6600, drajveri...

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by forzajuve, Sep 27, 2007.

  1. forzajuve

    forzajuve Aktivista

    http://www.ultimatehardware.net/210.htm
    Radi se o ovoj grafickoj.

    Zeznuo sam stvar. Naime, na jednom forumu sam procitao komentar frajera koji kaze da je skinuo nove drajvere za graficku, i da mu je to mnogo poboljsalo igranje u PES2008 demu. Haj' reko i to da probam, kucam u Google nvidia drivers, odvede me na ovu stranicu. http://www.nvidia.com/object/winxp_2k_162.18.html

    Skinem ovo, instaliram restartujem i sranje. Pokrenem PES6 (da vidim ima li koje razlike), cujem zvuk, a po monitoru mi seta kocka u kojoj pise Hz (onakva kao kada podesavam settings na monitoru). Alt+F4, izadjem, probam PES2008 demo, radi normala (kao i prije). Dalje, reko koji ce mi kada je samo pogorsalo a ne poboljsalo stvar, odem u Control Panel, nadjem nvidia drivers, add/remove i izbrisem skroz. Restartujem... i sta se desi? Ispostavi se da sam izbrisao one drajvere koje sam imao prije skidanja ovog sranja, a ovo ostalo normala u C:/NVIDIA.
    Takodje, nakon restartovanja mi se javljalo found new hardware 3-4 puta i window od My Computer-a je prilikom pomjeranja misem stopao kao da se radi o necemu ne znam ti kako zahtjevnom...znaci kao da nemam graficku. :?
    Izbrisem ovo sranje iz C:/NVIDIA, pa opet instaliram, sada kao radi. ALI, ne kao prije, pojavljuju se linije po monitoru (kao kada zvoni mobitel u blizini istog) prilikom klika na npr. NVIDIA settings u taskbar-u, ili na PES2008 demo settings... i jos u nekim slucajevima.
    Isto tako, kada gledam desktop na TV-u, samo plava pozadina nista vise.

    Poenta: Ono sto hocu je da radi kao prije instaliranja ovog sranja i brisanja drajvera. Znaci neke default drivere za ovu graficku, koji bi vratili stvari u prvobitno stanje.
    Gledao sam medju softverom koji sam dobio uz komp, nema nista, samo CD od maticne i dva floppy-a NVRAID 64bit Driver Disk.
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pa zar jos nisi naucio da se prije instaliranja novih drivera stari brisu?

    Driver Cleaner i ocisti sve. Onda ponovo instaliraj nove drivere.
     
  3. forzajuve

    forzajuve Aktivista

    Nisam, ovo mi je prvi update drivera. Valjda nisam imao razloga da ih updateujem ranije, a jos ranije nisam ni imao graficke na starom kompjuteru.

    Moze pomoc oko Driver Cleaner-a (kako ocistiti i to...)? Upravo sam skinuo Professional Edition version 1.5.
    Znaci ovi su OK sto sam skinuo, mogu ih slobodno ponovo instalirati?

    P.S. Sad gledam, u demo settings, max rezolucija mi je 720x480, i ne mogu dalje od low settings. A islo normala na medium i na dosta vecoj rezoluciji.

    EDIT: evo ima u Readme-u neko objasnjenje, pa cu pokusati... Javim rezultate.
     
  4. forzajuve

    forzajuve Aktivista

    Opet isto...

    Uradio sam onako kako pise u Readme-u Drive Cleanera. Znaci disconnect, izbrisao nVidia iz add/remove programs, restartovao se u safe mode. Tamo dalje pise da cancel sva auto detektovanja, i da pokrenem DC. Pokrenuo, u Cleaning Section odabrao nVidia --> start i kao uspjesno izbrisano. Restartovao se ponovo, instalirao nove drajvere, ponovo restart. Kada se restartovao ponovo se pojavljivalo kao da trebam instalirati nove drivere i ovo u taskbaru (vidi sliku). Ne kontam u cemu je fazon. :?
    Jedino sto sada demo settings dopusta odabir medium settings i 1024x768 rezoluciju... ali one linije su opet tu (kada kliknem na settings).
    Jos nesto, kada u nVidia setting izaberem bilo koju vecu screen rezoluciju od sadasnje (1024x768) i bilo koji veci refresh rate (od 85Hz), pojavi se ono sto sam pisao u prvom postu (nema slike, samo crno, a seta kocka u kojoj je [ Hz ? ]). Takodje, prije nisam mogao birati veci refresh rate od 85Hz sada kao moze do 200.

    [​IMG]

    Ispade da nista ovim nisam postigao. Jer sam i prije ovoga, kao sto sam rekao u prvom postu, izbrisao stare drivere u add/remove (jest da sam prije toga instalirao nove) pa instalirao nove (ponovo). Ima li neki drugi nacin? Nesto radim pogresno?
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Onda se vrati na stare.
     
  6. forzajuve

    forzajuve Aktivista

    Pa to i jesto ono sto hocu, ali nemam stare, izbrisao.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa skini negdje na netu stariju verziju
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ili odradi system restore na par dana prije ako imas restore point.
     
  9. forzajuve

    forzajuve Aktivista

    System restore je ono sto je pomoglo. Kontao sam ja da ovo uradim, ali reko prvo da probam ovo sa drajverima. Usput, probao sam i sa starijim drajverima, (skinuo ovdje http://www.leadtek.com/eng/support/search.asp ), i izbacivalo mi je ovo prilikom instalacije:
    [​IMG]

    Pokusao sam ignorisati, nakon cega je doslo ovo:
    [​IMG]


    Kako nisam toliko mahnit, stopirao sam i pravac System restore. Neki folderi su se malo razbacali, nekih fajlova nema, ali nista od velikog znacaja (jedino DirectX 9.0c koji sam morao ponovo skidati).
    Samo mi i dalje nije jasno, a volio bi da znam u cemu je bio problem sa onim prvim drajverima? One linije i to. Mozda je do monitora, posto su se u NVIDIA settings pojavile vece rezolucije i veci refresh rate, koje kada odaberem slika potamni i Hz se pocne setati.
    Uglavnom, hvala puno. :wink:
     
  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pa stavi kvacicu na "Hide modes that this monitor cannot display".