560 ti sli vs 6950 1GB cf

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by IdeMedoSumom, Sep 30, 2011.

  1. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Pozdravljam cijeli forum.

    Potreban mi je savjet. Naime, imam namjeru sastaviti novu konfiguraciju. Svrha racunara: gaming, photoshop, 3d studio i tako to.

    Procesor i7 2600k, 8GB RAM-a, 850W napojna, naravno i odgovarajuca 1155 ploca. Rezolucija monitora: 1920x1200.

    U dilemi sam koje graficke kartice da uparim s ovakvim racunarom. Svakako sam mislio dual gpu setup napraviti.

    Naime radi se o slijedecim grafickim karticama:

    dvije Gigabyte HD6950 1GB OC
    http://www.steg-electronics.ch/de/artic ... 24966.aspx

    ili dvije ASUS GTX 560 Ti DCII
    http://www.najwebhosting.com/

    Cijene su skoro iste. Citao sam po net-u, neki kazu da su haman pa iste snage, neki kazu da je malo brza 560ti dok drugi opet kazu da je 6950 brza.

    Samo da napomenem, iako sam citao da se 6950 1GB verzije mogu unlock-ovati da budu poput 6970, ja to nemam namjeru ciniti. Takodjer nemam namjer praviti multi monitor setup.

    Linkovi su od svicarske prodavnice steg, posto cu vjerovatno tamo nabavljati.

    Volio bih da cujem vasa misljenja, koje grafe su bolje i zasto, da li mozda smatrate da postoji bolje rjesenje nego ova dva koja sam naveo. Da li je mozda pametnije cekati da nova serija grafickih kartica izadje.
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Moj savjet ti je GTX570, i to kakva bolja sa custom PCB-om i hladjenjem. Obzirom da uzimas malo jacu masinu.
     
  3. syss

    syss Veteran foruma

    zanemariti post... zapravo ja bi nevidiju rađe i 560ti je prava mjera za sli ;)
     
  4. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ja necu nista rec sto se tice dvojbe grafi da ne bi pocinjali war ovde, ja cu samo rec vezano za sljedecu generaciju a, to je da nemas sta cekat jer uvijek ima nesto iza coska tako uzimaj sada.
     
  5. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Nema sljedece generacije do aprila iduce godine.
     
  6. Sena

    Sena Veteran foruma

    Tako se prica iako ja mislim da prije ljeta sljedece godine nema nish od novih grafa. Jer nema jos ni white paper-a.
     
  7. Esh

    Esh HWB

    Ja bih takodjer preporucio kupovinu jedne brze graficke kartice, tipa GTX 570. Lijep upgrade bi bio ponovo kada bi dodao tu karticu za SLI, a do tada bi imao jako dobre performanse u aktuelnim igrama.
     
  8. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Hvala na savjetu/misljenju. Ali ja nisam tip informaticara koji svakih 3-4 mjeseci trci dokupiti nove komponente (osim ako je nesto sitno u pitanju), ja se trudim kupiti novu masinu, koja ce mi trajati najmanje 3 godine. Pa onda ponovo sve od nule.

    Gledao sam neke bechmark-e, koliko vidim dvije 6950 1GB u cfx su u prosjeku nekih 35% brze od jedne gtx 580. A cijena jedne 580 je ista kao dvije 6950 1GB.

    Evo link koji prikazuje index performance/cijena:

    http://www.minifridge24.com/

    Pri rezoluciji od 1920x1200 se cini da je 6950 1GB skoro najbolja. Da li to isto vazi i za crossfire?
     
  9. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    1.Nema sanse da je 6950 brza od GTX580
    2.Ja vec imam istu tu GTX560Ti i sljedece godine radim SLI Setup
    3.Procitaj malo ove zadnje moje postove o GTX560Ti na ovoj temi:

    viewtopic.php?f=10&t=27361

    4.Ja iskreno ne kontam ove razlike od grafa :roll: ,po meni ili je do mene ili tu nesto nije ni malo uredu jer GTX570 ima "ocajnih" 75% dok ta 6950 103% koliko vec i iznad nje ima GTX460,465 & 5770 koje ne mogu ni prismrdit 560Ti,i ja sam bio u istoj dilemi al ne dugo,i ja ti iz prve ruke govorim GTX560Ti je definitivno tvoj izbor :wink:
    5.Pozdrav vidim da si novi na forumu i dobrodosao :D
    6.Cak ova moja verzija je brza od 6950 2Gb,u npr. ne znam da li si igrao u najzahtjevnijoj igri/ili bar jednoj od najzahtjevnijih igara BF3 je brza,sto je jos jedan veoma dobar argument da ides na GTX560Ti SLI Setup,sretno..
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  10. selvin

    selvin Moderator

    anatomic, post ti je za rofla, gotov cijeli :D

    Kao prvo covjek kaze da je 6950 CF bolji od GTX 580, a ne samo jedna kartica. A za ta razlike u grafama, da si procitao naslov dijagrama valjda bi shvatio sta pise, performance per dollar, kao sto mu i samo ime kaze, ako imas engleski u skoli.

    EDIT:
    IdeMedoSumom, kako ti vec rekose, bolje sad uzmes jednu 570 jer ti je ona sasvim dovoljna, dzaba ces sad bacat pare na 560 SLI. Kasnije kad ti zatreba kupis jos jednu 570 i svi sretni. Jer kad dodje vrijeme da ti nece 560 SLI bit dovoljan, lakse je dodati jednu 570 karticu, nego prodat dvije 560 pa kupovat nove ;)

    Ta taktika da svake 3 godine kupujes iznova kao i sto sam vidis nema smisla. Sad kupis takav komp i za 3 godine ce bit truba. Zar nije lakse obnavljat komponente svake godine, imas uvijek top masinu, a nista neces vise para potrosit nego tako kad jednom izvalis pa 3 godine gledas kako mu performanse padaju :D
     
  11. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Sry pa gdje nece biti cf bolji biti od 1 kartice,skoro svaki SLI/cf je bolji od GTX580,a to za performance per dollar,samo sam nabrzaka prelisto pa nisam ni uocio da je to per dollar,a ti nisi kompetentan da govoris o mome engleskom,jer imam najtezu i najzeznutiju profu iz eng. u Sa,ne po pricama ljudi nego i drugim profama koji to kazu,al da ne mjenjamo temu,ja i dalje stojim iza svoga misljenja bolji je GTX560Ti SLI Setup!
     
  12. selvin

    selvin Moderator

    Jesu ova djeca neka navalila na forum, jos su ratoborni :)

    Pa lik je govorio da je 6950 CF za xx % bolji od 580GTX, a ista cijena. Mada mu niko nije ni preporucio 580, vec 570 koja mu je sasvim dovoljna. Pozdravi "najtezu" (koliko ima kg?) i "najzeznutiju" profu iz eng u Sa ;)
     
  13. Sena

    Sena Veteran foruma

    Pa onda nek se zabrani da mladji od 18 god. regaju na forum. Mislis da si uber pametan ako imas 23 god. :smt005 :smt005
     
  14. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ohladite se malo. Nema to veze s pameću, nego s kulturom.