All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. Haker

    Haker Veteran foruma

    Zavisi od uslova i koliko je teška noga.
    Astra H 1.7 dizel, auto 2013 godište 80k na satu, znači nikakva kanta, do Sarajeva i nazad 6,8 prosječna, kod mene ista 1.6 benz ako idem auto putem 6,5, magistralom 5,9.

    Ko kaže da mu u gradu troši 4L jednostavno laže ili ti ga nikada ne vjeruj muškarcu koliki mu je i koliko auto troši :D

    A taj 1.5 turbo uzme dosta posebno jer ima šestu brzinu pa bi na 130kmh trebao biti rasterećen

    BTW ovako kada vidim brojke od ljudi koji stvarno kažu koliko im auto troši stvarno mislim da razlika između benzina i dizela je litar - dva

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    aNaToMiC ! likes this.
  2. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Kod mene 133KW dizelas je dok sam radio u drugom gradu i svaki dan pucao 45km u jednom pravcu po kompjuteru trosio 4.8L. Sada kad ne vozim vani, vec samo po gradu ljeti je 7L, a evo danas mi pise 7.9L.

    Sent from my SM-G973F using Tapatalk
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ocito da ti je novije auto pa uspijes sa 133kw izvuci 7-8 litara po gradu. Ja sa 1.9 77KW po gradu nabijem 8.5-9 litara lagano, na otvorenom ga obavezno stisnem i dodje na 6.5 l.
    Danas idem 110-120 na izlazu iz Tuzle, a ispred mene Golf 2 odmice :eek:. Vozi lola pun :D
     
  4. dams82

    dams82 Komšija

    forzamilan likes this.
  5. mirseth

    mirseth Aktivista

    Dizel,c270cdi 125kw, automatik, po gradu mimo najvecih spica trosi oko 8.5-9.0 litara po kompjuteru. Na otvorenom oko 7 litara.
    Prijatelj imao bmw 120d 130kw, po gradu mu trosio oko 7 litara cak i kad se trkao par puta tokom tih voznji.

    Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
     
  6. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Octavia 2001 1.9 SDI koju je otac imao je bila tito što se toga tiče, znao je preći po 1100km sa rezervoarom :D

    Sada što vozi, 2016 1.6 TDI je na otvorenom isto super, dok po gradu pije nekih 7-8l.

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
     
  7. Mujka

    Mujka Komšija

    Jedno je kompjuter a drugo realna potrošnja
    Kod mene komp laže za 0.5l

    Sent from my Redmi Note 7 Pro using Tapatalk
     
  8. Haker

    Haker Veteran foruma

    Kada sam išao na put naspem do vrha i kada sam došao opet do vrha, računica kaže 6,6 kompjuter 6,7 tako da je moj prilično tačan.

    Meni lično svejedno da li je 6 ili 6,5 bitno je samo da nema odstupanja i da je sve ok :)

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  9. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Kod mene A3 1.6 TDI predje 900km na punom rezervaru kad idem u BiH, 50l rezervar, s tim da kroz Njemacku vozim 150+, a to je skoro pola puta, ostale drzave max 140. Po gradu 7-8l, tesko je reci, previse to varira.
     
  10. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Hahaha, how about no.
    Taj motor u kecu je relativno stedljiv s obzirom na snagu ali agresivno po gradu i 7L je nemoguce.

    Sto se tice otvorene tesko je praviti usporedbe jer stil voznje utjece mnogo.
    Skoro sam iz znatizelje jednu rutu od 200-250km na kojoj inace trosim prosjecno nekih 6L vozio maksimalno ekonomicno (vecinom peta brzina 70km/h i s minimalnim ubrzanjima), board na kraju pokazao 3,9L :D
    Tako stalno voziti bi otisao na nervnoj bazi :D

    Ali ima ih sto im je to standard, pogotovo starijih.
    Kad zelim znati koliko bi nepoznato auto trosilo u mojim rukama odem na spritmonitor.de, dodam 10% na prosjek svih korisnika i to je to.
     
  11. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    ^XTRage varas se ako mislis da nema turbobenzinaca sa malom potrosnjom. Kod mene je 1.4tsi 90kW trosio 6.5l moje voznje mada to varira po autoputu znalo je biti toliko ali i 8.5l zavisi kako vozim :D i to su stari motori noviji su jos bolji.
    Sad po zimi sa 1.6dci 131hp prevalim oko 1000km mozda mrvu vise metod pistolj pretezno autoput ali kratke distance do posla 25km 20min voznje hladan motor minus itd tako da sam pravo zadovoljan. Rekord mi je 1150km sa tankom 65l postavljao sam sliku, po gradu pojma nemam ne znam kako vi mjerite po gradu jel vozite 100km sve po carsiji pa sipate opet jer board laze bar 0,5l na svakom auto koje sam vozio.
    Interesantno sa bosankim gorivom u prosjeku prodjem brat bratu 100km manje jedino ako je za Njemacku uzbrdo sve :D

    Na starom poslu iveco kombi hladno 15-17l automatic veze nemam koji motor :D
     
    Last edited: Feb 1, 2020
  12. Mujka

    Mujka Komšija

    Extra
    Al euro 3 treba to zabraniti i kupit ove euro 5 mašine po mogućnosti više od 3000 kubika što troše "7" litara po gradu hehehe

    Sent from my Redmi Note 7 Pro using Tapatalk
     
  13. kio

    kio Komšija

    C Max, 1.6 tdci. Po zimi cisto gradske potrosnja je 8.5 . Ljeti 7.5.



    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  14. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    @forzamilan Moze on i sa 4L proci kad vozis polako po ravnom 1,5-2k obrtaja i ne dozivas turbinu puno.
    Ali odvrni ga 140-160 na autoputu, ili kreni uz kakav planinski prijevoj pa ces vidjeti kako malo trosi.

    Cista logika, mala zapremina, puno konja iz nje, vise zraka iz turbine, vise goriva za sagorijevanje.
    Puno vise trpe sve komponente, kraci zivotni vijek.
    Ustedis 1L u idealnim uslovima a gubis 2-3 u realnim, i jos bacas auto nakon 200k kilometara a prije toga promjenis bruku skupih dijelova.
     
    Haker and aNaToMiC ! like this.
  15. dams82

    dams82 Komšija

    Taj što više troši sigurno manje zagađuje

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  16. Mujka

    Mujka Komšija

    Što bi Čombe rekao
    Logično je hehe

    Sent from my Redmi Note 7 Pro using Tapatalk
     
    dams82 likes this.
  17. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ne znam, ja ne lažem ni sebe ni druge da mi auto troši 7-8 litara po gradu :) i ja ga jebem kome moje vožnje bilo koji potroši manje od 8l. Prvo vozim normalno, ne guslam i ne gledam da uštedim decilitar a ovamo jebem i svoje auto a i saobraćaj. Drugo vozim po najvećim špicama u gradu. Znači svaki dan Dobrinja - Malta - Čaršija - Marijin Dvor pa onda Marijin Dvor - Malta - Dobrinja. Po najvećim špicama, gdje u gužvi više vremena provedem nego u vožnji. I onda mi neko dođe i kaže meni troši 6 litara a lik ne vidi grada...

    Rekao sam, kumu manje skoro dva litra troši ali njegova vožnja je skoro otvorena. Isto kao moj 2.0 dizel 120kW automatik..

    Sent from my Huawei P30
     
  18. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pug uzme 7l zimi kombinovano. A u gradu 8-9l minimum. Otvoreno na magistralama zna uzeti ispod 5l u idealnim uslovima čak i 4.
    Mi imamo više Octavija službenih. I onaj 1.9 Tdi u Octaviji MK1 koja ima cca 1000 kg, troši u gradu manje 3l od Octavije A6 Combi sa istim motorom ali sa težinom od 1400 kg.
     
  19. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ala si ga navaljao pa svako auto u brdu trosi vise i ako ga stisnes. Svakako ako vozis 160 po autoputu onda ti treba jace auto. I tsi ti vec na malo iznad 1500 rpm ima max obrtni momenat vozis ga fakticki ko dizela.

    Ovaj drugi dio posta tipicna bosnjo prica koja veze nema sa realnoscu. Ja sam se svog golfa tsi 2008. navozio evo ga kod brata presao preko 100 hiljada, 170 tkm trenutno za 3.5 god radi ko singerica osim halogenki jednom godisnje sto crknu i malog servisa i jednom svjecice zamjenio eto reda radi nikad ni da stucne. Eto i taj famozni lanac nikad nije zamijenjen i nema problema samo ulje se kvalitetno mijenja svako 15tkm. Kolega ima Tiguana 2015. ili 2016. sa istim motorom samo noviji zadovoljan nikakvih problema.
    Pola Njemacke vozi tsi/tfsi al samo u kod nas Bosni ne valja al doci ce i kod nas za jedno 20 god.
    Eto poredjenja brat imao tvoju famoznu mazdu 3, 1,6l 105hp 2008. uzeo od prvog vlasnika znaci korozija katastrofa pragovi i odozdo svaka je takva a trosila po autoputu preko 8l normalne voznje prodao je za 3 mjeseca lol
     
    Last edited: Feb 1, 2020
    Stevie_Ray likes this.
  20. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    @forzamilan za taj francuski 1.6 se obrati taletu :D Ali opet nema sanse da uzima 8L normalne voznje na autoputu, osim ako je nesto pokvareno.

    Sa svojom opaskom za Mazdu i anti-downsizing sam mislio na Skyactiv atmosferce benzince, a ne na ford kante sa sredine 2000-ih.
    I kvalitet izrade (iako nije tema) je sad svjetlosnim godinama ispred nakon sto su se rijesili krpelja zvanog ford.

    I da, naravno da svako auto trosi vise u brdu ili ako ga stisnes, samo sto je ta razlika kod trocilindrasa i/ili male zapremine procentualno puno veca.

    A probleme i kratkovjecnost tih malih motora nije izmislio ni bosnjo ni ja ni nitko, nego je pokazala praksa.
    Tvoj sample size 1 i 170k km, wow.