AirLive WL-1600GL @ HWB

Discussion in 'Sadržaj, prijava problema i prijedlozi' started by Esh, Mar 24, 2009.

  1. Esh

    Esh HWB

    Link: http://www.hardwarebase.net/recenzije.p ... ija_id=279
     
  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    fina recenzija, nema sta. ta zamjerka oko kabla je na mjestu. mislim da je to uobicajena praksa kod AirLive-a da uz routere ne isporucuje mrezni kablic. i ja sam negativno iznenadjen kad sam u firmi dobio jedan WL-1500R router, u kojemu je bio isti bundle kao i u WL-1600GL, tj. sve bez kablica. znaci neko ko kupi doticni uredaj, dodje kuci, moze sjesti i plakati kraj njega. sa Access Point-ima to nije slucaj. ovi sa kojima sam ja imao priliku raditi WL-5450AP, WL-5460AP v2 i 5470 su imali mrezni kabal. zanime me, a li ta uredaj ima QoS? na sajtu nije navedeno, ali je moguce da se te informacije odnose na neku stariju verziju firmware-a. ova multi DMZ funkcija mi se svidja :) nekad je single DMZ malo. je li moguce podesavati izlaznu snagu na wireless-u?
     
  3. syss

    syss Veteran foruma

    zgodan i jeftin.

    stvarno šta je sa qos-om na njemu?
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nazalost nema qos, kao ni izlaznu snagu. Vjerovatno će se mnogo toga srediti kroz firmware, s obzirom da je open source.
     
  5. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    onda se isplati dati 30-tak km vise, i uzeti WL-5470AP + koji ima sve sto i taj router + 7 dodatnih modova. mislim da je qos zaista bitna funkcija, pogotovo ako se ima vise racunara u mrezi. nakaci se neka legenda i pojede svu brzinu, a ostali sisaju veslo. na ovom ap-u+router mozes brzinu ograniciti po mac adresi i po ip adresu, sto je solidna solucija.
     
  6. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Sve zavisi od potreba. Sad, koliko je qos bitan i da li vrijedi tih 30KM razlike, je diskutabilno. Za kucne korisnike bas i ne. Opet, kako rekoh gore, veliki plus je to sto je open source pa vjerujem da ce brzo pojaviti jaci firmware, a integrisati qos u firmware i nije neki problem. BTW radi se o broadcom chipsetu.
     
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    broadcom i realtek su standardni kod AirLive uredaja. naravno da sam qos ne vrijedi 30km, ali 20dbi izlazne snage, AP mod, Client mod, Bridge mod, WISP mod, Repeater mod, Wisp+repeater mod, Gateway mod itekako vrijede tih 30km :) ovaj uredaj je vise server, nego router :) da napomenem, velik broj AirLive uredaja ima open source firmware-u koji su zasnovani na linuxu. ali opet kao sto ti kazes, sve zavisi kome sta treba. sjecam se da se za moj ap (5460v2) pojavio neki ceski firmware, koji je omogucavao dizanje snage iznad dozvoljene u eu (20dBi), i dosta uredaja je vrlo brzo krepalo, jer su se ljudi zaletili. zato oprez, samo firmware sa proizvodjacove stranice.