AMD Piledriver procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Sena, Aug 9, 2012.

  1. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    cekaj cekaj, kud si poletio ba :D valjda stariji clanovi na forumu imaju neku prednost :lol: :lol: :smt005
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Dzaba spamate.

    Ove procesore vec imaju vlasnici FX8350 koji ih voze na 5GHz. Samo sto su ovo cherry picked primjerci.
     
  3. sumeir

    sumeir Komšija

  4. Pionir

    Pionir Overclocker

    Radi se o darovanju, ako se lako registriras i lajkas stranice koje ste vec vecinom lajkali na fejsu :wink: :D

    Partneri i AMD do Ponedeljka 23. Septembra 2013. godine imaju otvorenu stranicu :

    [​IMG]

    http://www.gamingtribe.com/giveaway/million3/

    Prva nagrada je FX racunar u vrijednosti 4700 USD W.W.
     
  5. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    AMD izgleda ima fine premije od proizvođača el.energije :D
    [​IMG]
     
  6. Tensai

    Tensai Komšija


    Đaba 5GHz opet ne može prismrdit 4770k koji je troduplo jeftiniji.Uostalom kakav je to CPU koji troši 250W?Malo grafičkih troši ovoliko struje.Meni ovo izgleda kao fijasko AMDa.
     
  7. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Ovo je očekivano s obzirom na proizvodni proces, tj. 32nm vs 22nm. Da AMD pravi ove procesore na 22nm bez da im išta novo ubacuje, znači da čip ostane potpuno isti, radio bi sa manjim voltažama, te samim tim, dosta manjom potrošnjom. Ovo je jasno ko dan.
     
  8. heroic

    heroic Komšija

    Ovaj FX-9590 je max overclockan, sumnjam da se moze ista vise izvuci, a tesko se bori sa i7-icama na stock, koje mogu i do 20% vise izvuci sa OC, a o power consumption/heat da ne govorim :D
     
  9. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Evo sada gledam taj review, ma smiješno je. Smiješno je, znači. U većini testova(single-threaded, mada isto važi i za multi-threaded) je 9590 brži za oko 12-13% od 8350 od kojeg ima oko 25% veću frekvenciju.
    Kontam kakva su ovo sranja, odem na prvi review sa googla a da nije forum post ili taj isti review od hardwarecanucksa, i vidim upravo to da je kod njihovog reviewa otprilike 9590 20-25% brži od 8350, te potvrdim da je ovaj review na hardwarecanucksu SRANJE. Također se tamo vidi upravo slijedeće, tj. da je razlika od 3960x na 4.4GHz u odnosu na 9590 na 5GHz u igrama minorna, tj. razlika je u par frejmova, tj. 1-3 frejma u prosjeku, dok je čak u nekim igrama minimalni FPS veći kod AMDa za 1-2 (dok je AVG i dalje za 1-4 manji).

    Što je najgore, ja sam do sad mislio da taj hardwarecanucks pošten review site, ali izgleda da nije. Prismrdilo mi je čim sam vidio da se brojevi ne skaliraju kako se skalira frekvencija.
     
  10. Tensai

    Tensai Komšija

    Ma AMD ne može nikad na 32nm napraviti brži CPU od Intela.Uz to još Intel koristi 3D "bridge" tehnologiju,koja opasno povećava broj tranzistora.Međutim i Intel ima problema sa smanjenjem tehnologije proizvodnje,14nm će vjerovatno biti minimum do kojeg mogu ići,jer se i na 22nm procesori poprilično griju.Polako se bliži kraj vladavine silikonskih čipova jer ovaj materijal dostiže svoj maksimum performansi.Čuo sam da eksperimentišu sa grafenom i da su uspjeli napraviti čip na 427GHz.Ostaje da vidimo šta će vrijeme donijeti.
     
  11. Pionir

    Pionir Overclocker

  12. heroic

    heroic Komšija

    Ovaj AMD je u rangu sa 4770K, ali sa 3930/3960 se ne moze porediti, tu samo u gaming i single thread moze biti bolji, ali kao ukupan procesor zaostaje dosta, samim time sto ima 4 threada manje (AMD octocore je u biti isto sto i intel quadcore sa HT)
     
  13. Waha102

    Waha102 Aktivista


    Može se dodati više jezgri, smanjiti potrošnja energije i optimizirati postojeći dizajn. Sve to donosi dodatne performanse i na Intel i na AMD strani. Jedini problem je što je sam razvoj i optimizacija skup proces i ne garantira uspjeh tj novčanu dobit kao krajnji cilj svega toga.
     
  14. k0ST

    k0ST Aktivista

  15. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Baš je dobra navlakuša. Baš bih se navukao :smt005
     
  16. Pionir

    Pionir Overclocker

    E hajmo djecaci da vidimo postoji li kod vas cTDP opcija ?

    Kod mene u naprednim BIOS postavkama postoji ta opcija i mogu smanjiti TDP sa 95W, na 65 ili 45W.

    Trenutno sam postavio 45W i nisam nista primjetio neobicno u radu procesora, osim sto rijetko ide na x40 mnozioc, mnogo vise koristi x30.

    Drugo sto sam primjetio da je sada max. CPU Vcore 1.128V, a bilo je preko 1.400V :wink:

    Bas me zanima ima li to kod vas sa 8-jezgrasima :idea: :?: :D
     
  17. k0ST

    k0ST Aktivista

    Ja ne vidjeh tu opciju u BIOS-u (Crosshair V). Trenutno mi radi na FX radi na 3.7 pri 1.2 V, stock hladjenje. Vidjecemo koliko moze kad spojim vodeno...
     
  18. Pionir

    Pionir Overclocker

    AMD ima dosta "power options".
    Ova opcija je prilicno duboko "zakopana" u BIOS-u i mozda se drugacije zove...

    Kroz Task Manger sam primjetio da mi CPU konstantno radi na max. mnoziocu.
    Ima u Catalyst C.P. pod Performance-AMD Overdrive opcija raspona rada mnozioca, pa se moze podesiti od minimalnog (kod mene) 17 do 37 freq. ili max.40 turbo, pa limitiras raspon.

    Koji je to kod tebe FX kada ima x37 (vecina je x40 ili vise) ? :D
     
  19. k0ST

    k0ST Aktivista

    Mozda je BIOS drukciji za Phenom/FX, ne znam, ali ja bas tu opciju ne nadjoh. Ima raznih drugih nacina za ustedu... U mene je FX8320, sro znaci skroz otkljucan mnozilac, i trebao bi da ide na 4.5 (ali vidjecemo sta ce biti kad namontiram bolje hladjenje). Kao sto rekoh, trenutno radi na 3.7 uz 1.2 V, ukljucene sve BIOS ustede, tipa CnQ i razni Cx-ovi, pa tako da automatski downclocka na 1.4 (uz 0.7V ili tako nekako) ukoliko nema potrebe/opterecenja. Nisam nista mijenjao u Catalystu...
     
  20. Pionir

    Pionir Overclocker

    Buraz :D zvucna kartica na ovoj ploci je strahotaaaaa :D, ima braco da kupi nove zvucnike :smt005

    Nego, super ti je to, gledaj AMD FX-8320 specifications :

    Boosted P states #2: 3700 MHz = 1.4125V

    (These characteristics were measured on a single CPU, and they can vary slightly for other processors with the same model number ).

    Idem sada dijete izvaditi iz ormara i ove autice iz kucista da izvadim :smt005 hehhehee