[AMD 64 3000+]OC Pitanje

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Reznor, Aug 2, 2008.

  1. Reznor

    Reznor Overclocker

    Nadam se da mi mozete da pomognete pri overclocku AMD 64 3000+ soc754.
    Imam plocu K8N-E i na njoj dakle AMD 64 3000+ 2.01 GHz i 1GB RAM-a (2x512)
    Bez ikakvog mijenjanja voltaze ide do 2.4 GHz
    Temperatura u Speedfanu je ~44C
    Na procesoru je Freezer 64 sa Glacialtech 12cm ventom, kupljen od Stevie_Ray
    Sad, kolika mi otprilike treba biti voltaza da stavim procesor na nekih 2.6-2.7 GHz?
    Nisam gamer, najvise bi mi trebala brzina procesora zbog Viste x64 posto pri najjednostavnijim operacijama (WMP11, surfanje) procesor skoci na 100%
    Unaprijed hvala.
     
  2. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Prvo ti RAM-a dodaj.
     
  3. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Možda ti procesor skoči na 100% zbog nekog virusa, što je uglavnom slučaj. Ne vjerujem da bi taj procesor pri surfanju bio na 100%, a da nije u pozadini neki proces koji bezveze guta proc/memoriju.
     
  4. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ma RAM-a uvijek bude 100-200 MB free, a na startupu 300-400 MB.
    @mobster cesto reinstaliram OS pa takav bude i kad je tek frishko snimljen. Na pocetku se cini ok, ali nakon malo duzeg slusanja muzike, WMP11 pocne da steka. Nije strasno sto muzika malo trza, nego to sto kontrole ne reagiraju. Ima li veze napojna? 300W neka Gembird, dosla uz kuciste. Pravo da vam kazem, ne daje mi se sad lova. Ako ne moze OC ili nije to razlog usporavanja uzecu neki Intel Dual Core, maybe E2200 s P5B 1 GB DDR2 RAM i grafa HD 2400 ili 2600. Uglavnom cu nesto uzeti da me ne odere puno po dzepu ako ovaj stroj ne moze da se nosi s Vistom. Nije bitno sto je Vista spora, nego me izludjuje cesto smrzavanje. Moram cekati nekad i po 10 min da se odmrzne. Taskbar uopce ne reaguje ako je na 100% CPU, a samim tim i sve ostalo na taskbaru.
     
  5. artemis

    artemis Komšija

    Vista je gay.Instaliraj xp i milina,pogotovo na takvoj konfiguraciji.
    Niko ti ne može reći koliki je tačno potreban napon,pomalo dižeš u biosu,pratiš temp...
     
  6. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ok, pokusacu na 2.5 GHz, sad imam Win2003 Server SP1, i zadovoljan sam. Hvala svima na odgovorima.
     
  7. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Kod mene je bas isti procesor, i bas isto RAM-a imam samo ploca K8V-X vjeruj mi da OC-anjem neces nista promijenit, samo optimizacijom i gasenjem nepotrebnih servisa. Vista jest malo vukla vise al nije islo na 100% nikad, mozda na trenutke, takodje i Server 2008 kad sam probo, i na onim velikim temperaturama downclockam PC na 800MHz i Server 2008 radi, naravno optimiziran. Sto se tice overclocka znas da ti je multiplier limitiran na 10. To 2,5GHz ces postici najalkse sa 10x250, a i takeMS mislim da moze povuc 250MHz bez po muke, samo se nadam da ti maticna ima lock moja nije imala, vec me izdavo HD na 10x220.
     
  8. Reznor

    Reznor Overclocker

    Evo dignuo sam ga na 235MHz
    sad je 2.35 GHz i zaista je MP x10, ali hajd sta se moze tu. P.S. ne mogu mijenjati voltazu jer nema opcije u BIOS-u. Iznad 235 ne ide, mada je sa stock ventilatorom isao na 240.
    Samo ja ovo ne kontam: u speedfan mi kaze slijedece temperature:
    Temp1: 57C (gori)
    Temp2: 36C
    Temp3: -128C
    HD0: 40C
    Core: 61C (gori)
    Freezer 64 mi radi u 12V modu (stivi je rekao kad sam kupio ventilator, ako mislim clockati da stavim na 12V). Kada ugasim kompach i skinem Freezera niti su se cijevi zgrijale niti je proc, pa ili laze Speedfan ili senzor na ploci ne valja.
     
  9. sow-pro

    sow-pro Aktivista

    vjerovatno su ti senzori otisli...imao sam taj isti proc prije i sa frezerom je nemoguce da se toliko grije:D jer mi je na stock cooleru na tom procu kojeg sam klockao na 2.4 bila temp 34c
     
  10. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Dobro pa se nisi javio na temu staru mjesec dana :D
     
  11. sow-pro

    sow-pro Aktivista

    hahahahah dosadno mi malo bilo:p