AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. adsubzero

    adsubzero Komšija

    To je vrlo rijedak slucaj, ako nije na support listi to samo znaci da ces se morati potruditi da sam nastimas detaljnu konfiguraciju, jer nece to odraditi automatski.
     
  2. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    u vecini slucajeva nije problem sa plocom nego procesorom i memory kontrolerom. Ni moj 2700x nece da radi sa 3200 ramom nego 3000, dok 2600 radi normalno.
     
  3. xman

    xman Komšija

    Mene buni sto na listi kompatibilnosti ramova sa tomahawk max plocom nadjem dual 16GB 3200 i kada kopiram one silne brojke i pretrazim u googlu izbaci isto ime rama ali se razlikuje u jednom slovu.
    A oni koji se poklapaju su bas skupi. Doduse nisam cijelu listu pregledao.
     
  4. Decerto

    Decerto Komšija

  5. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ja sam se sinoć malo zezao s tim calculatorom, i dobijem ove vrijednosti za svoj x370 chipset i svoj 2600x cpu. Kvaka je kad ih prepišem u BIOS, PC se restartuje sam, 2 puta čini mi se, bez ikakvih errora, BSODova, ali frekvencija u BIOSU ostaje na 2133 MHz umjesto 3200MHz. Mene malo handri što u BIOS ne unosim vrijednosti voltaže (osim za RAM), nego glupe +- offsete.

    https://ibb.co/bbY5rbC

    EDIT: malo mi i ove oznake oko napona nisu jasne tj. ne odogovaraju ovima iz calc, pa sam ostavio na auto ono što nisam siguran. Da li bih ovdje trebao šta dirati?

    https://ibb.co/Mf1R0Ms

    [​IMG]
     
    Last edited: Jul 26, 2020
  6. Decerto

    Decerto Komšija

    probaj stavit 1.365 voltazu,a i kad se pc restartuje par puta radi "memory learning",tako i treba. Ne znam zbog cega bi ti se vracao na 2133,il bi bio bsod ili zaledio racunar ako nije stabilan ram,a da se sam vrati na default na bootu to ne znam :D .
     
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Nemam ja opcije memory learning u BIOSu

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  8. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Skini Thaiphoon burner - http://www.softnology.biz/files.html idi na READ da pročita jedan stick RAM-a pa onda na REPORT te skrulaj na dno i klikni na SHOW DELAYS IN NANOSECONDS onda export u HTML Report.

    https://imgur.com/a/KFUUjPf

    [​IMG]
    [​IMG][​IMG]
    Otvori Calculator i klik na Import RAM te odaberi HTML Report kad učita onda klik na Calculate Safe
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Sve sam ja to uradio tako drug moj, ali nakon prepisanih vrijednosti u BIOS, memorija nećemda se pomjeri sa 2133MHz... Sve unijete vrijednosti latencija ostanu sačuvane, ali brzina se ne mijenja. Pokušao sam aktivirati X.M.P profil (ostavio sam ga na Disabled) ali i dalje se ne mijenja ništa... Čudno baš

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  11. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Natjeram ga na 2966MHz i to je to. Malo je glupo što RAM koji po defaultu radi na 3200MHz i to mu je deklarisana tj. tvornička brzina, uopšte treba clocati i aktivirati X.M.P profil... Iskomplikovali su ga maksimalno.
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nije do rama nego do Ryzena i cipseta koji je zahtjevan po tom pitanju, Ryzen 1000 serija je bila jos gora. Vidis i na stranici qvl liste gigabyta da su velikom vecinom testirali sa jednim keksom 3200Mhz.
     
  15. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Jesi li probao ryzen dram configurator
     
  16. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Da. Doduše, Gigabyte na sajtu navodi ovo:

    Znači brzine 2933 i 3200 se dobijaju overclockingom isključivo, dok RAM nižih nazivnih brzina radi na tim brzinama bez O.C.-a.
     
  17. Mujka

    Mujka Komšija

    ma de mani se toga :D
    duže će ti radit na slabijoj brzini he he he
     
  18. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Čuj njega ba :) :)

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  19. p4ja

    p4ja Komšija

    Predji na intel :)
     
  20. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Čuj ovog, sve gore od goreg haha Još ja da ih guram sad kad propadaju haha. Guro sam ih sa 2600K i 4790K, dosta od mene skoro 6 godina :)

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
    p4ja likes this.