AMD (Athlon XP) lekcija

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by ||NeX||, Apr 12, 2004.

  1. ||NeX||

    ||NeX|| Aktivista

    Kako je ljudi? Evo malo kopao po internetu i shvatio sam da sam pravo zanemario AMD u svom interesovanju za hardware, posebnom AthlonXP seriju. Pa ako može neko objasniti u kratkim crtama osnove ovih procesora, kao malom dijetetu. Jedino što znam je da radi na Socket A i da FSB varira od 333-400. Ostalo pojma nemam, pa dajte da se edukujem(o).

    ps. mogu i linkovi, ja sam malo tražio, ali nisam našao što sam tražio tako brzo
     
  2. Miko

    Miko Aktivista

    joj sada amd athlon xp serija postoji u vise izvedbi prvo ti je postojala palomino jezgra koja je isla negdje de 2400+ to cu ti slagati ali otprilike toliko odlika joj je da je imala 128kb l1 kesa i 256kb l2 kesa, takodje joj je mana bila sto se dosta zagrijavala.nakon toga izlazi ti thunderbird jezgra tipa a i b razlika je da je a bila 7 slojna a b 8 slojna i odlika b jezgre je bila da joj je bio otkljucan mnozilac i fsb i manje se zagrijavala jezgra zbog tih slojeva.zatim ti dolati barton jezgra koja ima sve isto kao thunderbird sem sto ima 512kb L2 kesa i fsb od 333mhz i 400mhz.zatim ti izlazi i throton jezgra koja ustvari cini barton jezgru ali kod koje je zakljucano 256Kb L2 kesa. to ti je ono tipa nisu ljudi sigurni da kod bartona da ce raditi tih svih 512kb L2 kesa pa su kljucali ipak pola ali je postojala mogucnost da se tih 256Kb L2 kesa ipak otkljuca i imas sada popularnu amd athlon m serija to ti je serija za laptope koja je odlicna jer ide isto u socet a kao i ostale jezgre ali ima manji napon i manju potrosnju te joj je moguce sve mijenjati i strahovito dobro se overklokira.eto toliko odmene nadam se da si ista shvatio sto se tice linkova pa idi na http://www.amd.com ja mislim da im je to sajt i potrazi tamo products i pogledaj malo detaljnije sretno
     
  3. syss

    syss Veteran foruma

    palomino je osim zagrijavanja bio i dosta loš clocker.

    thunderbird su bili athloni 800-1400, xp je thoroughbred a i b.

    malo sam proučavao na netu taj xp-m, uglavnom fora leži u tome da kad cpu nikaj ne radi pali se neka speed... tehnologija koja mu spušta clock da se ne troši puno energije, a da bi to bilo moguće morali su ostavit množitelj isključen... socket je isti, množitelj isključen, napon manji (doduše i fsb je manji, al i to se da sredit)... uglavnom stvarno odlična kupovina.
     
  4. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ako kupiš Barton 2500+ nećeš se pokajati
    Zasto?
    Iskljucivo zato sto ja imam 8)
     
  5. ||NeX||

    ||NeX|| Aktivista

    hehe, hvala ljudi na nesebičnom djeljenju znanja
     
  6. Shenron

    Shenron Komšija

    Thunderbird je bila prije palomino i to je jezgra koja se zagrijavala do ludila... ti mislis o Tbred jezgri ;) ona je dosla poslije palomino i procovi su stvarno hladni. nema vise zagrijavanja, ni potrebe za velikim i bucnim hladnjacima.
     
  7. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    prije je amd procesor imo jos dvije mogucnosti,zimi da se pretvori u grijalicu a ljeti u rostilj
     
  8. ming

    ming Veteran foruma

    evo jos
    athlon xp je k7 arhitektura zasniva se na 10 stepenskoj arhitekturi (10 stage integrer, 15 stage floating point unit) u kojoj se nalaze 9 ALU jedinica i tri superskalarne FP jedinice . L1 kes je podjeljen 64 kb za instrukcije i 64 za podatke.
    podrska za sse, 3dnow i ostale fore
    ako te interesuje pracenje intela pri drasticnim razlikama u taktu za to je krivac broj instrukcija po jednom taktu . Kraci cjevovod moze progurat vise instrukcija ali se odrazava na taktu procesora.
    sabirnica je EV6 ddr ona je licencirana iz digitalovih procesora (alpha) i jedina boljka k7 arhitekture je spora komunikacija sa l2 kes memorijom komunicira preko 16 way sabirnice koja moze potegnuti 5 gb dok intel od p3 koristi 256 atc sabirnicu koja gura 20 gb zato intel moze opstati sa mizernim kolicinama L1 keša
     
  9. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    i xp troughbreed b nije los za clockanja primjeri
    1700@2400
    2000@2300 - ovaj moze vishe al ploca nije clockerska
     
  10. Esh

    Esh HWB

    manje - vise je sve vec spomeuto, no dodat cu jos da se cuvate prica "uzmi ti cetvorku, amd je za igranje, temperatura do nema" i sl.
     
  11. antonio

    antonio Aktivista

    TOCNO. Frend mi isao kupiti komp i oni u trgovini pricaju njemu prescotti su odlicni procesori ali posto ih sada nemamo a AMD ti nije bas za normalan rad na windowsima ( tocno tako je receno ) preporucio bih ti 2.6 celerona. Trenutno su top klasa.

    Ja odvalio od smijeha. :lol:
     
  12. syss

    syss Veteran foruma

    svatko tko ti preporučuje prescotta je jako bezobrazan :D northwood se manje grije i nerijetko je bolji... naravno ovo sve pada u vodu kad se pogledaju trenutne cijene amd mobile-a i a64 + nf3 250 ploča.
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ma VIA procesori su najbolji. Jos kad su integrisani da vidis ljepote i frejmova. :mrgreen: :mrgreen:
     
  14. ming

    ming Veteran foruma

    athlon fx 53 939 pin pakiranje i zaboravis na sve muke u zivotu :idea:
     
  15. syss

    syss Veteran foruma

    dok ne ugledaš cijene matične i ecc rama :D
     
  16. ming

    ming Veteran foruma

    hehe ecc ram ti nije potreban za 939 pin samo za 940 u biti zato je i nastao 939 koristi 'obicnu' ddr memoriju i protok je 5.9 gb/s dok je kod ecc korekcije 5.4 gb/s
     
  17. syss

    syss Veteran foruma

    940?? kaj sam ja nekaj propustio? anywayz čuo sam da je novi a64 2800+ oke clocker, a i nije tako skup.
     
  18. ming

    ming Veteran foruma

    imash:
    socket 940 (fx stari i opteron) ecc korekcija
    socket 939 (fx novi,Athlon64 i sempron) dvokanalna podrska za FX i A64 bez ecc korekcije

    -samo sto je sad athlon 64 ostao bez 1mb kesha (ima 512) ali je dobio dual chanel kontroler, dok je fx zadrzao 1mb i obicna ddr memorija (u biti to je jedina razlika izmedju 64 i FX)
     
  19. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    prescotttttt je shit od procesora 1mb cache mozes skuhat nesto na hladnjaku
    hocel raditi na mb ???
    pola ih ploca podrzava samo na papiru
    doduse i amd64 nemogu izvuci sav l2 cache osim ako nerade u 64-bitnom modu al opet to je prica za kasnije
    :D
     
  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Treba sacekati AMD-ove procesore sa Egypt, Italy, Denmark i Toledo jezgrama. Sadrzavace po dvije jezgre u 0.09mikrona sa SOI tehnologijom izrade i jako malom potrosnjom struje. Samo je belaj tajming - sredina 2005. A ni Winchester nije daleko. :mrgreen: