asrock vs asus savjet?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by veki81, May 28, 2011.

  1. veki81

    veki81 Aktivista

    Imam ponudu na piku da mjenjam:
    e8400 core 2 duo 3.0
    asus p5kpl\1600
    2x2gb ddr2 800mhz kingston
    za:
    Procesor AMD Phenom II X4 925 BOX soc AM3 2.8
    MB Asrock M3N78D
    RAM DDR3 2GB 1333MHz
    +48 km da doplatim, zamina me jeli to isplativo i uopste vase misljenje posto imam gigabyte 6850 i napojnu isto od gigabyte-a superb 720w, jer mi se cini da ostatak ove moje konfiguracije bas i ne prati najbolje grafu.
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Ja ne bih, pogotovo ne da doplatim. Razmislio bih i za "1 za 1" zamjenu. Jest da je quad, ali Boze moj, nije ni neki quad :D Uostalom 2GB RAM-a manje, a DDR2 skuplji od DDR3.
     
  3. veki81

    veki81 Aktivista

    Nisam mu ni mislio dati kesa nista :mrgreen: ali me zanima bil ja dobio na preformansama stim da bi ja ubacio jos 2gb rama
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Pa vjerovatno da bi dobio, quad ce bolje sluziti grafu.
     
  5. veki81

    veki81 Aktivista

    Ma ponudit cu mu mozda umjesto kesha jednu fushersku napojnu i to je to
    I bil ga mogao na toj ploci imalo clockat
     
  6. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja ne znam kakve su ovo u selvina izjave,naravno da je ta AMD platforma bolja roba.Jest da nije neki chipset na ploci ali ipak je to novija generacija.Dace se klokat ali koliko to ces sam otkriti.TA P5KPL ploca i nije ni zasta,E8400 je vec dobro ostario i eto jedino sto tu vrijedi je RAM.
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    Ako vrijedi 50KM vise od onog njegovog, odoh se ubit :D Kao sto sam gore napisao, jest da je quad, ali nije neki quad, ipak je 925. To sto ti imas Phenoma pa si malo subjektivan, to je tvoj problem :D A i ploca je slaba i 2GB RAM-a je premalo. Imat ce bolje performanse sa ovim quadom nego sa E8400, ali opet mora kupit jos 2GB RAM-a i da kako nagovori covjeka da mu ne doplati :D U zakljucku, po meni Phenom II x4 925 vs E8400 ne vrijedi gotovo 100KM razlike (50KM + 2GB RAMa).
     
  8. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Cuj ploca je slaba,a P5KPL je dobra? Posto je sve to polovno znaci racunaj i polovnih 2gb ddr3 a to je 30km.Ja sam licno imao E7200 klokanog na 4ghz i to na dobroj ploci pa presao na AMD Athlon II na 2,6 znaci slabiji od tog Phenoma i znam sta pricam,OK naravno da sam i Athlona klokao ali 775 jednostavno ne moze da parira AM3 i gotovo,jedino na nekoj mrak ploci sa quadom od 3,6ghz pa nadalje a to ovdje nije slucaj.
     
  9. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Djelim mišljenje sa Dinom a mrsko mi bi pisati. Imao sam p5kpl i e7200, kasnije nabacio ploču sa p43 chipsetom radi boljeg oc-a gurao na 3,7ghz dakle i brži od 8400 ali sa manje 3mb keša što i ne treba u gejmingu. P5KPL je baš loša ploča za OC, ima tema gdje sam se raspitivao za to. Kasnije nabacio phenoma x4 820 dakle stariji phenom i osjetna je razlika čak i na stock vrijednostima. 2gb ddr3 je ionako 40KM dakle ako može 1 za 1 to je dobar deal. Ja bi čak i halalio 50KM :D
     
  10. selvin

    selvin Moderator

    To poredjenje sa E7200 i nije bas relevantno jer je E8400 daleko bolji cpu. Cuj to, cache ne treba u gamingu? Znas li onda zasto uopste sluzi cache? :D Isto da ja kazem ram nam ne treba, imamo hdd :D Cim se krene neka rasprava oko performansi, odmah se pocne sa necim tipa "ako ja njeg naklokam na 12.5GHz bice bolji od bla bla". A ako on nakloka E8400? Onda dere te vase E7200 sto ste imali uzduz i poprijeko. Jest da je preslaba ploca, ali nije ni ova asrock neka sreca, low-end obje u svojim segmentima, tako da overclock i jednog i drugog cpu-a nece bit toliko moguc.
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Daj ba selvine skuliraj se,ekvivalent E8400 medju Quadovima je Q6600.Znaci sad pricamo samo o stock brzinama.Cijenom E8400 i Q6600 su uvijek bili tu negdje a i po performansama kad aplikacija koristi 4 jezgre a ovaj Phenom dere Q6600 i tu se prica zavrsava.
    Obje ploce jesu lose al ova za AMD je sposobna da primi modernu dualslot grafu i da i dalje ima slobodna 3 PCI slota za kojesta ili cak i grafu sa nekim aftermarket hladnjakom i 120mm ventom na njemu,dok je P5Kpl igracka.

    Uostalom ako mislite da ta njegova konfa toliko vrijedi eto nek je proda za keš pa si kupi tog AMD sto momak prodaje a za razliku para koje mu ostane nek ode na more na vikend.
     
  12. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    E jbg Selvine sad ovo pretvoriš u debatu e7200 vs e8400 što ovdje nije tema. Kad sam spominjao cache mislio sam prije svega da će imati više koristi od veće frekvencije samog procesora nego od veće cache memorije. Pošto ima 6850 grafu bolje će mu pasati taj phenom i imati bolje performanse bar u iole novijim naslovima i po meni se isplati zamijenti pa čak i dati 50KM a ram može uzeti naknadno za male pare 30-ak KM 2gb a da ne govorim da je am3 noviji socket i isplatniji. E8400 je i sad debelo preko 200KM a za te pare možeš uzeti dobru am3 ploču i bar 2gb rama.
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    Dzaba ja pisem, ali eto i forza je zadnjom recenicom dao za mene argument koji cijelo vrijeme spominjem. Da nije razlika izmedju E8400 i tog Phenoma 100KM ili 80KM sto spominjete. Taj cpu je medju jacim dvojezgrenim cpu-ovima i kad ga proda (zajedno sa RAM-om i maticnom) za te pare moze uzeti barem isti cpu (a bez 80-100KM doplate) od tog Phenoma, naravno i odgovarajucu plocu i ram. Jer AM3 ploce se nove mogu naci za 70-80KM, polovne i oko 50KM, DDR3 kao sto rekoste polovan 30ak KM. Eh sad gdje je tu vasa racunica da se isplati dati 50KM za onu zamjenu, ja ne znam :D
    @Dino, ja nisam nigdje spomenuo da je taj dualac bolji od phenoma, barem se ne sjecam :D Samo kazem da poredjenje tvog prelaska sa e7200 na phenom II 965 i E8400 na 925 nije ni blizu isto i da ta razlika, ponavljam vec cini mi se peti put, ne vrijedi 80-100KM.
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Selvine,ja nisam presao sa E7200 na P II 965 nego na A II x4 620 koji je fino slabiji od ovog P II 925 i razlika je bila osjetna.965 imam mozda mjesec dana unazad.Odustajem.
     
  15. edgsi

    edgsi Aktivista

    Ja bih to isto trampio. Vidi ako mozes dogovoriti malo povoljnije uvjete za tebe, ne skodi pokusati :wink: i ubaci jos 2GB DDR3 meme. Sta je sa garancijom? Velika je sansa da su taj Phenom, ploca i ram jos pod garancijom...
     
  16. veki81

    veki81 Aktivista

    Daj ba nisam ovo stavio da se svadjate :) u svakom slucaju hvala vam svima ali nista od deal-a, lik kobajagi nesto racunao i kaze da i kad mu dadnem disk maxtor 80gb i napojnu msi 550w opet mu dodjem 206 km s tim da bi on dodao 4gb ddr3 prema tome i on je veoma nerealan ali svako ima pravo da cijeni svoje a usput ako ko od vas ima savjet gdje da to i s kim da trampim ili prodajem i kupujem nek mi javi na pm.
    I jos jednom hvala ljudi.
     
  17. adnank

    adnank Novi član

    Malo offtopic, ali treba li ti bolja konfiguracija? Ja sam isto bio tech paćenik, pratio trendove, bla bla. Sad kad sam malo sazrio, skontao sam da se isplati uzimati novo i bolje samo ako ti treba. Ja trenutno radim na konfiguraciji: Asus A8N-E, AMD 3200+ Venice, 2GB DDR400, 6800GS 256MB i tek sad pomalo osjećam da bi mi dobro došla malo bolja mašina.
     
  18. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    Mijenjaj to biće ti bolje , topic je asrock vs asus savjet?: meni je otišla nakon 4 mjeseca asus ploča od 200KM i vratio se na asrock (rezervna) , to ništa neznači ali eto , kupio novu MSI am3 ploču i nakon deset dana NO SIGNAL ,ali sumljiva je bila od početka, zamjesku dobio e sad je pravo dobro! Tako da brand vs brand ništa neznači kad je neko baksuz kao ja i potrefi se DOA.
     
  19. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Jest da si baksuz al nije DOA ako je radila i minut. :D
     
  20. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    Pa radila je 10tak dana znači nije DOA ali je u startu štekala (u BIOS sve zaledi ,i OC button na njoj iako isključen u bios -svijetli i nemože se isključit) , sa MB nemam sreće definitino. Prelazak sa ddr2 na ddr3 (dosuse drugi je i chipset) a isti cpu donio je bolje performanse ipak je bolje ,zato uzmi taj PII 925 dobri su oni !