AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Ne, bios je 32mb u kom je prva polovica 16mb za 2000 seriju a druga za 3000 seriju.
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    B550 čipset službeno uopšte ne podržava Ryzen 2000 i 3000G.
     
  3. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Vjerovatno misli na Zen 2 i Zen 3 samo se nije dobro izrazio

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
     
  4. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    Mislim da je kolegu @AdoSA malo zbunilo što na pakovanju od matičnih ploča piše "3rd Gen AMD Ryzen Desktop Ready" :)

    Ryzen 1000 serija = Prva generacija = Zen 1
    Ryzen 2000 serija = Druga generacija = Zen+
    Ryzen 3000 serija = Treća generacija = Zen 2
    Ryzen 4000 serija = Treća generacija = Zen 2 (APU serija)
    Ryzen 5000 serija = Četvrta generacija = Zen 3

    AMD čipseti serije 500, kao što reče @Neo Bahamut Zero, ne podržavaju Ryzen procesore serije 2000, te 3000G (Ryzen 5 3400G, Ryzen 3 3200G).

    [​IMG]
     
    Esh likes this.
  5. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Za B550 si upravu al kod X570 je kako sam gore napisaoj jer sam modao prve x570 na mojoj Prime x570-p tako što sam samo extraktovo drugi dio biosa da bi imao vidljiv spread spectrum i bus clock koji je bio na 99.8mhz umjestgo 100mhz.
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    Kod mene je X570 i 2700 CPU
     
  7. Decerto

    Decerto Komšija

    Eo AMD najavi 5950x :

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    FearLess, Stevie_Ray and Esh like this.
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Al ovo je sega Default TDP 105W :) Mozda u idle ili browseru dok vise od pola procesora odmara.
    Svjesni su da su pregazili Intel, zato sad cijene idu gore.
     
  9. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Sta ima 105 u idle, kako je :D

    3950x je isto 105W i ako su sve jezgre opterecene ima stvarni tdp oko 120-125W. Cak vise trosi kada je kako gore rece pola procesora optereceno jer radi na vecoj frekvenciji pa je tako tdp u 10c20t loadu 140-145W i ujedno max. Nema razloga da sada bude nesto drasticno drugacije.
     
    Last edited: Oct 12, 2020
    Reventon likes this.
  10. Vedo

    Vedo Moderator

    Neso likes this.
  11. Decerto

    Decerto Komšija

    Ako neko planira uzeti B550 plocu,evo slika sa testova od hwunboxed-a sa testiranja vrm-ova .

    [​IMG]
     
    AdoSA likes this.
  12. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Pa eto... Aorus Elite je srednja žalost :D. Koliko sam upućen VRM mosfet-i mogu da trpe temp do 150 max. i sve ispod 100 je sasvim prihvatljivo.
     
  13. Decerto

    Decerto Komšija

    mogu da trpe,mogu i grafe da trpe 200c u rerni :D . Pitanje je koliko dugo,a i sama stabilnost racunara. Eo vidis ova asus prime b550m se crashala umjesto da throttla voltazu,a i samim tim brzinu cpua. Koliko sam zapratio max.temp ovih vrmova bi trebala biti 100c,a i to je kriticno. B550 tomahawk je best buy,isto kao i b450 tomahawk.
     
    AdoSA likes this.
  14. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Pa ja, sve ispod 100 stepeni se može relativno trpiti, ako naletiš na baš dobar deal, a sad niže temperature su naravno bolje.
    A koliko je sad dobro kupovati novu B450 ploču, nisam siguran
     
    Last edited: Oct 14, 2020
  15. Decerto

    Decerto Komšija

    Asus rece da ce njihove X470 i B450 ploce podrzavat 5xxx seriju.
     
  16. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Mislim da je AMD i najavio da će biti podrške za Zen3 na b450 i x470 nakon veoma negativnih komentara jer je jedan od sellingpointa bio taj backward compatibility kojim su se hvalili.
    Tek su naknadno najavili podršku i za te ploče uz one-way flash BIOSa i sad je pitanje koliko će feature-a koje zen3 ima raditi i na tim pločama jer AMD preporučuje samo 500 seriju.
    BTW, i MSI je najavio podršku za x470 i B450
     
    bhd likes this.
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Valjda i oni trebaju nekad presjec i napravit novi chapter sto se kompatibilnosti tice. :)
     
  18. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Ova generacija je zadnja mislim, negdje pročitah da sljedeća neće podržavati AM4 i da vjerovatno ide na DDR5

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
     
  19. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Esh and NAILS like this.
  20. AdoSA

    AdoSA Komšija