AMD Radeon HD 7000 - oficijelni thread

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by NAILS, Nov 8, 2010.

  1. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Sa postarinom 350km, a ovu gtx660 dobijam za 320km sa postarinom i svim :r
    Mislim da je i gtx660 prejaka za moj quad q8200 a kamoli ova r9 270x koja je bolja od 7870.
     
  2. dino31

    dino31 Aktivista

    Pa za neko vrijeme ces sigurno mijenjati cpu. Bolje ti je sad ako imas lovu uzeti jacu graficku nego se poslije kajati.
     
  3. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Sry, hvala :oops:
     
  4. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

  5. DarGar

    DarGar Aktivista

    pa jarane Aldine ne kupujes svemirski brod, ljudi ti sve rekli, objasnili, ne znam sta vise ocekujes...
     
  6. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

  7. KingT

    KingT Veteran foruma

    Lose su te PowerColor.
     
  8. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Kolko god su loshe, jos su uvijek dobro jeftinije.
     
  9. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Kako 7970 moze biti losa? Nije losija od referentne sigurno, a posebno kad ubodes 2 komada, to ima da mete :D
     
  10. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ma kad se prekontam, nemam love da odem po njih :(
    Novembar me zajebo do jaja, sem standardnih racuna, doslo osiguranje za auto, stan, pa morao platiti extra poreza za proslu godinu. Pegla zesca.

    Ako ko hoce, bujrum :) 430km
     
  11. KingT

    KingT Veteran foruma

    U Conrad.ba (I sprat Interex-a na pofalicima) kupio sam Voltcraft Energy Check 3000 uredjaj za mjerenje potrosnje:

    [​IMG]

    Testirao sam potrosnju racunara u Valley 1.0 benchu i Crysis 3.

    Valley bench:

    Prosjecna potrosnja racunara iz uticnice 460W, Peak 480W.

    Crysis 3:

    Prosjecna potrosnja racunara iz uticnice : 480W, Peak 500W


    Ako se preracuna na faktor efikasnosti Seasonic G550 napojne jedinice od 90.4% (za 80% load) dobije se da su komponente trosile (iz napojne):

    Valley avg: 415W

    Crysis 3 avg: 434W


    Zakljucak: Za jednu ovakvu konfiguraciju sa dvije HD7950 (non boost) i overclockanim i5 ili i7 procesorom nije potrebna jaca napojna od 600W, moja ima "kvalitetnih" nominalnih 540W (650W peak).

    P.S.:
    Snimio sam i video pa mozda i okacim na YT kada budem imao vremena.
     
  12. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Nice! Koliko si platio uređaj?
     
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    vidim da je na akciji nekoj, cijena 50KM
     
  14. KingT

    KingT Veteran foruma

    Cijena je 49KM, pokazuje snagu potrosaca u W, ima mogucnost prikaza potrosnje u kW/h, takodje mozes da upises tacnu cijenu struje po kW/h pa da ti prikaze i potrosnju u novcu.

    Moze da pravi log za odredjeno vrijeme (tj sve dok ga ti ne zaustavis) i da ti za to vrije pokaze Max W, Min W, utrosene kW/h i koliko to kosta u novcu.

    Ima i jeftinijih aparata (33KM ) sa slicnim funkcijama a ima i skupljih (do 100KM), mislim da je prava stvar a ne kosta mnogo.

    Sto se tice potrosnje sa 1 GPU , u Valley sistem vuce 305W Avg iz uticnice (315W peak).

    Stvarna potrosnja sistema iz napojne (91% efikasnost) je 277W Avg.

    Kada dignem GPU na 1000/1575MHz na stock voltazi potrosnja skoci za 20W te je Avg 325W (peak 335W).

    Stvarna potrosnja sistema iz napojne (91% efikasnost) je 295W.
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Moze li posluziti kao rudimentarna zastitna uticnica?
     
  16. KingT

    KingT Veteran foruma

    Nigdje ne pise da ima i tu funkciju.

    Sada sam procitao i moze da snima potrosnju 99 dana i nakon toga se brise memorija.

    Na osnovu razlike izmedju potrosnje sistema sa 2 GPU i sa samo 1 GPU (460W - 305W ) dodje se do zakljucka da jedna Asus HD7950 DC2 TOP trosi u prosjeku oko 155W.

    Znaci oko 310W ide na oba GPU-a a ostatak (140W) je potrosnja CPU-a (2500K OC @ 4.7GHz), maticne ploce, RAM-a i ostatka sistema.
     
  17. KingT

    KingT Veteran foruma

  18. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    Dobio sam karticu msi 7950 tfIII oc BE , toliko sam se ...bao (a pazio das mi se ovo ne desi!!!!) jer sam mislio da ću dobiti običnu tfIII sa 6+6pin a ne ovu 6+8pin koja traži min 600W a kod mene je 520W CM RealPower M (80+).... ne želim ni da probam. Onaj psu kalkulator "kaže" 485W za moju kofg ali...
    Mogu je samo gledati lijepo izgleda nema šta , kontam ići na FSP Raider 750W i žaliti što ne odoh na 280x.

    :/
     
  19. Sena

    Sena Veteran foruma

    Slobodno upali na toj od 520W, isto trosi struje i ta sa 8+6 kao ona 6+6, samo ima veci headroom pri clockanju.
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ma daj ne luduj,nego to upali i uzivaj. U kinga na 550w radi 7950 CrossFire bez greske.