeliti podatke izmedju sebe onda neki 300+ MB/s router moze vrlo efektivno zamijeniti kablove. Pogotovo kada vidis koliko posla ima oko pravilnog ugradjivanja kablova unutar i izmedju kuca.

    Moja preporuka je da se utale za neki bolji router (D-Link Dir-657 ili bolji, Linksys E4200 etc.) i da ga pravilno postave da bi dobili maksimalnu pokrivenost. Uz ovo rjesenje dobijaju i mogucnost konektovanja na net sa drugim uredjajima (smartphones etc.)

    Ne bi bilo lose kada bi nam poslao sliku otprilike kako su kuce postavljene u odnosu jedna na drugu te gdje se racunari nalaze.
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Svakako treba misliti i o wlan karticama kojima će se kaciti na taj ap ako razmisljaju o 300Mbps tj o N
    standardu.

    Sent from my GT-I9000 using Tapatalk
     
  7. emirr

    emirr Aktivista

    Evo rasporeda kuca i te manje kockice su mjesta gdje su racunari...i ne mislimo nikakve podatke prenositi iizmeđu racunara cisto koristenje interneta
    [​IMG]
     
  8. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ma ne bi se ja patio kablovima. Kakav dobar WIFI router N standard kako Kolins reče i sa jakim odašiljačem, u svaki PC wireless kartica. Signal će biti dobar jer je to sve blizu. Cijela investicija ni 200KM.
     
  9. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Samo da napomenem, ako se misli igrati, wifi je lošija opcija. Ne zato što je sporiji ili nešto, nego se meni znalo dešavati na različitim uređajima da jednostavno nakon sat vremena igranja konekcija na djelić sekunde pukne, na surfanju se i ne osjeti, ali na nekim igrama je to dovoljno da te izbaci iz igre. Kolega je isti problem imao na drugim komponentama, a ja samo napominjem. Ne znam da li se može šta u postavkama riješiti, ali prenosim svoja iskustva samo :)
     
  10. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Hmm gledauci ovu sliku i sa obzirom da sigurno ima par pregradnih zidova izmedju routera i racunara u drugim kucama, mislim da bi mogao imati problema sa prijemnim signalom. Cak i ako koristis High-Gain Antene. Bolja opcija bi ti bila da umjesto PCI kartica koje idu u racunare uzmes USB Wireless adaptere koji su bez antene ali zato mozes uzeti USB produzni kabal i postaviti adapter ondje gdje ima najbolji signal... sjetih se da postoje USB wi/fi adapteri sa antenama tako da dobijes jos bolji prijem...
     
  11. emirr

    emirr Aktivista

    Zidovi bi sigurno bili problem jer su i sada...imam kuci neki corega router i iz moje sobe do terase jedva hvata wifi a sa druge strane "baca" nekih 30-ak metara gdje je samo jedan zid(prozor)

    koliko bi okvirno kostala ova muzika da objasnim komsijama sta i kako
     
  12. wragg

    wragg Aktivista

    Skuplja pita od tepsije na kraju. Opet ćeš se vratiti na kablove, vjeruj mi.
    Ako baš inzistiraš da ideš wireless, onda izbaci na krov centralne kuće jedan Picostation 5 ili RB751 sa omnicom (radi QoS), a za klijente postavi Nanostation Loco. To bi ti bilo najoptimalnije rjesenje ako ides wifi-em.
    Ali vjeruj mi da ces nekad imati potrebu prebaciti par desetaka GB iz jedne kuce u drugu (neka igra, film, sezona serije...), i onda nastaju problemi...
     
  13. emirr

    emirr Aktivista

    5-6 godina do sada nismo imali tu potrebu, svi imamo razlicite potrebe ali niko od njih ne gleda filmove serije niti igra igrice...net koriste za skype, fb i msn dok ja volim "izac' na torrent" pogledat koju seriju ali to pretezno online :D ne insistiram ja na kablovima nego trazim od vas savjet kako sta i sa cime :)
     
  14. emirr

    emirr Aktivista

    Ako neko ima da radi na prodaji ove opreme nek mi se javi na PM
     
  15. emirr

    emirr Aktivista

    "povezali" smo sve cetri kuce sa USB wifi karticama koje imaju na sebi antenu od 5dBi signal je dobar 4 crtice na svakom kompu ali je problem kad se ugasi komp npr navece i ujutro upali nema interneta dok se router ne restartuje ovo se desava na kompovima koji koriste wifi, trebam nesto uraditi u postavkama routera?