8+ GB rama

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Vedo, Oct 24, 2008.

  1. GW

    GW Moderator

    Nije on loš, samo je Vendetta bolja. :D
    Moguće je i da mu je kućište hladnije.
    A moguće je i da mu je soba hladnija.
    A moguće je i da ne testirate u istim uvjetima.
    itd.
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kod mene Freezer na 1200rpm drzi Q6700 na 3GHz sa temp u full loadu na max 60C. Dvije jezgre na 60, druge dvije na 51-52C. Istina, kuciste je jako dobro prozraceno, Freezer poliran, a montiran pomocu sarafa.
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    CM690 i kod njega. Kod mene 3x vise ventova. CoolerMaster pasta za proc kod obojice. Ista grafa, kod njega P5B kod mene P5Q. Sobna temperatura jako slicna. Ja rendao 3D scenu, sve 4 jezgre na 100%, on vrtio Prime95 6+ sahata..Nakon 10 minuta poceo mi Zalman da huci, strah me bilo da nastavim rendati i ukinem.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sve ispod nekih 70C je super, nemas se sta brinuti. Naravno, postoje bolji cooleri od tog Zalmana, ali sta je tu je.
     
  5. GW

    GW Moderator

    Porediš jabuke sa kruškama. Sve mora biti identično (osim jedne stvari naravno) da bi izvukao neke kvalitetne zaključke.
     
  6. Vedo

    Vedo Moderator

    Sta, znaci mogu pustiti da jezgre odu do 70 C, nije to puno? Al opet ovaj cooler postane bucan, a posto ja rendam par sati na dan nije ugodno ni malo. Nista, ovog Zalmana ugradit na Q6600 u drugi PC i nekga ga na stocku, a na ovaj nabacit Noctua hladnjak, dici ga na 3.2GHz 24/7 i cao..
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, ako je Tjunction 100C, a kladim se da jest. To ti daje 30C rezerve.
     
  8. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Nemoj mi samo reci da si ostavio Vcore opciju na "Auto" :D
     
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    jesam :oops: na koliko da stavim XD
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    LOL, kako hurma prepozna diehard klokere. :lol:

    Stavi na nekih 1.3V. Testiraj stabilnost, ako moze i manje, jos bolje.
     
  11. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    :lol: :lol: :lol:

    Pa normalno da ti jaran u tom slucaju ima nize temperature. Vrati sve na stock, napon na auto, udji u windowse i pogledaj napon preko CPU-Z i pokreni load test sa P95, 4-threaded. Nakon 10 minuta pogledaj koliki ti je napon (load) da bi saznao koliki ti je vDroop (pad napona sa opterecenjem). Vrati se u BIOS, stavi vrijednost napona koju si ocitao u Windowsima u idleu, i dizi FSB koliko moze.

    E moj stivi, ti bi 1.3V na 45nm Quadu :lol: Pa najveci moguci VID na Q9xx0 je 1.275V ako se dobro sjecam, znaci stock napon mu je sigurno manji (osim ako nije baksuz ko nas dvojica pa da dobije procesor sa maksimalnim VID)
     
  12. Vedo

    Vedo Moderator

    hebi ga, niko se nije rodio naucen, a nisam se stvarno nikad bavio clockanjem (sem Celerona sa 600 na 749 i Athlona sa 900 na 1200 :D )
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    1.3V u biosu ne znaci i 1.3V u windowsima. Na to sam mislio, podrazumjevajuci odredjeni pad.
     
  14. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Pa nije mu 0.1V pad napona.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Bez obzira, nek krene od odredjene vrijednosti, pa spusta, naravno da nece zahtijevat 1.25V ili slicno, ali bolje nego da opali na 1.1 pa sranje.
     
  16. Vedo

    Vedo Moderator

    U idleu je 1.040 V a u loadu je 1.104. Na koje sad od ova 2 da stavim u BIOSu? :)
     
  17. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Uuuu, dobar primjerak bi to trebao biti. Stavi 1.2V i laganini dizi FSB.

    Mozes li u CoreTemp programu pogledati koliko ti iznosi VID vrijednost, zanima me? :)
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Cek, ostavio si napon u biosu na "auto" i imas takve napone kad gledas u CPU-Z? Ne vjerujem da moze manje od 1V.
     
  19. Vedo

    Vedo Moderator

    da, na auto je u BIOSu, a nije manje od 1V, 1.04V je u idleu :D

    @Hurma - VID je 1.1875V
     
  20. Vedo

    Vedo Moderator

    Da se zahvalim vrsnim HWB clockerima :D , Zalmo se vrti na 2100 RPM kad' su sve 4 jezgre 100% opterecene, prva rijetko kad predje 61, ostale su 55-59, helem jako fin speed boost