ADSL Router??

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by PKLAT, Apr 23, 2009.

  1. PKLAT

    PKLAT Aktivista

    Bilo je milion tema,znam, ali da mi objasnite posto citanjem drugih tema nista nisam shvatio neki bi rekli da sam glup,zaostao ili pak blago retardiran al haj :D Prvo posto sam uz vrli mi ADSL dobio onaj obicni speedtouch modem ne router koji bi mi router preporucili, lokacija Sarajevo, a drugo pitanje mogu li namjestiti da na jednom compu mi bude internet a na drugom Free ili na oba internet ali sa mogucnoscu da jedan od ta dva mogu prebaciti na free, na jednom compu je XP a na drugom Vista, ukoliko ima potrebe da navedem konfiguraciju recite :D
     
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Takav router u Sa ne mozes nabaviti, ako hoces istovremene konekcije samo podnesi zahtjev u BHT-u za vise istovremenih ppoe konekcija (mislim da je max 4)
     
  3. PKLAT

    PKLAT Aktivista

    Zahvaljujem, ali kako onda da pokopcam ADSL na oba compa, tj. kako ja vidim opet mi treba router, ili se mozda varam :D
     
  4. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ako imas onaj obicni modem, switch bi trebao rjesiti problem...
    I naravno poslati nalog za "4 simultane konekcije"
     
  5. PKLAT

    PKLAT Aktivista

    Opet zahvaljujem, ali opet ima ali, gdje kupiti switch, koji i kako namjestiti to, i znaci da potvrdim kad uzmem taj switch mogu imati na dva computera dvije aktivne konekcije?
     
  6. Moncho

    Moncho Komšija

    De vidi da li ti je dostupna opcija na cp na telecom sajtu, ako mozes, pondesi zahtjev, kupi switch, ADSL modem spoji LAN kablom u switch, u ostale portove spoji PC1 i PC2. Na svakom PC u napravis ppppoe koneckije i deri :). To je to. Naravno, za tvoj zahtijev potreban je switch sa min 3 LAN porta.
     
  7. PKLAT

    PKLAT Aktivista

    Podnio sam zahtjev za 4 PPPoE konekcije na Telecom-ovom siteu, i znaci treba mi switch, pa da pitam da se ne zahebem ima li neke velike razlike izmedju tih switcheva i gledao sam u imtecu te switcheve pa koji bi mi vi preporucili,a taj lan kabal to je klasicni UTP kabal, ili se varam?
     
  8. Moncho

    Moncho Komšija

    kupi sto jeftiniji i gotova prica, a za kabl treba ti najobicniji kabl :)
     
  9. PKLAT

    PKLAT Aktivista

    Evo kupio sam switch i kupio sam dva UTP kabla jedan 20 m a drugi 1 m:D I sad da mi neko objasni kako sve to da pokopcam je li dovoljno da samo ubodem kablove u switch i namjestim konekcije ili moram to nesto u bridge mode?
     
  10. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Nista, samo pokopcas i kreiras konekcije na kompjuterima.
     
  11. PKLAT

    PKLAT Aktivista

    A sad kad su umrezeni kompovi, mogu li postaviti LAN i ako mogu kako da to uradim :D
     
  12. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Pa vec imas LAN. Sta hoces? Da shareujes neke fajlove, ili da se igras preko LAN-a ?

    Postavi IP adrese (192.168.0.1 i 192.168.0.2), dodijeli isti workgroup, dopusti pristup sa drugog kompa kroz firewall i to bi trebalo biti to.
     
  13. PKLAT

    PKLAT Aktivista

    Hocu samo da sharujem fileove, da ne moram koristiti stick za prebacivanje :D Kako te IP adrese da namjestim i kako taj Workgroup :D Izvinjavam se al fkt sam laik po pitanju ovog :(
     
  14. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Workgroup mjenjas tako sto ides desni klik na My Computer pa na Properties, odeš na tab "Computer Name" i kliknes dole na "Change" i u polje Workgroup upišeš ime grupe (npr. HOME).
    Te workgrupe moraju biti iste na oba racunara.

    IP adrese mjenjas tako sto ides na control panel, "Network Connections".
    Tu ces naci uspostavljenu LAN konekciju i na nju klikni desni klik pa idi na "Properties".
    Odaberes dole "Internet Protocol (TCP/IP)"
    Oznacis kruzic na "Use following IP address" i u polje "IP Address" kucas adresu.
    Na jednom racunaru neka bude 192.168.0.2 a na drugom 192.168.0.3 i tako redom.
    Uglavnom moraju biti razlicite.
     
  15. PKLAT

    PKLAT Aktivista

    Stavio sam IP tako kako si mi rekao, postavio workgrupe iste :D Treba li dirati subnet i gateway :D I na jednom compu je VIsta na drugom XP kako da odradim sharovanje ili prebacivanje fajlova s jednog compa na drugi :D
     
  16. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Ma probaj sam majku mu, ne mozes nista razvaliti - i tutum bi skont'o. Subnet ostavis 255.255.255.0 (ako si stavio IP adrese koje je Renno naveo, automatski ce se ovaj pojaviti). Desni klik na folder koji zelis shareovati i to je to. Na Visti odes u Network and Sharing center i dozvolis file sharing, postavis da je lokacija LAN mreze "Home" (ima Home, Workplace i Public ja mislim) - Your computer is discoverable and you can see others - tako nesto je u opisu. Sve se ovo moglo uz par keyworda google searcha, ima tutorijala koliko hoces.
     
  17. PKLAT

    PKLAT Aktivista

    Sve sam uradio kako ste mi rekli i sad mi na XP compu pise da je konektovan na LAN a na Vista compu pise unindentified network i limited conectivity :(
     
  18. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    OMG, opet ti. Tako i treba da bude, samo sharuj jebeni folder i pristupi mu sa drugog kompa.
     
  19. PKLAT

    PKLAT Aktivista

    NA XP compu sam shareovo jedan folder, pojavila se ona rucica ispod njega, na Vista compu tom folderu ni traga, nema ga u Public, nema ga u shareddoc nema ga nigdje :oops:
     
  20. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Na Visti odes na Start > Network i reci ima li ikakvog traga drugom PC-u (vidis li ga). Ako ga ima, onda nisi dobro shareovo, ako ga nema onda nisi dobro mrezu konfigurisao.