Apollo 11: Slijetanje na Mjesec

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Esh, Jul 22, 2009.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Esh

    Esh HWB

    Jucer je obiljezena cetrdeseta godisnjica od historijskog slijetanja na Mjesec i cuvene poruke Neila Armstronga. Za sve one koji to nisu imali prilike ranije vidjeti, evo par zanimljivih stvari:

    [​IMG] [​IMG]

    * Glavna stranica: http://www.nasa.gov/mission_pages/apoll ... index.html
    * Dio spasenih video snimaka setnje po Mjesecu: http://www.nasa.gov/multimedia/hd/apollo11.html
    * Pogled na lokaciju gdje je sletio Apollo 11 preko Google Moon: http://www.google.com/moon/
    * Radio veza izmedju Houstona i Apollo 11: http://www.nasa.gov/externalflash/apoll ... index.html
    * Slike: http://www.nasa.gov/mission_pages/apoll ... mages.html
     
  2. GW

    GW Moderator

    Ja samo čekam sad da se pojave one teorije zavjere kako nismo sletili na mjesec'n'stuff. :D
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Normala, ima ljudi koji se hrane zavjerama. :D
     
  4. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Fush je ovo, kod mene u basci hodali - dedo mi kazo! :twisted:

    Da je slijetanje bilo nesto korisno - i nije (sto ne znaci da se nesto nece pronaci unutar Mjeseca), ali kako je covjek rekao "One small step for me, and one big leap for humanity", u pogledu napretka nauke to je stvarno veliki iskorak.
     
  5. Esh

    Esh HWB

    Fora je pogledati, poslusati, osjetiti dio te atmosfere. Svakako da nije isti osjecaj kao prije 40 godina s obzirom da se tad mislilo da cemo do 70 i neke vec biti na Marsu, no svejedno je dio historije.
     
  6. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Mislim da samo u Americi pljuju onoga ko ne vjeruje da su sletjeli na mjesec. To je bilo čisto prepucavanje sa Rusima i pokušaj da dokažu da su bolji ...
    Što se mene tiče, mislim da nikada nisu sletjeli na mjesec.
     
  7. Esh

    Esh HWB

    Pa mozes i dalje zivjeti u tom uvjerenju. Bila je jednom prica i da je zemlja ravna, otprilike takva grupa ljudi.
     
  8. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Da, očigledno si gledao Penn & Teller. Neka se organizuje neka anketa u Evropi (zašto ne i u Rusiji) glede mjeseca i slijetanja na isti pa bi vidio kolika je "takva grupa ljudi".
     
  9. Esh

    Esh HWB

    Dobro je cuti na cemu zasnivas svoje misljenje :D Keep up!
     
  10. syss

    syss Veteran foruma

  11. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Ne bi me čudilo da za 40 godina vlada Amerike proglasi onoga ko ne vjeruje da su avioni srušili blizance državnim neprijateljem. Prije 40 godina sletjeli na mjesec, zašto nisu nikada više ? Zato što nije trebalo, jer nije bilo više popularno. Nisam ja pristalica teorija zavjere, ali ovo je previše očigledno i naivno da se povjeruje. Čisti pokušaj amerikanizacije imho.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_Moo ... y_theories
     
  12. Esh

    Esh HWB

    Nema problema, ako budem ziv, javi se, ja cu objavit javno izvinjenje i reci svima da si ti to tvrdio svo vrijeme. Mozda i neka knjiga legne, ha? Usput, zivo me interesuje jesu li se kod nas poceli otvarati neki klubovi ili kafici gdje se okupljaju mislioci i ovi sto razvaljuju teorije zavjere? Cisto da mi naivni mozemo cuti Istinu jer kao sto je poznato, covjek uci dok je ziv :D
     
  13. zoi

    zoi Veteran foruma

    proslo 40godina od slijetanja na Mjesec,i sta se od tad na bolje promijenilo,zahvaljujuci tom slijetanju? :| Neka se prvo za zemlju pobrinu,pa onda nek idu na mjesece i planete :?
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Znam dosta o ovome, planete, velieki "bum", pomjeranje kontinenata, ploče, magnetno polje bla bla bla.. necu se izjasnit dal vjerujem ili ne ali, kako ste vi toliko sigurni da su oni bili na Mjesecu ?

    To jeste bila ziva utrka sa ostalima. Jedni posalju covjeka u svemir, pa drugi. Jedni lansiraju sondu, pa drugi, jedni satelit, pa drugi, ameri odu na Mjesec.. niko vise.

    Zamarat se nekim teorijama zavjera je glupost, mozes imat sam osvoje misljenje vjerujes li ili ne ali dalja rapsrava je smijesna jer je to toliko bitno kao i koliko Dodik igra PS3. Ono sto mene nervira jeste da se uloze zlijoni da bi mi samo imenovali neku debiln novu ztvijezdu i nagadjali njenu putanju. Treba ulagati u nauku ali koliko njima ide, sam je dokaz da su i na Mjesec otisli. Al doduise.. nije to moj budjet :D
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Potrebno je ozbiljnije poznavati materiju od "uloze se zilijoni da bi mi samo imenovali neku debilnu novu zvijezdu i nagadjali njenu putanju" da bi se shvatila vaznost istrazivanja svemira.
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Yup, zapravo je u to doba 'ladnog rata nauka jako napredovala, kao i za vrijeme WWII. Kad je vec rijec o tome, raketna tehnologija je imala zacetke u nacistickoj Njemackoj, da bi isti ti naucnici lansirali i Apollo 11.
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Dog_Father, A neces me sad drzati za rijec :roll: ..ali ima ona jedna kad pita, kako ce to uticat na cijenu mlijeka i kako ce mojoj poridoci biti bolje od toga ? Ok necu banalizovati glupoe primjere ali ..i to je dio realnosti.

    Nevjerovatno je kolike se samo pare uloze a ja cu navesti jedan nevjerovatan primjer gdje je poslata sonda/satelit na ivicu "nase" galaksije sa audio zapisom gdje se moze cut pozdrav i dobrodoslica na vise jezika od "zemljana" tamo nekim malim zelenim. Pa su tu i koordinate i sta sve ne, kako doci do Zemlje da nas posjete.

    Mislim.. toliko o budjetu i važnosti istrazivanja :roll:
     
  18. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Kako rekoh gore, potrebno je imati neko znanje da bi se shvatio smisao. Tvoji argumenti na ovu temu su mi toliko naivni i besmisleni da fakat ne znam sta bih ti rekao.
     
  19. NAILS

    NAILS Moderator

    Ja navodim jedan jedini primjer slanaj besmislene sonde u koju se ulozilo ptice znaju koliko miliona. A koliko je toga jos slicno baceno.. isto je nagadjanje. Poenta svega je, da ipak nije potrebno toliko ogromno novca da se ulaze kao izmedju ostalog i odlazak na Mjesec.
     
  20. Esh

    Esh HWB

    Ti si se bas odrekao nauke i istrazivanja.
     
Thread Status:
Not open for further replies.