AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. Esh

    Esh HWB

    16 jezgri uz TDP od 105W i znacajno bolji IPC zvuci opako, zato su i pozicionirali procesor prema gamerima u odnosu na prethodnu generaciju.
     
  2. Neso

    Neso Komšija

    Opaa prestigose Intel u single core perf. Svaka cast Lisi sta uradi sa kompanijom, kakav preokret u samo par godina. Fakat nevjerovantno...

    AMD Ryzen 9 5950X "Zen 3" Desktop CPU - 16 Cores / 32 Threads Up To 4.9 GHz For $799 US
    AMD Ryzen 9 5900X "Zen 3" Desktop CPU - 12 Cores / 24 Threads Up To 4.8 GHz For $549 US
    AMD Ryzen 7 5800X "Zen 3" Desktop CPU - 8 Cores / 16 Threads Up To 4.7 GHz For $449 US
    AMD Ryzen 5 5600X "Zen 3" Desktop CPU - 6 Cores / 12 Threads Up To 4.6 GHz For $299 US

    Izgleda da ce i Big Navi biti oko perf 3080...
     
    Esh likes this.
  3. Decerto

    Decerto Komšija

    Svaka cast AMD kakav su preokret uradili od Pheno....mislim FX procesora. Sa ryzenom su bukvalno skocili iz 2009-e u 2017-u. Od 2017 do 2020 su pretekli intel koji je imao lead zadnjih koliko,12-13 godina ?
     
  4. igor.g

    igor.g Komšija

    Šta je sa 10core, mrak ga pojeo :D
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    I ovako je prenatrpano, a ako izbace 10 core onda ce biti i 5 core/10 threads.
     
  6. Neso

    Neso Komšija

    Nema potrebe, za $100 manje od (Intel 10900K 10 core $650) ti nude brzi CPU i 2 ekstra jezgre (Ryzen 9 5900X - 12 Core $549 US).
     
  7. Decerto

    Decerto Komšija

    Nemoj zaboravit high end z490 plocu koja ce ti trebat za 10900k i uz to dobijes last gen pcie.
     
    Neso likes this.
  8. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Moguće da će ih izbaciti naknadno ?
     
  9. vutra

    vutra Komšija

    Malo više informacija
     
  10. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ne upratih, može li ovaj 5xxx na x570 MBO?

    Sent from my Huawei P30
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator

    Moze

    Sent from my SM-G970F using Tapatalk
     
  12. Qler

    Qler Veteran foruma

    Extra :) lijepi AMD :)

    Sent from my Huawei P30
     
    Stevie_Ray, AdoSA and Vedo like this.
  13. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Na x570 i na B550 :)
     
    Qler and Stevie_Ray like this.
  14. FearLess

    FearLess Aktivista

    Ovo je pokolj, ubise Intel.
     
    Qler and Stevie_Ray like this.
  15. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Izgleda da za 5800x i više neće dolaziti stock cooler.... hmmm
    Šta bi moglo da se uzme do 100KM za 105 TDP?

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
     
  16. Neso

    Neso Komšija

    Za sada definitivno da, ali ipak ne zaboravimo kolosalnost Intela kao jedne od najjacih tech kompanija na svijetu, a o resursima da ne pricamo. AMD je trenutno u fazi momentuma koji i te kako koristi i treba da je tako. Ljudima svaka cast na uspjehu i samoj inovaciji kroz jako mali vremenski period, tu nema price. Intel je ipak dostavljao vodece performanse na 14+++ litografiji dok ih je AMD stigao tek drugu generaciju 7nm procesa sa Zen3, prvi Zen je bio na 14nm, ako se ne varam. Znaci da su morali imati dobro sazreo 7nm proces da bi stali na crtu sa Intelovih 14nm +++. Sa njihovim fabrikacijskim procesima ne moze niko u istom rangu da se nosi. Cijene i pristupacnost krajnjem korisniku su druga proca. Budemo vidjetli sta ce Intel dostaviti sa 10 i 7 nm kada srede procese i fabove. Nije fanboy talk, zaboli me cosak ko je na vrhu, samo da imamo izbor na hastalu.
     
  17. Decerto

    Decerto Komšija

    ako mislis da ce biti kakve drasticne razlike izmedju intelovog 14+++++nm procesa i 10nm procesa onda se varas.
     
  18. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja bi volio vala ovaj 5800 :D taman bi mi legao na konfu. I da zenam moze serbez da renda :D
     
    p4ja likes this.
  19. NAILS

    NAILS Moderator

    Jesam li ja off ili su cijene visoke? Gledam 5600X koji je 6/12 stvarnih sigurno 4.2GHz. To ce kod nas biti 700-800KM. I uzmem u obzir recimo 3600 koji je isto 6/12 4GHz, 380KM.

    Meni bi neki upgrade bio sa 5800X, ali ce to ici preko milje. Plus ploca.

    EDIT: Zaboravio sam da ce Zen 3 biti podrzan i na b450. Koji kraljevi.
     
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    ploču imam, ram imam, PSU imam, jedno hladnjak je upitan... a prodam ovaj CPU da bar malo pokrijem cijenu ovog, i jos ako bude se moglo na rate negdje. Mislim da bi sa tim CPU i ovim ostatkom konfe bio bas dugo miran za svoje potrebe...