AMD ILI INTEL

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by AMD, Dec 28, 2005.

  1. AMD

    AMD Novi član

    Hocu da sastavim novu konfiguraciju,do sad sam bio na AMD-u,nesto me zanima ovaj INTEL PENTIUM 4 3.0GHz 630 64-bit 2Mb L2! daki je to ustvari 64-bit,ili je to neki trik!?? Ili da uzmem neki AMD 3200 ili 3500 jer su im cijene približne, malo je skuplji ovaj 3500!
    HVALA VAM NA ODGOVORIMA
     
  2. syss

    syss Veteran foruma

    uzmi amd venice 3000+ i bok... jeftino i brzo.
     
  3. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    AMD Athlon64 3500+ is your weapon of chioce. Sa dobrom plocom i memorijom imas rock stable konfiguraciju. Odn. sve se svodi na to za sta ti treba PC...
     
  4. kamikaza

    kamikaza Aktivista

    defininitivno opredjeli se za AMD Athlon 3500+
     
  5. syss

    syss Veteran foruma

    pa zašto bi davao pare za razliku 3000-3500?
     
  6. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    koji god model procesora, nek' je uglavnom Venice jezgra :wink:
     
  7. syss

    syss Veteran foruma

    pa zato uzme 3000 koji je sposoban za sve pa i više, a može ga i danas-sutra fino clockati (pare u džepu da ne spominjem).
     
  8. postal dude

    postal dude Aktivista

    3.2 UZMI
     
  9. AMD

    AMD Novi član

    DOBRO, vidim da vas je vecina ovde AMD-ovaca, kakav bi drugacije mogao dobiti odgovor ;))),A dali je ovaj INTEL u potpunosti 64bit, posto sam cuo da je to neki trik,i daje to uradjeno samo radi WINDOWS 64! NA TESTOVIMA JE OVAJ P4 DERAO OVOGA 3000+,a i ima 2mb L2, a ovaj512MB L2, a u cijena mi nije bas toliko vazna 100km dole gore......!

    Samo mi je bitno KOJI JE BOLJI, koje su ploce bolje za AMD ili INTEL, koja ce mi konfiguracija biti balja, i nezelim mjenjati bar godinu dana jos ovaj INTEL radi na 3GHz,a ovaj AMD na 1.8 ili 2 neznam tacno,zanima me koji ce duze biti u fazonu.....;))
    HVALA
     
  10. postal dude

    postal dude Aktivista

    intel jeste 64bitni ali u tome i jeste problem jer vecina danasnjih app je 32bitna :!:
     
  11. monK

    monK Komšija


    Fazon je u tome što P4 ima samo 64 bitno adresiranje memorije, nije full optimised kao AMD.

    A to sa L2 cacheom nema veze, ima dugačak pipeline kojem je i 2mb malo. NETburst pente su svoje odradile, vrijeme je za novog kinga > AMD E4 iliti Venecija.
     
  12. Nuno_Gomes

    Nuno_Gomes Aktivista

    uzmi kao u mene :):):):):)
     
  13. Kingpin

    Kingpin Aktivista

    Nije ni taj intelov proc losh, mislim necesh pogrijesiti ako ga kupish :smt002
     
  14. san

    san Aktivista

    intel nije pravi 64 bitni nego emulirani tj razbija 64 bitni kod na dva 32 bitna i imao sam intel 3.0 64 bitni uzmi amd :D
     
  15. ming

    ming Veteran foruma


    Kakve su ovo nebuloze???

    :lol: :lol:


    Bolan kakva separacija :lol:


    Samo adresiranje ima sto je potrebno za 64bit kod (preko 4gb adresiranje).


    I AMD nema puni 64 bit (radi na 48 i ostalo ide za neke korekcije nisam ni ja skontao najbolej).
     
  16. postal dude

    postal dude Aktivista

    ovo sto se sada prodaje kao 64 nije ni blizu tome u biti jer intelov proc nemoze da prihvati i obradi 64bitni podatak vec to cini iz dva ciklusa sto ga cini 32bit proc sa mogucnoscu obradjivanja 64bitnih podataka.
    amdova 64ka ima integ 64bitni mem kontroler sto ga cini cistokrvnom 64kom a pored ostalog amd jednako dobro izvrsava i 32 i 64 bitne instrukcije za razliku od intela
    amd koristi vecu kolicinu L1 cache mem sto mu omogucava vecu tacnost previdjanja mem kontrolera te i vecu efikasnost u radu.
    (brzina pristupa L1 cache mem traje svega 1 takt,jer je L1 integ u jezgri microprocesora)-neko nezna

    edit
    amd athlon 64 je ustvari osakaceni opteron bez ecc mem i sa upola slabijim mem kontrolerom tjst 64 bit dok opteron ima 128 bit mem kontroler i duplo manje L2 cache mem
     
  17. san

    san Aktivista

    ja ne kazem da nesto znam ali sigurno znam da intel nije 64 bitni jer "lomi" (razdvaja) 64 bitni kod na 2 32bitna i onda izvrsava i upravo je EMULIRANI 64 bitni a to mu nije problem zbog visoke frekvencije trenutno nema 64 bitnih u pravom smislu osim RISC procesora
     
  18. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    ima pravih 64bitnih CISC procesora - UltraSparc i G5. a i Cell je blizi CISC nego RISC procesorima pa u potpunosti podrzava 64 bitno adresiranje bez ikakvih emulacija.
     
  19. san

    san Aktivista

    ovo gore stoji sto sam rekao ;)
     
  20. postal dude

    postal dude Aktivista

    MAMA pa zar je Ultra sparc cisc proc?jesil i ti lizao buđ?
    G5 cisc halo irone nemogu da vjerujem kakve nebuloze pricas.
    g5 je prvi 64 bitni risc mp namjenjen za pc racunare
    oj irone poklopi se. :oops: :oops: :oops: