All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Potrosnja i ekologija nisu "price". Procitaj sta sam rekao za Ecosporta. I to je jos (naj)manji SUV.
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Captur, ecosport, kamiq, t-cross i slicni nemaju ni pola prednosti SUV-ova o kojima pricamo. Nemaju ni visinu kamoli sta drugo.

    Btw. Ecosport je 1220-1314 kg, fiesta 924kg. Razlika je 300-400kg, sto je 30-35% vise kg, zato i trosi toliko vise. Usporedi A8 i Q8, razlika 200kg, tj. 10%.
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Fiesta 924kg? Jest mozda al ona iz 2002. Cak i ona je bila teza.

    Fiesta ima oko 1150kg:
    https://www.adac.de/_ext/itr/tests/..._Fiesta_1_0_EcoBoost_Start_Stopp_Titanium.pdf

    Ecosport oko 1300:
    https://www.adac.de/_ext/itr/tests/...anium/Ford_EcoSport_1_0_EcoBoost_Titanium.pdf
    https://www.adac.de/_ext/itr/tests/...anium/Ford_EcoSport_1_0_EcoBoost_Titanium.pdf

    Focus oko 1300 (kako rekoh, kao i Ecosport):
    https://www.adac.de/_ext/itr/tests/...d_Focus_1_0_EcoBoost_Start_Stopp_Titanium.pdf

    Pogledati potrosnju i izmjeren CO2. Narocito na autoputu je izrazena razlika, Ecosport 2l vise od Fieste.
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Njemacki pdf-ovi mi se ne gledaju :D Pogresno mi je google izbacio, evo gledam sad 1069-1144 kg. Opet je to gotov 200kg, blize 20% razlike, tako da je to opet duplo nego kod normalnih SUV-ova. Ali svejedno, ecosport nije mjerilo kao ni oni gore nabrojani iz proslog posta.
     
  5. Mujka

    Mujka Komšija

    ništa kad budeš išao u bih stavi na 110 :D nebil trošio 2l manje :)
     
  6. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ma stivi lupa gluposti kao i ovaj selvin. Poredi kruške i jabuke.
    Ovi mali SUV ne mogu shvatiti kako su praktičniji od prosječnog karavana. Hajde što je moj deda invalid kupio da može sjesti, ali imati tridesetak godina i kukati što se mora sageti mene bi bilo sramota.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    Neraa and aNaToMiC ! like this.
  7. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Karavan iz D segmenta zakon :D
    I prostora i prakticnosti i udobnosti i performansi i solidne potrosnje.
     
    Stevie_Ray and Haker like this.
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne kontam sta me prozivas, i sam kazem da je SUV samo za invalide koji se ne mogu sagnuti. Gdje sam kukao za saginjanje?
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ne obaziri se na ovog Konjića :D
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Da se vratimo na temu zasto povlace Passata. Misim ipak da se ide na elktroauta. Jedan od razloga koje ja vidim da se ide na SUV tip vozila je sto imaju vise prostora staviti baterije u pod auta. U limuzini je vjerovatno to teze izvesti. ID3 je zamisljen kao zamjena za Golfa, i izgleda kao SUV crossover.
     
  11. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Ma kakav id3 suv crossover, vidio sam ga uzivo, nie to to.

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa i limuzine su inace porasle u visinu, sad su ko terenci spram limuzina nekada :D
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Obicni sedan je najmanje popularan. Ili kupe sa 4 vrata ili mali suv.

    Što se passata tice, mislim da ce biti rebrand radi nove platforme a ne da ce izbaciti segment ekvivalent passatu.
     
  14. Aldiin

    Aldiin Overclocker

  15. Haker

    Haker Veteran foruma

    @Aldin pa probaj gurnuti nešto, vidi da li je blokirano, možda ti je nešto upalo unutra.
     
  16. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Hvala ti na preporuci, samo od sebe se rijesilo, jutros krenem da naspem, kad ono ide ko iz sale... reko svasta.
     
  17. Haker

    Haker Veteran foruma

    Jel bila zimska tecnost, možda je ljetna zaledila na ovim minusima.
     
  18. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    U SAD se isto desilo, SUV-ovi su preplavili tržište.
    SUV danas ima dimenzije, ali težina mu je svedena na C segment,
    Recimo Peugeot 3008 ima 1250 kg
    Moj 307 ima 1390 kg, znači lakši je od golf klase iz 2002.
    U Peugeot 3008 dobiš 500 l gepeka i prostora unutra za duplo više od 307.
    Daleko se prošla faza masivnih SUV vozila, recimo kada je 2005-te Q7 imao 2270 kg.
    Što se tiče ekologije, euro 6 vozila zagađuju 10x manje od euro 3 auta.
    Glavni zagađivači u saobraćaju su stara i poluispravna vozila sa starim euro normama, SUV to svakako nije, i ja bi sutra da imam novac i kupujem auto kupio 3008 ili Grandland X.
     
    Last edited: Dec 2, 2020
  19. selvin

    selvin Moderator

    Mene nije sramota. Svakako nisi skontao poentu, kazem da je sve lakse sa SUV-om, ali se vidi da ne koristis ni gepek ni sjedalicu vec se vozas u "taxi-u". Tebi treba smart for two.

    Logicno da mali SUV nije praktican, gdje je to ko napisao? Ali pravi SUV je i vise nego praktican. Karavan je bas onako pravo auto za grada? Upravo si ti rekao da ce nam se ljudi cuditi sto smo vozili SUV-ove po gradu. Jest, karavan od 5m je za grada, bravo :) Jest za Konjica vjerovatno, imate jedan parking.
     
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja sikreno ne volim SUV-ove... i sve sto sam se vozio svi proskripe pravo brzo, a ne pricamo o nekim bezveze autima (ML, Cayenne, Touareg, Q7, X5...) jednostavno nisu mi kvalitetom na nivou limuzine iste hajmo reci duzine... I ja bi radije BMW 5 nego X5, E klasu nego GLE...