ad-hoc wireless i dijeljenje fajlova-pomoc!??

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by SpookyMoO, May 17, 2009.

  1. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    E ovako: zelim da umrezim laptop i desktop bezicno,dakle oba imaju wireless kartice i da mogu da dijelim fajlove izmedju njih.
    Naime,ja sam sve obavio kako treba tj bar mislim da je to sve a evo sta sam uradio ali ne mogu da vidim fajlove ni na jednom kompu u shared documents:

    Oba kompa imaju isti workgroup,ali naravno stavio sam razlicito ime computera,zatim,karticama sam dodijelio rucno ip-ove:

    PC1: 192.168.0.1/255.255.255.0/GW-192.168.0.2
    PC2: 192.168.0.2/255.255.255.0/GW-192.168.0.1

    Zatim sam napravio na svakom kompu identicnu ad-hoc konekciju u wireless postavkama,naravno sa istim ssid-om i kljucem.
    Oba kompjutera vide mrezu bezicnu i mogu se konektovati,tj na oba mi pise da je konektovano na taj ssid,ali od dijeljenja fajlova nista.
    Na oba kompa sam uradio Network C.Wizard u kome sam osposobio file i printer sharing i dodijelio im onaj gore spomenuti identicni workgroup,a zatim sam na oba podijelio Shared Documents folder.To je to.E sad,moje pitanje je sta je ovdje pogresno i kako da ispravim ako jeste, pa da mogu da dijelim fajlove izmedju njih??
    Probao sam i da pingam sa oba ali ne ide,timed out.
    Hvala u naprijed
     
  2. Tyger

    Tyger Aktivista

    Prije svega ne treba ti GW, zatim otvori explorer ides "Tools->Folder Options->View" Tu na dnu liste iskljuci "Use simpole File and Folder sharing"

    Onda stavi da je jedan racunar server(odnosno da se preko jednog racnuara ide na net", a drugi da je u mrezi koja ide preko jednog racunara na net, sve to ide preko wizarda. Nakon toga podesi da se automatski konfigurise mreza.

    Onda kada share-ujes nesto podesi permisije, na oba racunara moras imati acc sa passwordima inace nece raditi, necs moci dobiti pristup.

    Ako imas jos kojih pitanja, pucaj...
     
  3. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Uh,ti to pravo strucno rece a ja sam sa mrezom taraba:).Nije meni net potreban nikako meni je samo potrebno da ova 2 racunara komuniciraju tj da se vide i da mogu dijeliti fajlove
     
  4. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ma hej ne samo da sam bio uspio dijeliti fajlove nego i samu internet konekciju sa desktopa!!!Ali problem je u ovome "bio"!!Od euforije,nisam pogledao kako su adrese bile konfigurisane kad je sve radilo i sad opet nece a ne znam do cega je a mislim da je do ip-ova!!!???Upucacu se!!!
    Pomagajte
     
  5. Tyger

    Tyger Aktivista

    Ako zelis mogu ti korak po korak objasniti kako i sta, ali tek sutra cijeli dan sam radio tako da ne mogu vise gledati u racunar.

    Ako si u Mostaru mogu ti doci i namjestiti...

    BTW jesi li provjerio da su svi firewalli ugaseni?!
     
  6. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Joj ako mognes bio bih ti pravo zahvalan naravno kad stignes,nije zurba,nego mi ne jasno kako je moglo normalno i ja rekoh haj da se diskonektujem i ponovo probam i od tada nista!Obe kartice sam stavio da automatski dobivaju ip-ove a konenkciju na internet sam sharovao na wireless i moglo je sve ali onda evo vise nece sta god da radim.
    Pratio na netu neki tutorial i po njemu sve uradio i pise da obe kartice moraju imati ip ranga 169.254.x.x kao i subnet isti i mora da bude 255.255.0.0 sto i jeste tako ali jednostavno nece vise,a pravo mi bilo drago,rekoh evo ga i nista:)

    Edit: btw,ono sto sam primijetio jeste da iako stavim auto dodjelu adresa,uvijek se ili na laptopu ili na desktopu u tcp/ip postavkama pojavi kao da sam mijenjao(a nisam) i stavljeno da je manual te on sam stavi ip ali ranga 192.168.0.x tako da mislim da ovo uzrokuje problem

    Edit: mislio sam da je do firewalla jer je ni sam ne znam kako bio ukljucen na jednoj od wireless konekcija ali kad sam ga iskljucio proradilo je i haj super,rekoh.Ali,opet isto.Cim probam diskonektovati samo mrezu ad-hoc i ponovo konektuje racunare i probam na net ista stvar-nece!
    Ne mogu fakat da skontam do cega je!!??
     
  7. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Konacno skuzih u cemu je frka ali djelomicno:).Naime,host computer treba da ima sljedece postavke ip-a u wireless card tcp/ip settings:
    IP: 192.168.0.1
    SUBNET: 255.255.255.0

    Kod client computera,dakle laptopa :

    IP: 192.168.0.X
    SUBNET:255.255.255.0
    DEFAULT GW:mora biti isti kao IP host compa-dakle 192.168.0.1

    Na desktopu sam rucno postavio IP a na laptopu auto,tako da sam komp. dodijeli ove 3 vrijednosti na laptopu preko DHCP-a.
    Ali problem nastaje ako veza izmedju laptopa i desktopa pukne onda ni vracanje ovih postavki rucno ne daje mogucnost pristupa netu,nego ponovo moram laptop navesti da trazi ove 3 vrijednosti automatski!

    Ovo dalje fakat ne kontam koji mu je k!!!???Naime,ako laptop izgubi vezu umjesto da doda nove vrijednosti koje su u rangu sa prethodnim on konstantno dodjeljuje adrese u rangu 169.254.x.x umjesto 192.168.x.x!!??Ali ako namjestim rucno fino adrese i to na iste vrijednosti kad je sve radilo nece opet!!??Tj nema izlaza na net niti podjele fajlova!Kako da ovo rijesim!??
     
  8. Tyger

    Tyger Aktivista

    Jesi li razmisljao uzeti neki wirelles AP preko kojeg bi se umrezavao, ako bi to ucinio rijesio bi se svih problema. Fakat se ne mogu sjetiti sta bi moglo jos biti, jer odavno nisam nista spaja preko ad-hoc -a
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ok, a koliko ja mogu primjetiti, ti spominjes gateway, ip adresu i subnetmasku, a nigdje ne vidim da spominjes adresu DNS servera. ako imas bhtelecom-ov net, onda stavi primarni dns=195.222.32.10, sekundarni dns=195.222.32.20. nakon sto sve fino podesis od tih parametara, restartuj sve compove, i pokusaj ih pingati medjusobno. sa komandom
    Code:
    ipconfig /all
    provjeri jesu li mreznim karticama dodijeljeni pravi parametri (ip,gw,dns). ocisti dns cache komandom
    Code:
    ipconfig /flushdns
    sve parametre MORAS rucno ukucati, ne smije ti njindowsov dhcp nista dodjeljivati, jer ce ti u tom slucaju biti dodjeljeni samo ip i subnetmask, bez gw i dns-a
     
  10. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ma sve je to ok ali jednostavno-sa rucnim dodjeljivanjem ne radi ni internet ni file sharing.Ne znam kako,a probao sam ja i sa kucanjem dns servera ali je to ista stvar.Napominjem,sve radi ali samo kada laptop automatski dodijeli preko dhcp-a sebi ip,sub i gw,medjutim sada ne mogu nikako da natjeram da automatski dobije opseg 192.168.x.x nego stalno dobija opseg 168.254.x.x!!!
    Kada probam sa ipconfig /release pa renew ip,kaze mi ovo:

    Unable to contact your dhcp server!!U servisima je ukljucen btw!Jednostavno nece,kao da je neki bug,jer kad je uspijevao dobiti laptop ip ranga 192.168 i sam bi postavio identican sub i gw kao na desktopu sve je ok i radilo,ali samo kako da skontam da dobije ovo automatski jer rucno kad stavim nece!
    Jos jedna stvar a koja mozda ima veze sa ovim:
    Kada na desktopu kucam u konzolu : ipconfig /all, pod stavkama za internet konekciju i wireless konekciju stoji da je dhcp disabled tj pise dhcp enabled:no

    Mozda je do toga?Moze li se nekako dhcp posebno ukljuciti za ove 2 konekcije??
     
  11. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ma uzeo sam ja to ali mi je ovo za druga 2 racunara a para nemam vise za drugog routera ili ap:-(
     
  12. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    @kolinsb: konacno!U pravu si!Sve sam rucno kucao a fazon je bio u samom gateway-u desktopa.Evo trenutnih postavki sa kojima sve sada uredno radi a nadam se da ce i nastaviti da radi:),pa ako neko bude imao slican problem,evo rjesenja:

    Racunar1(desktop)@TCP/IP postavke za wireless karticu:

    IP:192.168.0.1
    SUB: 255.255.255.0
    GW: 192.168.0.2
    DSN1:195.222.32.10
    DNS2:195.222.32.20


    Racunar2(Laptop)@TCP/IP postavke za wireless karticu:

    IP:192.168.0.60
    SUB:255.255.255.0
    GW:192.168.0.1
    DNS:isti kao i gore

    Hvala puno vama dvojici a samo se nadam da nece vise biti frke.Pozzdrav
     
  13. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Znam da sam dosadan ali kako sad ono glavno,dakle da mogu prebacivati fajlove izmedju desktopa i laptopa??Ja sam samo i na jednom i na dr kompu shareovao onaj shared documents folder ali kada stavim nesto u njega ne vidim to na dr racunaru?Sta tacno treba za ovo da se uradi??Prije su mi fajlovi bili dostupni ovako.

    BTW sa desktop racunara mogu normalno da pingam laptop,dakle ima odziva sa mreze ali kada probam pingati sa laptopa desktop racunar,ne ide,timed out!
    Vjerovatno,ako ovo rijesim trebalo bi da shareovanje proradi ali kako?molim,pomozite:)
     
  14. syss

    syss Veteran foruma

    upali file and print share i stavi security na foldere full control na everyone grupu.
     
  15. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Problem je u tome sto kad pingam laptop sa desktopa ima odgovora ali kad pingam sa laptopa desktop nema odgovora,dakle nes nije ok!A file i print share-ing je ukljucen na oba racunara
     
  16. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    iskljuci sve firewall-e
     
  17. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Iskljuceni su svi:)
     
  18. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Problem je rijesen,ali samo djelomicno.
    Naime,sada imam odgovor kada pingam oba racunara,dakle i sa desktopa i sa laptopa ali kada probam pristupiti sa desktopa laptopu(ono u network places)vidim oba compa ali kada krenem da pristupim laptopu izbaci mi onu gresku i kaze da nemam kao administratorskih prava da pristupim.
    Na oba compa sam osposobio guest account i zastitio ih sifrom.Sta treba da radim da imam pristup??

    Ono sto sam primijetio je da sa desktopa mogu da vidim na mrezi oba compa ali laptopu nemam pristupa,a na laptopu na mrezi ne vidim oba nego samo laptop!

    Edit: ovo isto dosjei x:) sad opet ne vidim oba racunara sa desktopa niti imam odgovor kad pingam desktop sa laptopa!!??
    Svasta,pravo mi ide na zivce,ako ko zna u cemu je frka,bujrum
     
  19. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    RIJESENO!

    Evo sad sve radi!Ponovo sam sve odradio,a prvo pobrisao sve postavke pa mrezu ponovo postavio i sad je sve ok!
    Hvala svima.Pozz
     
  20. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Windows i umrežavanje je cista sreca.
    Vazda nešto ne radi pa se samo od sebe popravi ili se popravi na neki deseti nacin koji nema logike.

    Ah ti windowsi :)