AMD stock heatsink + 120mm fan by Looney

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Looney, Sep 25, 2008.

  1. Looney

    Looney Komšija

    Nedavno sam dobio ideju da na jednostavan i meni zanimljiv način riješim buku koju proizvodi ventilator na AMD stock heatsinku. Budući da je buka koju on proizvodi pri 3000rpm nepodnošljiva odlučio sam se za fan converter i neki 120mm ventilator na manjem broju obrtaja.
    Naravno nakon uzaludne potrage za fan converterom u BiH uspješno sam ga našao na beju i naručio. Riječ je o 70mm to 120mm fan converteru koji možete vidjeti na slikama ispod.
    [​IMG] [​IMG]
    Nakon 19 dana koliko je trebalo pošiljci da stigne iz USA jedva sam čekao da se primim posla :D
    Slika prije nego sam krenuo sa skidanjem AMDovog stock ventilatora.
    [​IMG]
    Stock ventilator je skinut a fan converter montiran
    [​IMG] [​IMG]
    AMD stock ventilator i privremeni 120mm ventilator.
    [​IMG]
    Zašto privremeni?! Eh pa to je jedini 120mm vent koji sam imao pri ruci večeras. Riječ je o nekom kinober ventu sa plavim LED koji iako radi na 5V proizvodi neki "piskav" zvuk. Planiram ga mijenjati sa Xilence Red Wing ventilatorom koji je nekih 12KM. Ako imate bolji (čitaj: tih a jeftin) ventilator kao prijedlog slobodno recite :D
    120mm ventilator je montiran i spreman za test :D
    [​IMG] [​IMG]

    Finalni rezultat?!
    Kada je u pitanju temperatura CPUa razlika je nekih 2°C tj. temperatura je veća za navedenu vrijednost u odnosu na prije. To nije ni bitno jer je cilj bio smanjiti buku a to sam postigao. Ranije pomenuti "piskavi" zvuk se toliko i ne čuje budući da je kućište ispod stola ali sada imam novi problem :| Naime sada me HDD nervira jer se čuje on i njegove vibracije :lol: Za rješavanje tog problema morat ću da se poslužim Stivijevom metodom - guma od gaća :mrgreen:

    To bi bilo to za sada a slijedi potraga za "tihim" kućištem.
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Bas si odlucio na hardoce varijantu da ides :) Postujem rucni rad, no razmisljam da si mozda mogao da prodjes jeftinije sa nekim drugim coolerom :)
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Teski hardkor. :D

    Bilo je puno jednostavnije sa dvije vezice pricvrstit 80mm vent na jedno 2000rpm, istovremeno i nize temperature i niza buka. Tako sam kod sestre napravio. Doduse, bio mi je zatrebao taj vent pa sam joj vratio originalni. :mrgreen:

    Ode ti u nojz frik vode, sad nema nazad stari moj. :D
     
  4. ado_89

    ado_89 Aktivista

    cuo sam poklanjas tu napojnu :mrgreen: :smt003
     
  5. Looney

    Looney Komšija

    @Enis
    Ovo je bilo mnogo zabavnije :D
    Svakako je u planu mijenjanje coolera ali za sada ostaje ova rukotvorina :D

    @Stevie
    To sa vezicama bi izgledalo malo ružno :D
    Treba mi tiha mašina radi downloada preko noći :)

    @Ado
    Debelo si se prevario. To je i meni veoma drag poklon ;)
     
  6. GW

    GW Moderator

    Dobar posao, samo se moram složiti sa ekipom da je lakše bilo jednostavno kupiti kakav heatpipe hladnjak. Bilo kako bilo ti si postigao svoj cilj. Moj prijedlog bi bio skidanje grilla sa napojne jer je krajnje nepotreban. I reci mi jel to ona spužva ko u mene? :)
     
  7. Looney

    Looney Komšija

    Ma biti će heatpipe hladnjak a ovo mi je trenutno zanimljivo :D
    Kakva spužva? :|
     
  8. GW

    GW Moderator

    Pa iza ploče ono sivo.
     
  9. Looney

    Looney Komšija

    Da da :D
    Ali je trenutno samo sa jedne strane kućišta :)
     
  10. Silver Lotus

    Silver Lotus Novi član

    nije najbolji put najjeftiniji ovako si dobio iskustva i zabavio si se a i respekta :D