AMD 450 APU restauracija

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by zippoo, Apr 16, 2017.

  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pozdrav raja,evo jedan moj danasnji projekat :D
    pisao sam ovdje na par tema da mi se laptop pregrijava a rijec je o ASUS u32u modelu sa amd 450 APUom
    danas sam se odlucio da mu promijenim termalnu pastu na GPU i CPU i da ocistim cooler
    usao sam u projekat uz 2 videa sa youtubea a obzirom da nikada do sada nisam rastavljao komplet laptop,nisam znao ni sta da ocekujem
    nakon jednostanog kontanja koje sve sarafe treba odvrnuti i malo trazenja po youtubeu,uspio sam...nisam znao da se mora i tastatura izvaditi,to je kljucno :D
    ono sto je zanimljivo da niko u rtznim centrima nema termalnu pastu,jedva sam je nasao i to kod poznanika koji ima radnju IT opreme i zivi u kuci gdje je i radnja pa mi je izasao u susret i otvorio radnju da kupim pastu,jer mi je od pronalaska paste zavisilo da li cu uopste raditi ovo sto sam radio
    nakon sto sam laptop rastavio na proste faktore,uspio sam doci do maticne i do coolera,CPua i GPUa ...ocistio sam staru pastu a ono sto mi je bilo cudno je izvedba hladjenja za GPU,koje je nekako meni nestandardno i nije uopste hladjeno pastom,nego nesto kao plastelin ili guma pa nalegne na GPU...ne znam ni sta je to ustvari...ali sam to opet ostavio a malo paste namazao preko toga
    oko coolera je bio debeli sloj prasine ,nije ni cudo sto su temeperature bile previsoke...oko 75 stepeni u idle a 95 u loadu i tada bi se laptop sam ugasio ili zaledio

    desilo mi se i nesto cudno,mozda sam sta uspio i zeznuti,mada za sada sve radi...naime,dok sam sklapao to sve,htio sam spojiti bateriju i HDD pa da probam upaliti laptop,da vidim da li ce dici sistem,da ne zavrcem sve sarafe pa da moram ponovo odvrcati i zaboravio sam ubaciti jedan konektor u leziste,onu trakicu sa pinovima i slucajno mi se priblizise pinovi sa konektorom i sijevnu i ugasi se laptop
    kada sam pogledao,vidim da je 1-2 konektora malo i pocrnili i kao uzdigli se,kontam otisao je trackpad i lijevi i desni taster misa...kad nekim cudom,evo sve radi
    jesam li mogao sta shebati ovako,nesto drugo osim mozda pinova ,obzirom da je doslo do spoja ,jer je sjevnulo?
    sve se vidi na slikama
    moram priznati da je razlika izmedju servisiranja laptopa i dekstopa nebo i zemlja :D
    sad cu upladovati i slike pa ubaciti

    jeste li i vi nesto slicno eksperimentisali :D

    temperatura dok surfam i normalno koristim laptop sada je od 50-60 stepeni a bila je minimalno 75 stepeni prije ovog
    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]


    image upload no limit
     
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma