All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    Dijagnostika....
     
  2. donjapa

    donjapa Overclocker

    Dijagnostiku trenutno ne mogu odraditi, nije mi auto pri ruci. Zbog toga i pitam na forumu da vidim sta bi moglo biti da se mentalno spremim te da vidim da li neko ima iskustva iz prve ruke.
     
  3. Haker

    Haker Veteran foruma

    Zavisi od ugla, može lako bi ti da su obojica živa. Baš me zanima, možda je bilo o ovome na nekom od portala, ja ne pratim to.
     
  4. bhd

    bhd Veteran foruma

    nadam se isto to.. Al vidio si mjesto udara, cosak najgora opcija kada konstrukcija lomi sve zivo unazad.. na 140 tona i nesto vozilo... uh,... :(
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Otisla turbina. Mada bi trebao izbaciti gresku motora na tabli.
     
  6. kio

    kio Komšija

    Otislo auto u limp mode :) Ko ce ga znati.
     
  7. donjapa

    donjapa Overclocker

    Pricao sam sa mehanicarom, njegov prijedlog je da prvo iskljucim cip pa da pokusam bez toga da vidi da mozda cip nije riknuo pa salje pogresne podatke. Ako nista, otici cu sutra do njega pa da vidimo sta bi moglo biti.

    Mozda se samo umorio... mozda dodje sebi veceras :D
     
    heroic likes this.
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kakav cip?
     
  9. donjapa

    donjapa Overclocker

  10. Qler

    Qler Veteran foruma

    Mene bi bilo strah staviti ovo u auto... ne vjerujem profesionalnim ovim sto se bave chip tuningom a bruku raje oko mene je to odradilo, a kamoli ovim sto "ćipuju" metodom ofrlje, neprilagođenoj za auto..
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Pa sto odmah ne uze 1.4TSI, imas ih od 120 do 180KS? To sto ste stavili na auto samo moze napraviti probleme.
     
  12. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Dijagnostika brate pa vidi. Meni tu prvo smrdi turbina, ali moze biti svasta (od filtera zraka pa dalje).
     
  13. donjapa

    donjapa Overclocker

    Nije bilo nikakvih problema, dosao auto kuci bez poteskoca. Vjerovatno je chip-box davao pogresne informacije, mozda mu je bilo poledeno. Ako se desi opet iskopcati cu ga i probati tako voziti da vidim kako ide.

    DieselKraft je poznata Svedska marka, nije kod Mehe u garazi chipovan, plati se posteno ali se dobije kvalitetan proizvod. Ako se ustanovi da je problem do boxa saljem dalje i dobijem novi. A da pravi samo probleme i nije bas istina, ne kazem da nema slucajeva ali imas brendove auta koji isti motor chipuju fabricki i prodaju za vece novce, tako da ne moze bas biti da "steti" ako i fabrike rade iste poteze.

    Bilo kako bilo za sad ide, vidjeti cemo da li ce se ponoviti u buducnosti.

    Hvala svima za input.
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    “epilog nesreće je troje povrijeđenih i velika materijalna šteta na automobilima”.
     
  15. Qler

    Qler Veteran foruma

    Fabrika ne radi samo mapu i kaže vozi miško... Dosta se tu stvari mijenja uvijek...

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  16. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Meni to miriše na bobinu i svjećice.
    Ne znam kakva je razlika sa +25 ks i 35 Nm na tu snagu sa tom mapom.
     
  17. donjapa

    donjapa Overclocker

    Pa, i ne bas uvijek. Imas dosta sa regulacijom poreza i ispusnim gasovima auta. Da bi se XX auto klasifikovao kao auto u XX zoni ispusnih gasova npr VW placa manji porez. Samim tim se motori downtrimmaju da bi se dosegli nekakvi idealni uslovi, ne izvlaci se maksimum iz motora.

    Ne kazem da je to slucaj kod mog automobila, a ne kazem ni da nije. Prije nego sto sam stavio trim radio sam dosta istrazivanja jer sam i sam bio dosta paranoican, pa ne prosipam suplju. Uvijek ima "rekla/kazala" scenarija, u to nebi ulazio.
     
  18. donjapa

    donjapa Overclocker

    Prije 10tak godina smo vozili Renaulta jednog za Mostar i nazad. Do Mostara nismo mogli potegnuti, vozili 40-60 cijelo vrijeme, dole kod 4-5 automehanicara i svi svoje zakljucke donosili. Nismo imali novca da ga popravljamo na licu mjesta pa se odlucili voziti kuci (bilo nas 4 momka, sirotinja teska :))

    Na putu kucu nam stane auto u gornjem vakufu, i mi ga doguramo do prve benzinske. Kaze covjek odmah SVJECICE, imas ih kupiti kod nas, evo stavi pa vidi. I mi jedva skupimo za svjecice, ubacimo kad auto kao novo.

    Ne mogu replikovati problem tako da ne znam kakav je osjecaj bio, supruga je vozila, ali kaze da je auto isao normalno samo nije bio "svoj" tj. nije vukao kako treba, i nije mogao vise od 95 pod punim gasom. Ako se ponovi vozim mehanicaru, on mi je prvi preporucio da iskljucim trim da vidim da nije do toga jer znaju nekad ovi boxovi otici.
     
  19. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Obično bude to na benznicima, mani se ti priče crkao turbo, i ostalo. Ja se naježim kad imam neki problem kao zadnji put i kad majstor kaže, turbina ili dizne. A obično bude kao zadnji put, prljav filter goriva, ili neka glupost.
    Prije dvije godine mi se pregrijavao motor uz brdo, ja otišao u servis kod majstora, odvrnuo on onaj čep, normalno na 100+°C voda krenula, kaže dihtung i ravnanje glave, pa reko po čemu si to zaključio, kaže voda se diže :D. Odem do drugog, čovjek zamijenio termostat za 16 KM i riješio problem.
    Kod nas je vazda isto kod majstora, ja sam misljenja da ni turbina, niti dizne, neće tako lako stradati ako se auto održava i sipa gorivo kako treba.
    Elem, sve je više onih što priključuju dijagnostiku a ne znaju istu tumačiti i riješiti problem, i sve je više nekih automehaničara koji nisu mehaničari jer ipak i to je zanat. Čast dobrim majstorima, ali sve ih je manje.
     
    Last edited: Mar 18, 2019
    edgsi, donjapa and aNaToMiC ! like this.
  20. Haker

    Haker Veteran foruma



    Materijal za drkicu jednu :D