ADSL to wireless

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by dino73n, Jan 8, 2010.

  1. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Evo ovako

    Zelim da svoju bihnet ADSL5G konekciju podjelim sa bratom koji zivi dvije kuce od mene znaci nekih 50-70m on vec ima wireless opremu i lovi neke signale sa wireless rutera i sa dobro vece udaljensti.

    Mene interesuje da li bi ovaj uredjaj bio OK da to izvedemo.
    http://www.gmb.nl/item_view.aspx?id=2028

    Znaci ne interesuje me freezona,konfigurisao bi svoj ADSL modem da je on line non-stop i samo ne kontam da li bi i ja morao ici na wireless konekciju ili bi ja mogao biti spojen kablom posto moj modem ima na sebi 4 konektora.
     
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    http://ingel.ba/ingelshop/product.php?id_product=390

    Evo ugledah jos jedan uredjaj koji mi mozda mogao da poluzi svrsi a i prihvatljive je cijene.Zna li neko nesto o ovom uredjaju iz prve ruke i cemu sluzi ova antena na njemu,to preko nje odasilja signal ili??
     
  3. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    To prvo ti je obicni ruter , nije vajrles . Tebi treba to drugo hebe ( da , antena baca signal ) . Napravis vajrles mrezu , stavis zastitu , brat se nakaci i to je to . Samo ne znam za tih 50-70 m da li je previse ... nace se vec neko ko zna
     
  4. RimSo

    RimSo Novi član

    Ajmo ovako :

    1.Potreban ti je router koji prima ADSL a moze sluzit ko switch i da share wirelles konekciju tipa ovog http://www.xbitlabs.com/images/other/as ... 0g/p1s.jpg

    kojeg u nas u gradu mozes kod jednog lika nac za jeftine love...

    2. Onda taj modem podesis u route mod i tamo mu dodjelis jednog il dva korisnika sa siframa..posto poznam tvoju sitaciju mislim da bi ovaj modem bio dovoljan za tu udaljenost i to je to....
     
  5. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    preporuka AirLive 5470 ;)
     
  6. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Evo dobio sam od jarana ASUS WL500g u svom modemu podesio da je nonstop konektovan na net al nema sanse da na ovom asusu dobijem net,tj da se mogu konektovat npr mobitelom sa wlan.

    Da li je uopste moguce ovo sto ja pokusavam ukoliko nisam trazio od telekoma da mi dozvoli vise konekcija?
    Nesto kontam ako je ruter spojen na modem to je vec potrosena jedna konekcija i ako hocu dalje treba mi jos koja,to je neko moje misljenje a stvarno sam za mreze nula,ali pazi nu-la. :D
     
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    kolega, misli se na PPPOE konekcije.... telecom nema poima koliko je na tvoj router spojeno compova.... moze biti 1, moze biti 10, moze biti 50... on to ne zna, a niti ga zanima. on tebi ogranicava samo pppoe konekcije. router poziva pppoe konekciju, i to je JEDINA. nema ih vise.
     
  8. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Jupi,sad vec znam nesto,vise nisam nula,sad sam 0,1 :smt003

    Onda cu se boriti googlati pa ako nista ne napravim pitacu vas. :wink:
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Evo samo da javim da sam skoro uspjesno zavrsio zadatak,znaci stavio sam speedtouch u bridge mod a router sam podesio da konektuje na modem preko pppoe konekcije i sve radi bez problema osim sto kad pokusam staviti lozinku onda ne mogu na net da izadjem.Uspjesno se konektujem na router ali ne ide na net.

    Moze li neka smjenica? :D
     
  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ne kontam kakvu lozinku stavljas? gdje stavljas?
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Pa neka zastita ima od nezeljenog konektovanja na moju mrezu,znaci ima low(bez zastite) pa medium sa nekom WEP64bit zastitom i tu ubacim parafrazu i onda mi samo nastima neki code koji moram ukucati prilikom konektovanja i high WEP128bit.

    I kad to nastimam zatrazi mi da unesem code i ja ga unesem i konektujem se al ne mogu na net,dole mi pise limited conection.
     
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ocito ti onda nije ukljucen DHCP server na tom routeru.... pokusaj podesiti rucno ip adrese na svom compu. gateway i dns ti moraju biti adrese od routera, a ip adresa neka iz tog opsega.
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Boricu sa sa zastitama kad stignem al samo da javim da smo bez problema ostvarili konekciju sa nekih stotinjak metara i to sa jednom kako treba antenom i jednom kucnom "djecijom". Signal je 13dB a kad stavimo i drugu kako treba antenu to ima da sjeva :D
     
  14. RimSo

    RimSo Novi član

    Samo nemoj da bi ostavio ukljuceno da ne bi poceo da places za limitom... :mrgreen:
     
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Nikad da javim da sam uspjesno rjesio problem oko zastite mreze od nezeljenog konektovanja!

    Kao sto je uvazeni kolega kolinsb i rekao,DHCP server je bio iskljucen i cim sam ga uklljucio sve je proferceralo!
    Sada imam zasticen wireless u kuci i dvoristu i mirno spavam!
     
  16. RimSo

    RimSo Novi član


    Nism ni sumnjao u tebe :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
     
  17. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Eto javio sam das sve rijesio ali i dalje imam neke cudne probleme,ne rade mi bas sve stranice kad idem preko rutera a kad ga preskocim i ukljucim se direkt u komp sve fercera za 10.

    Jednom sam se zalio da mi ne ucitava tabele od foldera u sigovima misleci da je do foruma ili do njihovog servera kad ono do mog rutera.

    Sta li je to u pitanju?
     
  18. GW

    GW Moderator

    Prilično je jednostavno. Imaš ruter koji ne može prikazivati sve stranice. :D
     
  19. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Eto ko je pratio topic od pocetka bit ce mu jasno sta me interesuje.

    Znaci tek kad sam resetovao speedtouch i postavio ga u bridge mod a u ruteru nastimao moj pass i user od bihneta uspio sam da mi proradi wireless.Ali posto meni licno wireless i nije poterban(nego samo bratu koji je 100m nize od mene) a preko rutera ne dobijam najbolji interent(vec sam prije objasnio u cemu je problem) sta treba uciniti da iz speedtoucha pruzim dva UTP kabla i da jedan ide direktno u moj lan port na racunaru a drugi u ruter pa wirelessom dalje.
    Opet napominjem da sam wireless koji radi uspio dobiti samo u kombinaciji sa modemom u bridge modu i ruteru koji poziva PPPoE sa mojim passom i userom.Nesto sam probavao da u modem ubacim user i pass ali tako nikako nece da proradi internet preko rutera.
     
  20. Sp3x

    Sp3x Aktivista

    na routeru imas obicne izlaze za lan kabal, spoji iz njega na komp i to ti je direktna konekcija, iz modema nemozes ako imas sam jedan izlaz, onda bi morao kupit i dodatno switch jedan