90 milijardi galona etanola u SAD-u do 2030.

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Esh, Feb 14, 2009.

  1. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ja ne bi iznosio svoje stavove vezano za hranjenje gladnih, ali sto se tice globalnog zagrijavanja ja ga ne osjetim, a proljece je...
     
  2. ming

    ming Veteran foruma

    Ne valja jesti na gladan stomak.
     
  3. jeretik

    jeretik Komšija

    Ovo je plitak stav.

    Kao prvo, nemoralno je proizvoditi hranu da bi se od nje pravilo gorivo za motore, naročito u zemlji u kojoj ima puno gladnih, kao sto je nasa.

    Kao drugo, SAD imaju ogromnne, nama neshvatljivo velike obradive povrsine na kojima se uzgaja kukuruz. Prema tome, SAD ce da proizvode kukuruz za gorivo zato sto ga imaju dovoljno za prehranu. BiH nema dovoljno poljoprivredne povrsine da istovremeno ostvari znacajniji profit na biogorivu i da ostane dovoljno kukuruza za prehranu. To je neizvodivo. To sto si ti spomeno je razlog zasto narod po africkim zemljama negoduje - zbog toga sto im se muze kukuruz za gorivo dok umiru od gladi.
     
  4. Esh

    Esh HWB

    Prije nego sto si se javio s jos jednim kamikaza stavom, mogao si jos par puta procitati dio koji si citirao.

    Svaka zemlja treba da iskoristi potencijal koji ima na najbolji nacin kako bi zadovoljila svoje potrebe. Mi mozemo za prehranu - smanjenje uvoza, ako postoji visak - izvozi, pravi robnu razmjenu za ono sto ne mozes proizvoditi i sl.

    Upoznaj se malo s trenutnim iskoristenjem poljoprivrednih povrsina u BiH i samim potencijalom prije nego sto sjednes na brod s pricom o jos jednoj globalnoj zavjeri. Doduse, mozes snimiti i film.
     
  5. jeretik

    jeretik Komšija

    Samo nemoj glumit da zastupas jedini ispravan stav, bogati. Ovo je predmet rasprava svugdje, i u svijetu i kod nas. BiH, nasuprot misljenju nekih nasih ljudi koji zive u zabludi, nema dovoljno ravnica pogodnih za masovnu proizvodnju povrca, kako to recimo radi Vojvodina. Ne postoji nacin da nasa zemlja proizvede dovoljno hrane i isplativu kolicinu biodizela istovremeno. Izvoz i uvoz mi uopste ne spominji. Mi uvozimo vodu.

    To je generalno stanje.

    Konkretnih podataka, za koje ti mislis da ih poznajes, uglavnom nema, jer nisu izvrsene adekvatne studije o iskoristivosti (raznih) potencijala BiH. U principu, niko od nas ne zna sta je zapravo isplativo da se proizvodi u BiH dok se ne naprave odgovarajuce studije. Ali, cinjenica je da BiH ima relativno male poljoprivredne potencijale u usporedbi s nekim drugim zemljama iz okruzenja. Ne zapocinjem politicku raspravu - Republika Srpska je pribavila najbolji dio zemlje i ako sta krene zaozbiljno, to ce biti od njih (ove mizerne izrabljivacko-sponzorisane pokusaje po Tuzli ne racunam).
     
  6. Stryker

    Stryker Komšija


    Ma da im napišeš da je fildžan bijele boje (što i jeste) pokušat će te ubijediti da je crn.