APU konfiguracija -prijedlog

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by mirzet1976, Jan 6, 2014.

  1. Pionir

    Pionir Overclocker

    Rekao sam da treba paziti, ali za neke stvari je potrebno iskustvo koje sada zelim podjeliti sa vama.

    Kupio sam perverzno-crnu G1.Sniper A88X (rev. 3.0=2013 godina) Killer :) maticnu plocu, a koju sam logicno odabrao kroz socket FM2+ na Gigabyte ofisl stranici i istim metodom nasao u nasoj BH radnji.
    [​IMG]
    FM2+ socket je Kaveri (npr A10-7850K), FM2 su Richland/Trinity (npr A10-6800K).

    Nakon kupovine ploce "jedan momak" mi skrenuo paznju na "probleme sa BIOS"-om.
    Kada sam posjetio Gigabyte stranicu i tek kada "pjeske" idem na podrsku/download/BIOS pise ;
    To znaci da je ovo FM2 ploca, stavljena od strane Gigabyte-a pod rubriku FM2+ maticnih ploca - bez upozorenja!
    Kontaktirao sam Gigabyte i skrenuli su paznju na navedenu proceduru BIOS nadogradnje i moguci gubitak garancije ako ista nije ispostovana na navedeni nacin!
    Znaci da moram imati/kupiti neki FM2 procesor ili da se obratim radnji gdje sam kupio plocu gdje su usluge takvog servisa u Sarajevu (a ja u Zenici) 30 KM.

    FM2+ maticne ploce iz 2014 godine ce imati potrebni BIOS za Kaveri :smt001
     
  2. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Oni podvalili a ti pozurio uzeti plocu bez rentgenskog pregleda
     
  3. KingT

    KingT Veteran foruma

    Nije niko njemu nista podvalio vec on nije dobro procitao.

    Socket je isti samo sto ga AMD naziva FM2+ da bi neke starije ploce diferencirali od novih , a neke starije ploce FM2 kroz BIOS nadogradnju "pretvorili" u FM2+.

    Ne vidim u cemu je problem , flashas BIOS i gotova stvar, imas Q Flash u samom BIOS-u , kroz njega flashas novi BIOS, samo treba da ga stavis na USB stick prije pokretanja racunara. Radio sam to vise puta na Gigabyte plocama, 100% uspjeh.

    To za gubljenje garancije je cista laz i ako BIOS flash ode naopako. A i ploca ima DUAL BIOS , znaci dva BIOS chipa, ako jedan ima pokvaren BIOS flash , za rezervu tu je drugi chip.

    http://www.gigabyte.com/microsite/55/tech_081226_dualbios.htm
     
  4. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Po njima gigabyte-u treba mu fm2 apu da bi mogao uraditi update pa da bios prepozna fm2+ apu a to nije out of box vec cimanje trazi nekog ko ima fm2 apu ili dodatni trosak da mu to odradi neki computer store
     
  5. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    da ploca ima bios flashback kao sto to ima sabertooth 990fx r2.0 pa da moze da flasha bios bez cpu i memorije
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Da je uzeo Asus ploču, mogao je flešovati bios bez procesora, rama, ili bilo čega drugog osim napajanja. :D

    EDIT: ne vidjeh da je kolega već spomenuo ovo.
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    Isti je socket FM2 i FM2+ kako sam i napisao, a razlika je u 2 dodatna pina na Kaveri procesorima za koje FM2 ima rupe :D (906 vs 904-pin)-logika je ako trebas jedan za drugi u istu rupu :smt005

    Pitao sam ; http://www.gigabytenordic.com/wordpress ... averi-apu/.
    Rekli su da trebam FM2 procesor, ali nisu rekli zasto. Q Flash takodje moze biti neka starija varijanta i X momak nije uspjeo napraviti update.

    Za garanciju prava istina je da nisu odgovorili na pitanje, pa sam napisao "moguci", jer istu daje radnja gdje me Gigabyte uputio da se za tu stvar obratim ;
    -neadekvatne instalacije ili nestucnog rukovanja, neautorizovanih prepravki ili popravki i posljedica nastalih pri tome, parametara radnog rezima preporucenih od strane proizvodjaca :)

    Obzirom da Gigabyte ne moze dokazati reviziju BIOS :wink: pomocu svih mogucih i dostavljenih podataka o ploci (Because we cannot find the BIOS version through the serial number... EAN...Check Number...zemlja proizvodnje Holandija)...mozda da pokusam ?
     
  8. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Imas dual bios kako rece king nemas sta izgubiti i nemoze ti niko dokazati nestrucnost u fleshanju biosa ako nesto podje po zlu
     
  9. Pionir

    Pionir Overclocker

    Citav dan posla i nemoze !!!

    Rade CPU i ventilatori na kucistu, radi HDD koji sam poslije dodao, ali ventilatori na GPU se ne okrecu !
    ASUS kartica ima led lampice na napajanju, znaci da ima struje na R9-270X.

    Imam samo crn ekran, nema slike ili izbornika za BIOS update.

    Jos neka sugestija ?
     
  10. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Valjda moraš doći do POST ekrana da bi pritisnuo odgovarajuću tipku za flešovanje BIOS-a? Može li bez grafičke?
     
  11. Pionir

    Pionir Overclocker

    Tako je, ali nema slike bas nikakve, lampica na monitoru blinka/ne svijetli i to znaci da ne dobija video sliku.

    Probao sam obe grafike 270 i 270x preko DVI, ventilatori se samo milimetar pokrenu i stanu, a pokusao sam preko VGA i DVI na maticnoj.

    Pousao sam bez grafike, isto nece, a maticna svijetli kao Las Vegas...
     
  12. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    jesi probao grafe u drugom pcie slotu,mozda je felerican slot
     
  13. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Sta si radio sa maticnom pa da neradi , fleshovo bios pa zabrljo
     
  14. Mujka

    Mujka Komšija

    Zato sto nije slijedio upustvo
     
  15. Pionir

    Pionir Overclocker

    Mozes li precizirati na sto tacno mislis, molim te ?
     
  16. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Morao si je fleshat jer nepodržava taj APU, ali na koji način?
     
  17. Pionir

    Pionir Overclocker

    Pokusao sam druze obe metode sa uputa prema redoslijedu kako pise ; http://www.gigabytenordic.com/wordpress ... averi-apu/
    Pise ; "and during boot press ”END” (when you normally press ”DEL” to enter BIOS”)", ali ja nemam boot i nemam slike.
    Primjetio sam da mi tastatura nema lampica, a ne reaguje ni Caps Lock i Num Lock...

    Pise da za BIOS update treba CPU i RAM, pa ako nema boot.a moze biti razlog da ne prepoznaje CPU i tada je situacija kao da ga ni nema... :|
     
  18. Pionir

    Pionir Overclocker

    Dogovorio sam sa uvoznikom CT Computers Sarajevo servis bez troskova placanja :smt023

    Ne vidi se SSD, ali sada sve radi ;
    http://valid.canardpc.com/yp1at5
    [​IMG]