ADSL Cito i vise javnih IP adresa.

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by azzaro, Jan 26, 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. azzaro

    azzaro Aktivista

    Evo sta me muci, vjerovatno ce sve raditi...

    Ako moja firma uzme ovaj paket
    - pristupna brzina 1024/256 kbps
    - 2 e-mail adrese po 200 MB na bih.net.ba domeni
    - neograničeno korištenje na fer osnovi
    - od 1 do 14 stalnih javnih IP adresa

    telekom daje nekakav svoj modem, ja iza tog modema dodam router i na njega prikacim 4 racunara.
    Moze li se ustimati da svaki od ta 4 racunara bude stalno vidljiv na internetu, tj da ima fiksnu IP adresu
    Nije mi jasno kako ce Bihnet regulisati raspored fiksnih IP na mojim racunarima ako su oni rasporedjeni
    iza routera kojeg Bihnet ne kontrolise?
     
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Imas na http://www.dyndns.org programcic koji ti radi refresh na racunaru i osvjezava ip adrese svakih 2-3 min.
    Tako da mozes pristupiti na osnovu dyndns acc-a.

    Alternativa je hamachi
     
  3. tux_

    tux_ Aktivista

    Ukratko:moze. Bihnet ti na njihovom routeru dodjeli taj opseg i ti radi s njima stahoces. Npr od tih 14 ip adresa jedna ce biti zauzeta za taj router/modem sto su ti dali i to je obicno ona prva.Ostale ces ti imati na raspolaganju i dodjeljuh ih kako hoces i kome hoces, s tim da ce ti gateway biti ta Ip od tog modema/routera :)
     
  4. frischling

    frischling Novi član

    Vrlo jednostavno, bihnet daje 14 static IP adresa, a od tvojih postavki router-a zavisi da li ces koristiti sve ili samo jednu.
    Ako ti je u postavkama DHCP Server Enabled imat ces samo jednu externu IP adresu, a ta cetiri racunara ce imati IP adrese koje ce im dodjeliti router npr. 192.168.0.1 do 192.168.0.256
    Ukoliko ti je DHCP Server Disabled svaki kompjuter ce imati po jednu static IP adresu koju ce mu bihnet dodjeliti.
    U principu to znaci da sa Enabled bihnet ne vidi sve racunare nego samo router kojem dodjeljuje IP adresu, a sa Disabled router se u tom slucaju ponasa kao obicni switch ili hub i bihnet ce svakom kompjuteru dodjeliti posebnu externu ip adresu.

    Uglavnom, da sumiram, sa ukljucenim dhcp teoretski mozes imati na netu 14*256 racunara, a sa iskljucenim samo 14 racunara.

    Nadam se da sam pomogao. Procitaj dobro manual. A mozes me kontaktirati na PM ako ti nesto nije jasno.
     
  5. azzaro

    azzaro Aktivista

    Hvala, stvari su mnogo jasnije. Pogasim DHCP, NAT i to je to.
     
  6. maljugas

    maljugas Novi član

    Mene interesuje, ako isključim DHCP da li će bihnet svakom računaru u mreži dozvoliti 1024 kbps? ili je to ograničenje na liniji ?
     
  7. frischling

    frischling Novi član

    brzinu download-a koju ti bihnet daje, dijele kompjuteri. nece svaki imati po 1Mbs
     
  8. kad su isto vrijeme na mrezi, dijele brzinu na 1024 kbps/ 4, mada to varira u ovisnosti sta ko koristi na mrezi...

    pozz
     
  9. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Crnjo obrati paznju na datume. Odgovaras na temu u kojoj je zadnji post bio prije tri mjeseca.
     
  10. Pa jel to nesto lose? Ono dati odgovor na dato pitanje, sigurno ce neko drugi procitati i koristi cemu, zar ne?

    Kad vec nema nekih aktuelnih tema, i kad su zadnji topici prije 2-3 mjes, barem nesto oziviti, ili pa dati odgovor na pitanje!
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Lose je i spada u osnovna pravila: ne dizati starije teme. Digao si jos i temu o tutorialima, koliko sam vidio.
     
Thread Status:
Not open for further replies.