AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. Neso

    Neso Komšija

    Qler likes this.
  2. Esh

    Esh HWB

  3. Neso

    Neso Komšija

    Last edited: Jun 6, 2018
    Esh likes this.
  4. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ima li kakav fizirac ovde da mi objasni sta ce biti nakon 7nm, koliko jos se moze ici?

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  5. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa idemo na 5nm, nakon toga bice guravo po istim principima, mada ce se vjerovatno vec nesto smisliti dok se ne ispolira kvantno racunanje.
     
    Sena likes this.
  6. selvin

    selvin Moderator

    5nm -> 3nm -> 1nm -> 500pm -> 300pm... :D
     
    Sena and Konjislav like this.
  7. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Hoće jaran uzeti cpu, mobo i RAM za 1000km, šta uzeti, ja sam totalno ispao iz fola?
     
  8. Esh

    Esh HWB

    AMD B350 ploča ~ 200 KM
    Ryzen 5 2600 ~ 500 KM
    RAM DDR-2400 8 GB ~ 200 KM

    Ovo je po cijenama iz radnje.. Alternative su bolja ploča (x370), brži CPU ili više RAM-a na višoj frekvenciji, što bi onda bilo tipa 1100 KM (sa jednom od nadograđenih opcija).
     
    forzamilan likes this.
  9. Neso

    Neso Komšija

    Esh and Vedo like this.
  10. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Jasta, hvataju se za slamku.
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ovo sada sve sto izbacuje Intel je cisto da ima neki odgovor na AMD procesore.

    Obzirom na resurse kojima raspolazu nebi me cudilo da iza zatvorenih vrata rade na necemu novom. Jer sa ovim su dostigli limite, nemozes vise trpati jezgre, dizati frekvencije i nuditi ih u desktop segment jer su temp i potrosnja otisli daleko, iznad GPU potrosaca, bez obzira na koliko nm su smanjili proizvodni proces.
     
  12. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ma ja sam uvijek za AMD tabor, uvijek su mi bili bolji izbor

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  13. Neso

    Neso Komšija

    AMD ih je dobro poceo da gazi od prosle godine , a i izgubili su suradnju sa Apple-om, radi stagnacije u razvoju. Od Broadwella se vuku ko prebijena macka, evo da covjeku sve bude jasno.

    [​IMG]
     
    forzamilan and Sena like this.
  14. Neso

    Neso Komšija

  15. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    pa sami su sebi bili konkurencija, amd nije mogao parirati ni i5 seriji kako treba.


    samo kad vidis cijene xeona koliko su otisle u nebesa, a threadripper oko 2000$ kosta ako se ne varam, visestruko manje od najjaceg xeona, i opet amd ga dere.



    Sent from my E6653 using Tapatalk
     
  16. JVC

    JVC Overclocker

  17. Neso

    Neso Komšija

    Evo ti odgovor:

    "AMD has a new wave of X399 refresh motherboards coming to market now, but the new Threadripper processors are also backwards compatible with existing X399 motherboards.We've been told that many existing X399 motherboards may struggle with the increased power consumption of the newer models, so VRM-imposed throttling could become an issue."

    https://www.tomshardware.com/news/amd-threadripper-2-32-cores,37215.html
     
  18. JVC

    JVC Overclocker

    Uzevsi u obzir da mi je klokati takvu zvijer kao, i ovaj sada totalno besmisleno znaci moci ce za normalan rad
     
    Last edited: Jun 24, 2018
  19. Esh

    Esh HWB

  20. Neso

    Neso Komšija

    Ovaj heavy metal fazon mi je bas lame.