AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ma daleko je kvant tehnologija jos, ono docekacemo je, tj. bit ce za nasih zivota, ali ima jos prdljavine do toga.
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  3. Esh

    Esh HWB

  4. Neso

    Neso Komšija

    AMD Ryzen Threadripper 2990WX 32 Core CPU Is 53% Faster Than Intel’s Core i9-7980XE 18 Core – Cinebench Benchmark Performance Detailed Officially

    "The Intel Core i9-7980XE earned 3,335.2 points on average in the benchmark, while the AMD Ryzen ™ Threadripper ™ 2990WX achieved 5,099.3 on average, or 5,099.3 / 3,335.2 = 153%) 53% faster than the Intel Core i9-7980XE. RP2-1."

    The Intel Core i9-7980XE 18 Core Flagship ($2000)
    AMD Ryzen ™ Threadripper ™ 2990WX 32 Core ($1800)

    https://wccftech.com/amd-ryzen-threadripper-2990wx-crushes-intel-core-i9-7980xe-cinebench-benchmark/

    [​IMG]
    [​IMG]
     
    Last edited: Aug 6, 2018
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Eh hajd sad odgledaj ovaj video, kad Jay klokne i9 7980xe na 4.8 GHz pa uporedi rezultat cinebencha. Imaj u vidu da poredimo 18 vs 32 jezgre.

     
  6. vutra

    vutra Komšija

     
    Esh likes this.
  7. Neso

    Neso Komšija

    Vidio sam, pratim Jay-a. Oko 400 poena manje od 2990WX :) Kako god, za cijenu AMD nudi jako jako puno, to mora da se prizna.
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Sve je super sto se tice TR2, ali trebali su to malo razgoditi, pogotovo jer Intel sada nema puno toga za ponuditi. i9 7980xe kloknut na 4.8GHz vuce 650W ako sam dobro vidio, mislim koji ce ti to k* :)

    Bolje da su se zadrzali na 12 ili 18 jezgri, smanjili TDP i povecali IPC, nego sto su nabacali 32.

    Pa kad dodje 7nm onda ici na vise. Ovako su navalili ko budale :)
     
  9. Neso

    Neso Komšija

    AMD-u je trenutno najbitnija zarada tj. da ponude proizvod koji ce se garantovano prodavat, pa makar to bila i skupina "zaljepljenih" jezgri. Dugo su stagnirali, moraju da isplivaju. AMD je uvijek implementovao vise jezgri od Intela u mainstream, dok je Intel sa druge stane uvijek nudio veci IPC, vece frekvencije rada tj. famozni singe core performance. Intelovi fabrikacijski procesi su godinama ispred AMD-a i mislim da AMD nije ni u stanju da dostigne Intel na SC performance polju. U arhitekturi jezgre lezi skill inzinjeringa, tu je Intel dobro ispred AMD-a. AMD-ov nacin zarade i opstanka na CPU trzistu su bas ovakve ponude, sporiji CPU sa vise jezgri. Vidjet ces kad Intel sad izbaci svoju 28 core soluciju,da ce pomesti 2990WX 32 core ali ces vidjeti i cijenu :D Za gaming sam uvijek uzimao Intela i tako ce i da ostane, najvjerovatnije. Medjutim, da mi stvarno treba nesto da mi gura projekte, bez trunke razmisljanja bih isao na 2990WX. Za cijenu ovo je ekstra ponuda, bez daljnjeg.
     
    Last edited: Aug 7, 2018
  10. Vedo

    Vedo Moderator

    Ja znam da ce 2990WX da zamjeni ove moje Xeone, 2.5x perf increase. Sacekat jos samo malo da padne cijena dobrog DDR4 rama, 64 GB mi treba.
     
  11. Neso

    Neso Komšija

    Last edited: Aug 7, 2018
  12. Neso

    Neso Komšija

    Sena and Qler like this.
  13. Neso

    Neso Komšija

  14. Esh

    Esh HWB

    U skladu sa ocekivanjima, dobar posao za AMD u svakom slucaju.
     
    Neso likes this.
  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Za normalnog korisnika je 2920X ili 2950X je i vise nego dovoljan, WX serija je vise za servere.
     
    Neso likes this.
  16. Neso

    Neso Komšija

  17. Decerto

    Decerto Komšija

    8500 poena u cbu o_O ja mislim da intel nece tome prici for a loooooong time,barem kada je u pitanju jedan procesor.
     
  18. Neso

    Neso Komšija

    Vidjecemo sta ce Intel da uradi sa svojom X599 platformom. Vise i od samih performansi me zanima kako ce se cijenovno plasirati na trzistu sa X599, znajuci da je AMD vec razvalio market, kako u cijenovnom, tako i performance pogledu... Stisno ih je AMD ko junfer mladu :D
     
  19. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    vi stalno gledate te brojke i od njih nikakvih koristi :D
    ono sto je meni bitno je da sada dobijamo vrhunski procesor za normalne pare ,sa kojim se mozemo i igrati a i raditi i to je ono sto je bitno a to "ciji je veci" je meni potpuno nebitno
    ja cu sigurno ako budem opet sklapao kakvu konfiguraciju,ici na AMD ...mada nece to biti uskoro,jer mi sada ne treba...cak i ne koristim vise dekstop,nije upaljen vec neka 2 mjeseca,nisam kod kuce pa je istekan iz struje :D
     
  20. Neso

    Neso Komšija

    Ne bih rekao da nema bas nikakve koristi :) PC hardware se podlijeze ovakvim testovima radi izolacije svake komponenete pojedinacno i radi minimalnog bottlenecka.