1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    @BiceBolje: isto je tako i kod mene. Sve vise od tog nije ugodno igrivo.
     
  2. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ja se još nisam nakanio da odigram do kraja Crsysis, ali zato sam proveo odlične sate uz World in Conflict, Call of Duty 4 u single playeru, Company of Heroes... to ide sasvim dobro i zadovoljan sam. Iako sam znao da je 8800 bolja, uzeh ovu radi tišine u radu. 8800 GT ima jednoslotni hladnjak.
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Vidio sam jucer ecs-ovu 8800gt sa accelero hladanjakom ... djeluje impresivo ali i dalje ostavlja toplinu u kucistu tako da je to samo tiha varijanta zagrijavanja.

    Sto se tice igranja Crysis-a ... iskreno ne igra mi se ... jel matorim il sta al mi sve fakat ne da igrat a postavke su sve na high 1280x1024 sa 2x aa. Trza kad izlazis iz vode i kad ima puno explozija ali uglavnom se vrti na 35-40 fps.Na medium ne stopa nikako al da sad nesto puno igram i ne igram uglavnom cod4,coh-a i to je to a te dvi ne stopaju ni pod razno
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa sva toplina ce ostat u kucistu u svakom slucaju, osim ako se bas ima neki cooler koji izbacuje zrak, kao na 3870.

    Bila ta 8800GT sa Accelerom S1 na 45C u loadu ili sa stock coolerom na 90C, opet ce sva toplina ostat u kucistu, a radi se o identicnoj kolicini toplote, jer kartica trosi koliko trosi.

    Elem, tih ~80W koje trosi 8800GT nisu neki problem, iole ventilirano kuciste to nece ni osjetit.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Naletjeh slucajno:

    http://www.computerbase.de/downloads/tr ... os-editor/

    BIOS editor za sve HD3800 kartice. Potrebno je prvo sacuvati originalni bios, pa ga editirat editorom, pa ga ponovno preflash-at. Nije nesto sto cu radit, ali lijepo je znat da ima. Sa 1.325V bi se na 3850 dobilo bar 800MHz za GPU.
     
  6. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Koliko se može izvući iz 3870?
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pojma nemam, moras sam probat. Ali prije toga moras nabacit BIOS koji uklanja lock na 862MHz.
     
  8. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Vidjećemo, ako budem imao hrabrosti.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja cisto probao sa ovom svojom, digao napon na 1.327V (default za 3D je 1.21V), stabilno na 750MHz (OK, toliko ide i na 1.21V) ali nestabilno na 800MHz. Odmah vratio stari, originalni BIOS i kraj price. :D

    Mislim kad ne moze radit na 800MHz i sa 1.327V...3870 ima isti taj napon a radi na 778MHz, dok se bez dizanja napona clocka na ~850MHz.

    Imam los chip. :D
     
  10. Looney

    Looney Komšija

    HD 3870 X2 za 888KM u ue.ba što i nije tako loše u odnosu na navedenu Enisovu procjenu :mrgreen:
    Budući da je jeftinija od dvije HD 3870 u CFu, svakako je bolja kupnja ako se već planirate rasipati parama :mrgreen:
     
  11. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    HD4000 specs

    Joj monstera :mrgreen: Ali nesto mi se malo cini 2200MHz frekvencija memorije, s obzirom da se radi od GDDR5... Ali bit ce interesantno vidjet GPU na >1Ghz :twisted:
     
  12. GW

    GW Moderator

    Još je interesantnije trpiti 150W toplote. A i ne sviđa mi se bildanje shadera, a zanemarivanje geometrije i tekstura. Drago mi je da je se low-end konačno otarasio 64 bitne sabirnice. Ovo sve pod uslovom da je navedeno tačno.

    Edit:
    Evo baš sad čitam o ovoj gddr5-ici, mada ni standard još nije definiran, izgleda da će biti bolesno brza. Onih 2200 mhz što si naveo pomnoži sa dva. :D Naravno ništa oficijelno. :D
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma tamo stoji da postoji podrska za GDDR5, a onih 2200MHz se odnosi na GDDR4 koji ce se vjerojatno ugradjivat u slabiji model.

    Dakle taman za pola godine nakon sto sam kupio HD3800 izlazi HD4800, 50% brzi (a mozda i vise, jer su poduplali broj ROP-ova, KONACNO!), za iste pare. :D

    Za GDDR5 kazu da ce ic na cca 5GHz, ali ce sigurno biti jako skupa, barem u pocetku. Ugradit ce to i Nvidia blagovremeno. ;)
     
  14. Moncho

    Moncho Komšija

  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Mogu, ali to jako ovisi o driverima. Ako sve radi kako treba (CF podrska jelte) itekako da nadmase G80. Problem je tamo gdje ne radi CF. :D
     
  16. Moncho

    Moncho Komšija

    Problem je da je to 80% testova. Nije mi jasno zasto je po drugim sajtovima graficka 'imuna' na ove boljke oko CF-a.Ili je pak to friziranje rezultata.
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ah, ne volim sumnjat u xbitlabs, ali i u testu za 3850&3870 su razlike u odnosu na 8800GT bile ogromne, nerealne.

    Citao sam negdje da je Xbitlabs promijenio ekipu negdje pred kraj decembra. Neki rezultati su im zbilja cudni, pogotovo kad se pogledaju testovi na sajtovima poput guru3d-a ili drugih ruskih sajtova.
     
  18. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Novi driveri su dosta poboljšali neke stvari. Company of Heroes meny stvarno ide brže (kao i što tvrde). Kvaliteta slike (golom oku) ista.

    Ovo tek sad vidjeh. U mene je 400W Chieftec. Imam jedan disk, DVD uređaj, a taktovi su povećani (kao i naponi) na grafičkoj i procesoru. Sve radi (za sad) stabilno. Valjda mu neće ništa biti. Nemam novaca.
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne kapiras, pitanje oko napajanja je bilo postavljeno za 3870X2. Ti imas 3870X2 na 400W chieftecu? Don't think so. :D
     
  20. igor.g

    igor.g Komšija

    ja sam jedino vidio da je 3870x2 slabija u crysisu i lost planetu(1600*1200 - 4aa,8af),dok je u ostalim igrama na istim rez.uglavnom jaca a ako nije onda su tu rezutati u par fps-ova sa gts i gtx.Jos ce se vise pokazati sa 8.3 driverima