6950 pregrijavanje

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by AdoSA, May 24, 2013.

  1. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Juce sam nadogradio BIOS na svojoj 6950 i time sam dobio 6970 kartu. Prilikom rudarenja sa njom sam primjetio da mi padaju driveri (bar tako Win prijavi) te sam posumljao da mi se kartica pregrijava. Prilikom provjere sa GPU-Z vidio sam da je to stvarno tako tj. da mi temp. na trecem senzoru ide i do 103 stepena dok mi GPU temp pokazuje nekoh 90 - 93 stepena.

    Danas sam zamijenio prednji usisni vent koji sam iskljucio jer mi je zujao i okrenuo sam bocni vent na kucistu da isisava vreo zrak, skinuo pokpopac coolera na grafi i fino ocistio kanale za protok zraka. Sada kada rudarim dobijam ovu situaciju ali mi ne padaju driveri pa me interesuje je li ovo prevelika temperatura i dalje?

    [​IMG]

    Uploaded with ImageShack.us
     
  2. Sena

    Sena Veteran foruma

    Re: 6970 pregrijavanje

    Kakvo je bilo sa hd 6950 biosom?

    Neke hd 6950 su se pregrijavale sa hd 6970 biosom sto je bio potencijalni ukazatelj da su iskljucani shaderi defektni.

    Temp jeste prevelika, to mora ispod 90C za everyday da radi.
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: 6970 pregrijavanje

    Samo otkljucaj shadere, nemoj flashat biosom od 6970, poslije mozes klokat na 880/1375. Koristi neki program za kontrolu venta na grafi i nedaj joj preko 80C, i obavezno promijeni pastu ako vec nisi.
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Re: 6970 pregrijavanje

    Ne smije se ni pod razno flesovati "cisti" 6970 bios. Memorija ce gotovo sigurno riknuti nakon nekog vremena, a moze i na pocetku praviti probleme. Znaci trebas samo otkljucati shadere i onda dizati taktove dok ne nadjes stabilne.

    EDIT: kolega je bio malo brzi, ali to je to u principu.
     
  5. Sena

    Sena Veteran foruma

    Re: 6970 pregrijavanje

    Da na to sam zaboravio, hd 6970 bios ima isti napon za memu kao i hd 6950, ali razlicite latencije.

    Za duge godine slobodno mozes ici do 85C, iznad ipak ne.
     
  6. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Re: 6970 pregrijavanje

    Ovo je situacija sa 6950 BIOSom ...

    [​IMG]

    Moze li biti da mu je zadana target temp. od 90 stepeni? Mada sa ovim BIOSom na 90 stepeni samo povremeno naraste...
     
  7. Sena

    Sena Veteran foruma

    Re: 6970 pregrijavanje

    Ovo je problem u pasti, a ne u biosu, sa hd 6950 biosom je temp srazmjerno manja nego sa hd 6970 biosom zbog manjih clockova, manje shader, i manjeg napona. Ali je opet previsoka.
     
  8. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Re: 6970 pregrijavanje

    Ok ... odoh zamijeniti pastu cim djeci dam rucak hehe... postam rezultate...

    I kada vec to radim onda cu da i vratim stari 6950 BIOS i da samo otkljucam shadere i da malo podignem clock ;)
     
  9. Sena

    Sena Veteran foruma

    Re: 6970 pregrijavanje

    Da, iako imaj na umu da je ltc rudaranje teze od furmarka, forsiraj rucno fan speed, u mene je uvijek forsiran na 70%-80%, malo jeste bucno, ali karte su nice and cool.

    Doduse ja i ne rudarim u poslijednje vrijeme nesto puno, 5-7 sati dnevno u vrh glave.
     
  10. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Re: 6970 pregrijavanje

    [​IMG]

    Da li da skinem ove male bijele kvadratiće sa strane pošto imaju kao nekakvu mrežicu? I čime da skinem ovaj sloj sa GPUa?
     
  11. KingT

    KingT Veteran foruma

    Re: 6970 pregrijavanje

    Ti bijeli kvadratici i ta bijela traka se zovu termalna traka i sluzi za prenos toplote sa memorijskih chipova i VRM-ova na tu metelnu plocu od coolera, i tako se te kmponente hlade.

    Ja bih ti preporucio da potrazis tu termalnu traku u IT shopovima i zamjenis je prije nego sto sastavis karticu. (imao je Ingel za 5 KM, 4 x 4 cm 3M termalnu traku za 5KM)

    Sto se tice tremalne paste ja sam je cistio alkoholom i krpicom (moze i kvalititniji tolaet papir natopljen alkoholom).
     
  12. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Re: 6970 pregrijavanje

    Da li bi možda umjesto trake mogao staviti pastu?
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: 6970 pregrijavanje

    Nemoj nista dirati samo vrati kako je i bilo sto se tice memorije. Zamijeni samo pastu na gpu-u. Najvaznije ti je od svega da podesis fan custom profil jer je onaj iz biosa katastrofalan, kao sto rekoh nedaj joj preko 80C. I vrati onu plastiku, bolje je hladjenje sa njom. Jos bih preporucio da povecas pritisak hladnjaka na chip podbacivanjem neceg prikladnog pod backplate.
     
  14. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Re: 6970 pregrijavanje

    Nije ni čudo da si imao tu temperaturu pogledaj pastu ko da si je lopatom nanosio. Ja sam tako imao isto belaj sa 4870 puno paste bilo fabrički naneseno. Kad sam očistio i stavio novu temp spala skoro za 20 stepeni.
     
  15. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Re: 6970 pregrijavanje

    Situacija je sada hvala Bogu puno drugacija ... Posto nisam imao kod sebe vodobrusnog papira sjetio sam se da moze posluziti i gruba strana kuhinjske spuzvice. Malo sam nakapao alkohola na nju i lagano sastrugao svu pastu koja se zakorila i to je na kraju extra fino ispalo. Onu termalnu traku sam vec skinuo prije nego sam vidio dmr-ov post te sam stavio umjesto nje termalne paste i sve fino zapakovao, cak sam i stavio mali podupirac ispod backplatea.
    Vratio sam defaultni bios i ostavio sam otkljucane shadere, instalirao MSI Afterburner radi Fan controla i situacija sada izgleda ovako:

    [​IMG]

    Uploaded with ImageShack.us

    Svaka cast ljudi ... :D
     
  16. KingT

    KingT Veteran foruma

    Re: 6970 pregrijavanje

    Odlican posao :smt023

    A dobijas i veoma dobar khash/s, bas sam iznenadjen. :)
     
  17. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Re: 6970 pregrijavanje

    Da ne otvaram novu temu :)

    Iskoristio sam /xcl komandu u ABu i mogu da podignem clockove dosta vise. Zanima me da li da diram Core Voltage i Power Limit i cemu oni sluze :)
     
  18. KingT

    KingT Veteran foruma

    Re: 6970 pregrijavanje

    Core voltage, sama rijec kaze to je Voltaza GPU-a tj grafickog procesora, isto kao kod CPU-a sto je Vcore.

    Power Limit je opcija koju koristis ako overklokas kartu, tada povecavas kolicinu struje koju moze da koristi karta za max 20% u odnosu na fabricku postavku.

    To ti pomaze da GPU ne "obara" tj smanjuje brzinu (frekvenciju) kada je overklokan i pod opterecenjem.

    Npr ako si overklokao GPU na 1000MHz a Power Limit ti je na 0%, i kada pokrenes neki benchmark ili zahtijevniju igru tada GPU naravno trosi onu kolicinu energije koja je propisana BIOS-om i samim dizajnom printane ploce kartice. Medjutim posto si overklokao kartu moguce je da je ta kolicina energije "nedovoljna" i to detektuje kartica i pocne da obara frekvenciju GPU-a na npr 900MHz.

    Tada dolazi Power Limit u pomoc i povecanjem vrijednosti omogucavas GPU da radi sa dovoljno el energije i da ne obara frekvenciju, te kao rezultat toga GPU radi na overklokanoj brzini od 1000MHz bez obaranja brzine.

    Znaci ako overklokas samo postavis PL na +20 a onda se igras sa brzinom jezgre, Core Voltage i brzinom memorije.
     
  19. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Re: 6970 pregrijavanje

    ok tnx :)

    EDIT:

    Uspio sam postici stabilan clock sada koristeci ono sto mi je KingT rekao i situacija je slijedeca:
    [​IMG]

    Temperature su se digle do nekih 83 stepena max. sa kulerom koji brunda k'o lud i dobio sam nekih otprilike 30ak khash/s. Samo ne znam koliko to opravdava ovoliko grijanje, brujanje i koliko u stvari grafa vise trosi struje ovako ...
     
  20. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Re: 6970 pregrijavanje

    Sklonio termalne trake ?. Neće ti ta memorija dugo ostati.