All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ovo sto Haker kaze. Ne gasi se Passat zbog elektricnih auta nego zbog SUV-ova.

    Ono kad losiji auti otmu trziste boljima. Prodavace se ono sto narod kupuje. Dakle narod je kriv.
     
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    I mondeo/fusion je ugasen ove godine iz istog razloga. SUV preuzeo taj dio trzista. Voli narod da se qrči.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    aNaToMiC ! likes this.
  3. Haker

    Haker Veteran foruma

    Vjerovatno će u budućnosti doći period u vremenu kada će se sjetiti ljudi da smo odignuta auta teška 2t vozali po gradu i tržnim centrima i kontat koji su luđaci prije živjeli

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    aNaToMiC ! likes this.
  4. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ma to bi bilo ok da ovi manji SUV-ovi imaju prostora, ali vecina ih tijesna kao i malo auto slabi motori. SUV ali za sirotinju. Meni skroz antipaticna auta. Pravi SUV vec ne bih odbio :D SQ8 je fantazija.
     
  5. Almir

    Almir Komšija

    Nisam upratio, sta je zamjena pasata od suva tiguan?
     
  6. Haker

    Haker Veteran foruma

    Vjerovatno će ubaciti nešto između tiguana i tourarega.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa bas ti SQ8 nije pravi SUV.

    Pravi SUV je recimo Toyota Land Cruiser.
     
  8. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    To ni ne racunam, to se u Evropi prakticno ni ne vozi. Ovdje je prakticno svaki "SUV" crossover SUV.
     
  9. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Sve je to SUV jer nema tacan pojam sta to suv znaci. Obicno auto sa visim ground clearanceom i awd ili 4x4 sto vecina suv zapravo i nema :D
    Recimo ja smatram ove manje tipa tiguan, x1, troc itd crossoverima dok ove vece recimo od q5 pravi suv. Landcruiser je ultimativni offroader i nije samo sminka.
    Ja volim SUV i varate se ako mislite na tezinu ovih manjih normalnih teze mozda prosjek 100-150kg vise od golfa.
     
  10. Mujka

    Mujka Komšija

    ima kod nas na poslu jednom se potrefilo kia sportage parkirana pored nisan pathfindera haha razlika je drasticna :D
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pisao sam vec ovdje, rodjak ima Forda Ecosport koji je podignuta Fiesta, al je tezi jedno 150kg od Fieste, i sa 1.0 turbo benzincem je potrosnja 1.5l veca nego u Fiesti, pri brzinama vecim od 130km/h potrosnja ode u nebesa. I to nije zbog nejakog 1.0 turbaka.

    Focus je tezak kao i Ecosport ali ima puno bolju aerodinamiku. Zato trosi manje od Ecosporta, na autoputu naravno, jer penal na autoputu je jedino veca tezina u odnosu na Fiestu.
     
  12. Almir

    Almir Komšija

    Stvar je sto ljudima ne treba pravi suv vec nesto izmedju, kao sto realno i ne treba, nece ugrozit velike ternce al ce biti svega...
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Moje misljenje? SUV bih zakonom zabranio, dozvolio bih samo starijim koji imaju problema sa ledjima pa se ne mogu sagnuti dok sjedaju u auto. Svim ostalim - ban.

    SUV u konacnici uzrokuje vece globalno zagadjenje, pocev od CO2.
     
  14. Mujka

    Mujka Komšija

    ma hajte molim vas
     
  15. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Sto bi zabranio, samo zbog okoline?
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da. Zbog ekologije. U dobroj mjeri ponistavaju sav napredak koji je napravljen u autoindustriji po pitanju ekologije.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  17. Haker

    Haker Veteran foruma

    Joj razloga :D sva ta auta ispunjavaju norme koje su i onako previsoke.
    I baš me zanima koliko zagađuje Tiguan više od golfa sa istim motorom.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    CO2 je direktno proporcionalan potrosnji. Zagadjuje onoliko vise koliko vise trosi.
     
  19. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Treba razluciti americke SUV jer oni su retardirani svakako i europske SUV sa motorima uglavnom do 2l noviji sa hibridima, elektro itd. Nova RAV4 jedno od naj eco friendly auta na trzistu. Pojedini suv sa turbo benzinskim motorima preko 150 konja sad trose 6-7l.
    Ja sa manjim suvom znam preci 1200km ako pazim sa 65l tankom. Eto Stevie u Njemackoj si budi realan pa reci najjaca auta sa najjacim motorima koja si vidio jesu bili SUV ili ovi druge sportski koji vise lice na klasicna putnicka auta?
     
    Last edited: Dec 1, 2020
  20. selvin

    selvin Moderator

    Joj gluposti, cuj SUV zabranit, pogotovo zbog ekologije :) Kad koristis auto da sjedes u njeg i vozis se ko u taxi-u onda i ne vidis i ne kontas razliku. Kad moras zavezat dijete u sjedalici i to jos pojasom preko cijele sjedalice, proklinjes limuzinu. Kad moras nesto tesko ubacit (ili izvadit) u gepek koji lezi na podu proklinjes limuzinu. Kad se moras popet na ivicnjak ili negdje proci gdje ima imalo veca rupa ili kamen na putu, ne moras molit Boga da ne razgulis auto. Uostalom imas bolju vidljivost, samim tim si sigurniji u voznji, a generalno si i sigurniji sa vecim i visocijim autom u slucaju sudara. Eh da, ima i limuzina prednost, lezis na cesti, i to je to. I ja vozim limuzinu, ali bih volio vozit SUV od sutra :) To potrosnja, ekologija i slicno su price i izgovori za malu djecu. Razumijem jedino ako se nekome dizajnom ne svidja nijedan SUV. Eh da, i sto se tice parkinga u gradu, pa lakse je parkirati Q5, nego A6, pa valjda znate da su SUV vozila dosta kraca. Prije da ce se ljudi cuditi sto su budale vozale limuzine od 5m po gradu. Ne smeta ti visina, pa taman da je auto 3m visoko, isto ti je za parkiranje u gradu.