AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Bilo bi intelovsko sranje kad bi promijenili socket i izbacili komplet novu seriju sa max 5% ubrzanja tipa SB>IB. Ne kontam cemu rant fail jeste ali bitno je da su stari non xt jos jeftiniji ko je lud kupit ce xt ionako ce se uskoro zaboraviti na njih kad izadje nova serija.
     
  2. xman

    xman Komšija

    Nije rant nikakav nego tuzna istina da nema razlike izmedju te dvije kompanije. Ako nemaju adekvatne konkurencije ima da te tretitaju ko hodajuci novcanik.
    Nikad mi nije bilo jasno favorizovanje neke kompanije bez obzira na sve.
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    I dalje ne kontam šta je loše, dali brži cpu po cijeni starog, starom pala cijena, kupinpta hoćeš, ostaje ti ista ploča..

    Win win

    Sent from my Huawei P30
     
    NeTRa1der and Vedo like this.
  4. Filozof

    Filozof Aktivista

    Ryzen 5 2600 i GA-A320M-H, ovo je neka jeftinija ploča pa me zanima može li ona izgurati ovaj 2600? Pošto mi je ovo prva ryzen mašina može li se šta još overclockati, povećati, smanjiti itd. Za bolje performanse? Vidim da sa rajzenom ima bruku nekih caka... Kupljen je kombo tako da ne preporucujete kupovinu druge ploče bezveze
     
  5. Decerto

    Decerto Komšija

    ryzen je veoma tesko overclockat,a razlike su nikakve. Kao prvo,procesor ti nije X verzija (sto znaci da je losiji bin) tako da ce ti i overclock biti losiji,u vrh glave 100 mhz. Kao drugo,a320 ploce dno bureta,bukvalno najjeftinije i najlosije ploce za ryzen procesore. Na njoj nemas sanse za overclock,IKAKAV. A hoce li 2600 raditi na a320 ploci ? Hoce,bez problema. Usput,ako vec nisi kupio RAM,nemoj bezveze bacat pare na 3000+ mhz ddr4 ram jer ta ploca podrzava 2400 mhz max. Uzmi najobicnije "zelene" plocice i to je to :D .
     
  6. Filozof

    Filozof Aktivista

    Ram sam uzeo 3200mhz, a ploča podržava 3000mhz... Obične zelene su al su 3200mhz hahaha

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
     
  7. Decerto

    Decerto Komšija

    si siguran da rade na 3200 mhz ? Skini cpu-z pa vidi na "memory" tabu sta pise.
     
  8. Filozof

    Filozof Aktivista

    Jesam, tek kad sam uzeo prvo odem u bios da vidim onaj xmp profil da upalim kad vidim nema xmp-a ali ram već radi na 3000mhz, taman reko haha

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
     
    Decerto likes this.
  9. Filozof

    Filozof Aktivista

  10. Decerto

    Decerto Komšija

    ajd super,mislio sam da takva budget ploca nema sanse da podrzava 3000+ mhz ram.
     
  11. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ja kod sebe nikad nisam uspio natjerati RAM da radi na 3200MHz. Radi se o MBO i RAMu iz potpisa. Aktiviram X.M.P Profil1, sejvam, PC se restartuje par puta i samo me vrati u BIOS s infom da je vraćen na default vrijednosti. Pokušao sam množioc ostaviti na Auto, ali i fixirati na 32, ali bez rezultata. Ako mema fabrički dolazi sa frekvencijom od 3200MHz, da li ima potrebe dirati voltažu i tajminge u BIOSU da bi na toj ploči radila na tom taktu? CPU nisam dirao, njegov množioc i voltaža su na Auto. Bios je updatovan na F50d. U čemu je kvaka?
     
  12. Filozof

    Filozof Aktivista

    Pa eto i meni radi na 3000 a navodno bi trebala raditi na 3200mhz... Jebem li ga

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
     
  13. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Pa kod mene je radila po defaultu a 3000 ja je kloknuo na 3200 razlika logicno nikakva.

    Kolins latencije nastimaj vidi na netu za taj svoj ram kako se krecu za 3200MHz votaza bi trebala biti na auto.
     
  14. bhd

    bhd Veteran foruma

    The top-end Ryzen 7 4750G is expected to sell for US$309. Considering that this is US$20 less than the launch price for the AMD Ryzen 7 3700X, this is remarkable value. Buyers will get equal CPU clocks and an integrated GPU to boot for less than the Ryzen 7 3700X launched for.

    Meanwhile, the Ryzen 5 4650G will launch at US$209, a US$10 price premium over price-performance king Ryzen 5 3600. Again, though, the APU promises integrated graphics for just US$10 extra. We’re not quite sure where the Ryzen 3 PRO 4350G slots in: according to the tipster’s US$149 pricing, it will sell for just as much as the extant Ryzen 3 3400G. However, it’ll feature slower Vega 6 graphics.



    https://www.notebookcheck.net/Purpo...undercuts-Ryzen-7-3700X-pricing.482729.0.html
     
  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Kako sam razumio, 4xxxG serija je rebrendirana Zen2 3xxx serija samo sa integrisanim grafikom.
    Zen3 koji se ocekuje krajem godine ce biti novi procesori.
     
    Vedo likes this.
  16. igor.g

    igor.g Komšija

    Nema pcie 4 podrsku, uvijek ima neka caka
     
  17. Vedo

    Vedo Moderator

    Tako je.

    Sent from my SM-G970F using Tapatalk
     
  18. bhd

    bhd Veteran foruma

    Dakle 3600 bb za narednih par godina

    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
     
  19. xman

    xman Komšija

    Narucio Ryzen 3700x kao i B450 Tomahawk Max plocu. Uzeo bi jos 2x16 GB 3200mhz cl16 rama.
    Kojeg?:D
    Imam druga u Becu koji bi to narucio sa amazone ili negdje iz Njemacke.
    Medjutim ja sto sam nasao u listi kompatibilnosti na stranici maticne ili je preskupo ili mi izbaci na googlu neki ram koji se razlikuje u jednom od 20 slova modela...
     
  20. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Jedino onog kojeg nadjes na support listi proizvođača matične ploče :) sve ostalo je kocka. Tako sam ja uzeo G.Skill Trident Z CL16 3200 i ne mogu ga natjerati da radi ni na 3000MHz. Naravno taj model nije na support listi.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
    bhd likes this.