AMD Phenom II 955 BE problem s temperaturom

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by r4z0r, Apr 23, 2011.

  1. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Pa ako je default sve previsoka mi je ta voltaža nekako?
     
  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    na toj voltazi ide on na 3.7Ghz od sale..
     
  3. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Hajd ti fino napisi komplet konfiguraciju.

    Ja imam taj procesor i drzim ga ispod CM Hyper TX3 (http://www.coolermaster.com/product.php?category_id=7&product_id=6602) i ne prelazi 58 C pod najvecim opterecenjem. Ovaj cooler imas u http://ue.ba/ po cijeni od 39 KM.

    Druga stvar kakvo kuciste imas, da li imas dobar protok zraka?

    Sto se tice voltaze evo ja procesor drzim na 3.5 i voltaza je 1,35 tako da ne kontam sto kod tebe dize voltazu (mozda ti taj program pogresno ocitava), osim ako ti ili neko drugi nije nesto clockao u BIOS-u, mada i nema neke potrebe jer je procesor BE i osim ako neces bas neki jaci OC nema potrebe za dizanjem voltaze dovoljno je multi da podignes.

    Da bi sacuvao procesor od bespotrebnog grijanja u BIOS-u ukljuci AMD Cool & Quiet a u WIN-u pod "Control Panel\Hardware and Sound\Power Options" ukljuci "Balanced" tako kad ne koristis puni potencijal brzina ce da mu padne na 800 Mhz i procesor ce biti dosta hladniji.
     
  4. r4z0r

    r4z0r Aktivista

    Cool and Quiet je ukljucen ..

    Konfiguracija :
    -AMD Phenom II 955 Black Edition @ 3.2 gHz - deneb jezgra , stepping C2 , sa stock coolerom (heat pipeovi)
    -2x2 gb G-Skill Ripjaws @1333 mhz (stavim ga i na 1600 mhz radi bez problema) - eh sad moglo bi se sve ovo vezat i za ram , posto je kao latensija ovog rama CL7 , meni radi na CL9 .. kada se poigram s njim u biosu onda se desava onaj famozni plavi error . Uglavnom nije na MOBO listi .
    - Maticna Gigabyte GA-785GMT-USB3 (AM3 socket,integrisani radeon 4250 HD,HD zvuk , chipset 785G)
    - Stari HDD (privremeno , narucio sam novi) Maxtor 80 GB , IDE - krs od diska , vjerujem da ima i bad sectora
    - Asusova przilica ..

    To je to ..
     
  5. r4z0r

    r4z0r Aktivista

  6. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Sto se tog rama tice :D nema sanse da radi na 1600mhz na CL7 al na 1333 CL7 i 1,5V radi kao sat,provjereno :wink:
    A CPU Vcore slobodno spusti na nekih 1.30-1,35V pa istestiraj malo.Mom 965 je stock napon 1,4V a frekvencija mu je 3,4ghz ja ga na tom naponu dignem na 3,8 ko od sale a probao sam i da ga dignem na 3,6ghz a napon spustim na 1.34v i radi ko sat uz nize temperature.S tim da ja imam i posten cooler Mugen2.
     
  7. r4z0r

    r4z0r Aktivista

    Sve probao , temperatura na idleu 45 C sto idalje nije normalno .
    Imam jedno pitanje , maticna je izasla ako se ne varam pocetkom 2009 , procesor poslije maticne .. da li je moguce da nisu racunali da ce ovaj procesor ici na ovu maticnu , da li bi onda update biosa pomogao ?
     
  8. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Da je do BIOS-a onda vjerovatno ne bi ni uspio da podignes sistem sa tim procesorom. Ono sto je vjerovatnije jeste da taj cooler sto imas jednostavno nije dovoljan tom procesoru. Ako imas nekoga sa nekim boljim coolerom isprobaj pa vidi kakvo je stanje.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kakvo je stanje sa bazom kulera i povrsinom cpu-a, jesu li ravne? Probaj test sa ziletom :)
     
  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa i kod mene je 42°C u idleu na 3890MHz@1,45V. nakon sat prime Blend testa je 62°C, a navecer sa otvorenim prozorom oko 53°C. Imam Noctua NH-U12P SE.
     
  11. r4z0r

    r4z0r Aktivista

    Ma zakljucili smo da je do coolera .
    Hvala svima na pomoci :D

    Moze lock .
     
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Čime mjeris to i na koju se to temperaturu odnosi? CPU temp iz senzora ploca ili temperature jezgri iz senzora u CPUu.
     
  13. Mujka

    Mujka Komšija

    koja je bitna po mom nekom zapazanju ova CPU temp iz senz ploce ?
     
  14. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nije valjda da ti je CPU non stop na 3,89GHz? :D
     
  16. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Tako je to sa Blackovima :D

    Cim dirnes u mnozilac zbogom CnQ,doduse ima neki program za K10 procesore sa kojim se moze podesiti iz windowsa da radi umjesto CnQ.Ja sam svog na kraju malo naklokao podizanjem fsb-a da bi mi ostala opcija CnQ.
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa da, na danasnjim 8x0 plocama je barem lako overclockat...trpe i 300MHz FSB bez dizanja napona (istina ne sve). Otkljucan multi malo vrijedi. Nije to Sandy Bridge. :D

    Ti zamijenio Athlona X4 sa otkljucanim L3 i 3.6GHz za Phenoma X4 na 3.8GHz? Why? :)
     
  18. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Cek, jesam ja nesto propustio ?

    Pa kod mene je procesor dignut na 3.5 pomocu mnozioca i CnQ radi normala.
     
  19. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa kod mene je procesor dignut na 3.9 pomocu mnozioca i CnQ radi normala.
    Cim nista ne radim cpu ode na 800 Mhz mada nekad prebaci i na 2Ghz ali napon ostane 1.068
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Izgleda da je to slucaj samo sa PII 965.