4K i 60hz zavrzlame :D

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by mobsterc, Nov 7, 2014.

  1. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Obzirom da je na trziste dosao prilicno pristupacan 4k tv za 1359km http://drtechno.ba/lg-4k-tv-40ub800v-102cm.html#.VFzE1cmzCpo
    reko da malo istrazim kako bi se ponasao kao monitor i naidjem na probleme 30vs60hz...
    Ako je neko vec istrazio da mi skrati vrijeme, obizorm da samo gtx970 i 980 imaju hdmi2.0:
    1.displayport na hdmi 2.0 adapter?
    2.dva izlaza sa graficke pa onda recimo ukljuciti eyfinity?

    Jos me zanima da li fhd ide normalno na 60hz i da li je 30hz upotrebljivo za rad?
     
  2. heroic

    heroic Komšija

    Bio sam u istoj dilemi, tj u iskusenju da kupim 4K TV, ali jos uvijek nisu isplativi jer nema dovoljno 4K sadrzaja. PC igre su jedna od rijetkih stvari koje mogu iskoristiti 4K TV/monitor ali...
    1. Ako TV ima HDMI 2.0, onda jedino te dvije graficke ti mogu pomoci. DP - HDMI 2.0 adapter trenutno ne postoji :)
    2. Eyefinity ne moze raditi na jednom tv-u.

    30Hz...probaj na svom monitoru, smanji frekvenciju pa vidi kako ti izgleda. 60Hz je normalno za rad, 90% monitora radi na toj frekvenciji, osim gamerskih.
     
  3. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Postoje neki adapteri, nedavno izbaceni na trziste, aktivni nesto...
    Znam kada su se tek pojavili 4k monitori, i spojeni na graficku, prikazivalo kao dva desktopa i onda eyefinity postavi kao cjelinu, ne znam jesu li koristili dva izlaza na grafickoj...
    Mene ne zanima 4k sadrzaj, odgovarala bi mi rezolucija zbog radne povrsine a inace bi se trebalo igrati na fhd...

    Nego, danas odem u imtec i ljubazno osoblje mi dozvoli da spojim na ovaj lg 4k tv. Medjutim, pokrenuo sam igru u fullhd i ona je bila usporena, ALI bila je usporena i na ekranu od laptopa. Do cega bi to moglo da bude, neke postavke hdmi out na laptopu, hdmi kabal? Ili ovo sto sam i pitao, 30/60hz? Mada sam podesavao i 29,30,59,60 u igri, nema razlike... Igra cak podrzava i nativno 4K, izlgeda prelijepo, ali smunjam da svakako imam vise od 10fps tako da opet trza, logicno. :mrgreen:

    Preko onog magic remotea sam stavio mode game, ne znam ima li jos nekih opcija sa obicnim daljinskim, treba li preimanovati port, mozda mora neki odredjeni port na televizoru, puno mi je nepoznanica...
     
  4. heroic

    heroic Komšija

    4K monitori prije i sad su druga prica, prije su bili sastavljeni od dva panela, 4K TV-ovi koriste jedan panel i mozes samo pomocu HDMI 2.0 spojit se da dobijes 4k60, inace 4k30 je maximum.

    Jos uvijek nisam nasao nigdje u radnjama da ima takav adapter.

    Sto se tice radne povrsine, ne znam u cemu radis, ali moj ti je savjet 1440p monitor + pomocni monitori za ostale stvari ovisno sta radis.
    Evo npr ja programiram, koristim 1440p monitor za Visual Studio, 1440p monitor za druge aplikacije (notepad, task manager, hyperV, editovanje slika itd), 1080p monitor za browser.

    Neki maximum za produktivnost je dva monitora, eventualno treci za "ostavit sa strane" neki monitoring nesto.
     
  5. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa ovako cu dobiti to u jednom, jer mi treba i tv, za filmove, igre, a i odgovarala bi mi veca radna povrsina.
    Mislim, ne bih se ja bunio da imam 1440p monitor i jos 55'' tv...
    A adaptere naravno nemas kod nas kupiti, amerika.
    Ja i ne pokusavam 4k60, mogu ja za rad koristiti 30hz, nema potrebe za vise, nego pokusavam da igram igru u fhd, ali mi ne ide :D

    Je li se nekome desilo da mu igra radi kao usporeno na tv-u?
    edit: probah drugu igru, guitar hero, i radi normalno :shock:
     
  6. heroic

    heroic Komšija

    Za adaptere i govorim vani, ja ih nisam uspio naci a guglao sam dobrih 2h.

    Govorio sam cjenovno, za cijenu tog 4k TV-a mozes kupiti dva monitora vjerovatno. Da ne bude da te odgovaram, ti ako si probao i ideja ti je privlacna i svjestan si ovih ogranicenja onda kupuj :D

    Preko HDMI 1.4 mozes imati Ultra HD na 30Hz i Full HD na 60Hz (mislim da cak mozes 120Hz ako je bolji model TV-a).
     
  7. black

    black Komšija

    Nema jos chip-a koji bi radio konverziju jer HDMI 1.4 radi na 300MHz a HDMI 2.0 na 600MHz.
    Inace steta je sto ne ubace i DisplayPort na televizore jer to nije velik trosak.
     
  8. Pionir

    Pionir Overclocker

    Koliko sam istrazio, filmovi snimaju na standard 24p = cinema standard = 24 frames per second = 24 Hz, tako nekako...
    http://en.wikipedia.org/wiki/24p#24p_compared_to_30p

    3D ima 48, po 24 za dvije slike koje se emituju za pojedinacno ljudsko oko i tako su 3D televizori klasifikovani kao npr 400 Hz (2x200), obicni 200 Hz, a sam 3D su dvije reprodukcije "sadrzaja" jedna preko druge tj jedna slika ide nesto prije druge i sl ...

    Znaci da treba biti film i / ili uredjaj koji daje vise od 24p.

    Jos sam nasao neke stranice koje govore o Hz i vecinom je stvarni omjer duplo manji, nije ni 60, nego 100 Hz, ali veci su problem same tehnologije, jer se slika emituje u dijelovima, npr cetvrtina ekrana = 1 slika, a 4 slike = 1 puna slika po velicini zaslona. To znaci da neki TV od 200 Hz daje tek 50 stvarnih-punih slika.

    http://www.rtings.com/info/fake-refresh ... -trumotion
    http://www.rtings.com/reviews/tv/lcd-led/samsung/h6203
    http://www.cnet.com/news/fake-refresh-r ... lly-120hz/
     
  9. heroic

    heroic Komšija

    Sto se tice TV-a, svi mogu sigurno 60Hz, neki mogu 120Hz, tek oni veci brojevi od 200, 300, 500, 1250 Hz su izmisljeni i to je kao neki "ekvivalent" koji proizvodjaci postizu pomocu nekih engine-a u TV-u kojim poboljsavaju sliku.

    3D je naravno upola, zato svi TV-ovi koji mogu 3D imaju panele koji su 120Hz (a proizvodjaci onda taj broj povecavaju u nebesa pa imas TV od 500Hz)
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Do mene je, ipak se radilo o hdmi 1.4 adapterima. Koja je minimum generacija grafickih da nativno podrzavaju 4k, 7970 i gtx680 (top tier navodim kao primjer)?
    @heroic
    za 1300 vjerovatno mogu kupiti dva monitora po 28" ali onda imam samo opciju za rad, nemam tv za zabavu :D

    edit: sramota me, bilo do laptopa, valjda kada je na bateriji ispod 50% sreze performanse, zato je GH radio bez problema :mrgreen: Ide normala fhd...
     
  11. heroic

    heroic Komšija

    Sto se tice grafickih
    http://www.geforce.com/hardware/technol ... orted-gpus
    AMD vjerovatno serija 7xxx i ove nove R9/R7.

    Razumijem te, za taj novac eventualno mozes ugurati full hd TV 32-40 inca + 2 monitora po 23" ili neku kombinaciju, ne znam sa koje udaljenosti planiras gledati TV/filmove/igre, ako je to manja udaljenost, onda ti je mozda idealno 1x 1440p monitor, velik za rad, a dovoljno velik da mozes gledati filmove sa pristojne udaljenosti, doduse gubis TV.
    Ja ti govorim iz licnog iskustva da znas da je prilicno tesko gledati u TV od 40 inca kao monitor, ja sam koristio 39" kao gaming monitor jedno vrijeme, i bilo je dosta pokreta glavom, pa sam ubrzo i odustao.
     
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    A i sam vidis da to onda postaje skalamerija... dva monitora na stolu, iznad njih tv :D
    TV bi mi bio na zidu gdje je radni sto, tako da bi onda kada koristim kao monitor za rad sjedio na metar, a kada bih se igrao i gledao tv onda na 3m
    Zato i naginjem ka ovoj opciji, jer za rad mi je i bolje da ponekad glavu pomjerim :p
     
  13. heroic

    heroic Komšija

    Ne kazem da nije skalamerija, ja ti samo kazem da zna biti neudobno gledati u tv sa male udaljenosti :D Ti sam izvagaj sta ti je najbolje rjesenje :D
     
  14. black

    black Komšija

  15. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Koja frekvencija?
     
  16. black

    black Komšija

    Nije preko resivera pa ne znam koja je tacno , imaju dva kanala ali je HEVC. Ja sam gledao preko MPC BE i ne trza ni sekunde na mojem kompu.
     
  17. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    I ja kontam sa vlc-om da ga pokrenem, ali da resiver usmjerim ka njemu.
     
  18. black

    black Komšija

    VLC ti nece raditi , probao sam i ja. Ucita se prvi frame i onda zastopa.

    http://www.ses.com/ultra-hd ovo su frekvencije ja mislim.