AMD Phenom II 955 BE problem s temperaturom

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by r4z0r, Apr 23, 2011.

  1. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Prvo sam mislio da ce ici na 4Ghz al medjutim 3,8 je njegova realnost,moze i 4ghz al valja roknut napona previse.A inace ispao me do dzaba pa sam mjenjao.
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Prema mojim iskustvima, to ovisi od ploce. CnQ se iskljucuje kad se multi postavi između 17 i 19, kako na kojoj ploci.
     
  3. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa kod mene je multi 15,5. tz. da bi CnQ trebao da radi :) probat cu malo smanjiti napon. Mozda moze i sa 1,4V (ili cak i manje) ostati stabilan na 15,5*245.
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Moje iskustvo sa ovom plocom i ovim CPU-om kaze da se nista parametara vezanih za CnQ ne smije staviti na malnualno.Znaci multi mora ostati na auto i napon na CPU se mora podesavati opcijom "offset" ako i to satavis na manual zbogom CnQ.

    @kolinsb
    Moj ide na 3.8ghz na 1.395V stabilan u blend i smallFFTs dok ga largeFFT srusi za par minuta.Da bi i tu bio stabilan moram ga dignuti 1,45V al se onda fino i ugrije pa sam vratio na 1,395 jer nemam nikakvih problema u radu.
     
  5. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ma meni sam treba da je stabilan u igrama... tu nije nikad ono bas full opterecen, kao u testovima. i ja sam isto zakljucio kao i ti, sto se tice manuelnih postavki u biosu. windowsi su mi se rusili i kad je NB samo ~2200MHz. nakon prebacivanja na auto postavke (sem napona na cpu) NB radi na 2590MHz bez problema.
     
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Kod mene isto ovaj moj otkljucani..3.8Ghz 1.395V
    nije pravio nikakve probleme medjutim da bi ga digao na 4Ghz valja dici napon na 1.46V
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    na koliko rpm radi / e ventovi ?
    imaš 2 na kuleru ili jedan na kućištu a jedan na kuleru ?
    Zanima me kako si postavio, hvala.
     
  8. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa imam 2 coolera na cpu hladnjaku, i to onako kako je i predvidjeno, u push-pull vezi. guraju zrak od dna (vrte se na oko 1350rpm) na vrh kucista (zapravo od poledjine gornje graficke, prema vrhu kucista). takodjer, imam jedan vent od 12cm naprijed, koji ubacuje zrak u kuciste preko HDD-ova na grafe, jedan na stranici koji puse s vana na grafe, i jedan pozadi, koji izbacuje zrak van kucista. sva tri se vrte na oko 1000rpm. evo sada sam sve podesio na auto, sem napona na cpu, koji je ostao na 1,45V. FSB=245MHz, multi=16. i QnC mi je disabled u biosu, i ne mogu ga dirati :( probam staviti multi na auto, a dignuti FSB da bih dobio oko 3,9xGHz.
     
  9. r4z0r

    r4z0r Aktivista

    Vidim ja raspuho ga ti fino , da li bi mogao kratki tutorial o ventovima na pp mi poslat , imam jos jedan cooler - sys fan pa ne znam gdje da ga stavim da to sve bude onako kako treba , nisam upoznat s tim niti sam se kad bavio tim . Imam cooler na procesoru i jedan naprijed koji uvlaci zrak ako se ne varam .
     
  10. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Pa eto sad uklopi jedan pozadi da izvlaci i vec si korak naprijed.
     
  11. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Uzmes samo Katanu 3 i fino stavis pastu..I neces sigurno imati problema sa zagrijavanjem proca...
    ne trebaju ti nikakve 120-ke, 80-ke gore, dole, iza, naprijed itd
     
  12. Pionir

    Pionir Overclocker

    kolinsb = hvala

    Tale ti si u pravu, realno treba krenuti sa jednim i dobrim kulerom na procesoru, ali dobro je znati šta se može očekivati povećanjem performansi / broj kulera i kako su postavljeni.

    Ja živim u "visokom potkrovlju" kuće, dakle, nemam betonski ploču ali imam termalnu izolaciju, zimi je to extra jer nemam toplinskih gubitaka, ali ljeti je haos vruće, a položaj kuće je takav da Sunce bije cijeli dan, još ove klimatke promjene ... :)

    sad je na otvoren prozor ( ono na kant-prozor ) temp sobe 22,.. stepeni, sinoc gledao. Imam digitalni toplomjer koji očitava i to je temp sa donje 1/3 sobe...nešto niža je na podu gdje stoji kućište...al šta će biti ljeti ...

    Na ~56 stepeni igram normalno, malo poraste tem sobe, procesor mi ide na ~59 stepeni i jedna igra "šteka"...drugoj to opet ne smeta...neka uspori itd...a i to 56 - 59 sam dobio samo kad sam zamjenio stražnji 8 na 12 cm vent ...
     
  13. Mujka

    Mujka Komšija

    evo jedan strucan prijedlog :mrgreen:
    kupi klimu :smt003
    [​IMG]
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Prvi put čujem da igra šteka na 59 stepeni, ta razlika od 3 stepena od tvog normalnog ne znaci nista puno, (nebi trebalo da znaci)...
    eto ja prvi puta cujem da je nekome igra stekala zbog takve temperature proca...
     
  15. Pionir

    Pionir Overclocker

    aaaahh napisao post i nestade ... :?

    Mujka, heheheehe, ja više volim biti gologuz :smt003

    Tale drug, vjeruj ja to evo experimentišem ima neko vrijeme.

    Kažem ti par stepeni više i imam "sitnijih" problema...
    Dragon Age I i Borderlands stekaju, prvi simptomi ; uspori igra (ko da fali fremova), temp ~57...
    Igra zamrzne 1 - 2 sec na ~ 59 stepeni ...
    Brdo drugih igara= sve normalno i neobraćam pažnju ...

    Otvorim prozor skoro pa širom (120*120), soba 12 m2 samo za igranje i nemam problema s temp..ide do 57, ako je soba 22 - 23 stepena...ako je ~24 opet problemi ...

    al nije to ni bitno više Tale, kupio sam HAF 912 plus :smt003
    uskoro mislim da ću iči na ovaj noctua hladnjak itd ...
    ako budem mogao ovaj svoj komp trampit za I7 2600k procesor, neće više biti ni ove zafrkancije...
    to je plan samo da dragi Bog pomogne ko i do sad :mrgreen:

    i neće mi trebat klima :D
     
  16. k0ST

    k0ST Aktivista

    Temperatura ima itekako uticaja, pogotovo kod jaceg overkloka. Greske se puno cesce javljaju od 55 stepeni pa navise.
     
  17. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa evo ja imam cudnu situaciju. dignem FSB na 230MHz, a sve ostalo ostavim na Auto (da bih mogao aktivirati CnQ). Dobijem naravno 230*17=3910MHz (pri 1,45V), memoriju spustim na 1533MHz (tako nesto, ne znam sad u megaherc), a NB ostavim na 2760MHz. Odvrtim AMD OverDrive stability test od 1h bez problema, i Prime95 blend test nesto malo vise od sat vremena, bez problema. temp cpu ide do 58°C. Pokrenem BFBC2 i dobijem BSOD nakon 15 minuta igre. U cemu je fazon?
     
  18. extibo

    extibo Komšija

    Probaj large FFTs i small FFTs posebno.
     
  19. Juka

    Juka Komšija

    Rapiu je pri ocanom procu bfbc2 bacao manje fpsova nego na defaultu!!!
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Hoce to kad ne naklokas kako treba,zato se i vrse testiranja stabilnosti da ne bi dolazilo do takvih situacija.

    BSOD se vrlo rijetko javlja radi problema sa procesorom,to su uglavnom problemi na relaciji RAM>>NB.Stavi malo napona na RAM i NB pa probaj opet.Samo na CPU/NB napon dodaj "offset" opcijom da ne zafrknes CnQ.

    Edit: Ne znam ima li na tvojoj 690ki rupa za 80mm vent na desnoj bocnoj stranici u visini CPU socketa.Kod mene ima al mi je kuciste advanced verzija.Tu sam stavio 80mm vent na 5V da puse po ploci odzada i tako joj je sjelo za ne povjerovat.Taman hladi socket i VRM sekciju tako da je sad proc stablniji sa jos manjim naponom a ujedno i hladniji sa vecim sto pomjera granicu za jos koji megaherc. :wink: