Asus P5B SE nemoguc OC :S

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by zlaajaa, Dec 26, 2008.

  1. zlaajaa

    zlaajaa Aktivista

    Navedena ploca i E2180 procesor. Planiram kupit novi proc a do tad pokusavam ovaj da klokam... U biosu kad stavim na "Manual" postavke da klokam ne mogu da dignem win. Bez ikakvog oc ne mogu da nastimam da radi :S Kad stavim na Auto radi bez problema.... Flasho sam bios... imal ko istkustva sa ovom plocom? Planiram uzet C2D E7300 kako stvari stoje sa ovom plocom necu ni njega moci OC... hocel se osjetit kakva razlika u brzini? Napojna mi nije neka al mislim da nije stvar u njoj jer trebalo bi da kad stavim na "Manual" postavke bez OC da radi... molim pomoc...
     
  2. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Najvjerovatnije si dobio uzasno los batch procesora. Nemoguce je da ploca bude toliko losa da ni megaherca ne mozes pomjeriti. Sto se tice novog procesora, da bolje je, te je veoma bolji kada se klokne. Sa kakvim dobrim hladjenjem moci ces ga dici na 3.8ghz bez previse problema.
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Recimo nekada davno dok sam imao nf4 chaintech plocu nisam ni megaherca mogao dici kada je jedan keks memorije uboden stavim u dual chanel i onda moze.

    Koja je memorija, koja je napojna?
     
  4. zlaajaa

    zlaajaa Aktivista

    Evo cas radi, cas ne... al uspio sam nekako flashom ili ko zna cime al proradilo je... i na 2.4 sad radi bez problema... memorija je take ms :( i tu sad vidim da imam problem.. u cpu z mi pise da je ddr400. Bio sam uzeo daul chanel 2x1 pa neki dan uze jos 1gb i izgleda da nesto ne stima :S A napojna je koja je dosla uz kuciste, planiram da promjenim uskoro... nisam bas upoznat sa OC pa malo cu da se uputim... graficka mi je 3870 OC verzija ona se ne moze OC?

    Ako uzmem E7300 koji mi hladnjak preporucujete i napojnu? U Genelecu mislim uzimat, sto jeftinije to bolje :) hvala
     
  5. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    mozda je bolje da promjenis memoriju za neku ocabilniju i stabilniju, ja ti toplo savjetujem neku iz "compatibility" liste asusa koja ti se nalazi u manualu ploče, a kingston, apacer, a-data su obično tu

    ako je graficka oc verzija to obicno znaci da je fabricki vec "zategunuta" i nije joj potrebno ocanje

    za ocanje ti je zaista neophodna stabilna i dobra napojna a takva kod tebe vjerovatno nije.

    prije nastavka diskusije savjetujem ti da malo prodjes kroz neke starije postove kako sta i gdje

    jah i malo obrati paznju na sadrzaje svojih postova da ne bi postao rofl tema posjetitelj
     
  6. Ronaldo_9

    Ronaldo_9 Aktivista

    Moja pločica Take MS-a od gigu radi stabilno na 900 mhz pri 1,9v . Pogledaj u kojem si omjeru stavio memu. Možda te to zeza. Probaj i izvaditi koju pločicu meme pa onda samo s jednom testirat. Prošaltaj malo Google pa vidi kako ostali klokaju sa tom pločom, koje su im verzije biosa i sl. ?
     
  7. Moncho

    Moncho Komšija

    Ja sa 4 razlicita keksa od po 1 GB drzim ovaj proc na 3.3 GHz, tj. 413 MHz FSB... ( takeMS, kingmax, kingston , ne znam ko je cetvrti.... :) Abit IP35 je u pitanju...
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Probaj ostaviti sve sto se tice tajminga memorije na auto a ostalo sto se tice cpu-a na manuel pa mijenjaj.
     
  9. zlaajaa

    zlaajaa Aktivista

    Malo mi je komplikovamo memoriju sad mjenjat... proc radi mi na 2.45 za sada stabilno.. ne ocekujem neci veci OC.. Evo naso sam neka upustva za OC sa ovom plocom pa cu da pokusam... da ne tusim vas beze pogledat cu starije postove u vezi Napojnih... Hvala.
     
  10. Pasha

    Pasha Komšija

  11. zlaajaa

    zlaajaa Aktivista

    Hvala za link! Sad tek vidim sta znaci bolja memorija i kakve su ove ploce SE izdanja i dr.

    PS. Mozel neko objasnit najjednostavnije kako izracunat omjer fsb:dram
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Mogu ja :D Podjelis brzinu fsb-a sa brzinom ram-a i dobijes omjer :mrgreen:
     
  13. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ako je omjer 1:1
    Znaci da ram i FSB rade sinhrono.
    Pošto je ram DDR (double data rate) , pomnožiš ga sa 2.

    Tako naprimjer ako je FSB 333, a omjer 1:1, ram će raditi na 666Mhz.

    Ako je omjer 12:10, tj 1.2 tada će biti 333x1.2x2 = 400x2= 800Mhz za ram.

    FSB x RATIO x 2 = Brzina rada rama.

    Ako želiš znati omjer...

    RATIO = RAM frequency / 2 / FSB frequency
     
  14. zlaajaa

    zlaajaa Aktivista

    Na def postavkama bez oc omjer je 1:2.. 2 mi plocice rade na 5.5.5.15 a treca na 5.5.5.18 Sad sam stavio na FSB na 245 i DRAM Frequency na 667. Memorija mi je na 400.3 Mhz. FSB:DRAM 3:5 DRAM Timing Control sam pokusao da stimam ali racunar se ne dize.. Ploca, Ram, Napojna su kao sto vidite smece... Planiram uskoro mjenjat citav PC tako da ne mislim pojedinacno nista uzimat, a to tad jel moguce sa ovim sto imam postic neki bolji oc ili da ostavim ovako? Hvala na svemu.
     
  15. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    zasto kupujete te SE maticne koje su najveci low od mogucih lowowa zbog 30 KM P5K je odlicna za oc ta maticna kurcu ne valja