ATI R600 vijesti i glasine

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Stevie_Ray, Nov 14, 2006.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  2. Peacemaker-HS

    Peacemaker-HS Aktivista

    To je stav koji se dosta ponavlja na mnogim info stranicama...

    Dali svi kopiraju inquirer ili ne, to je druga stvar :D
    Interesuje me razlika u performansi izmedju ATI i Nvidia pristupa unified shader arhitekturi, zna se da su na veoma razlicite nacine pristupili zadatku.

    Iako trenutno situacija "mirise" na jos jednu Nvidia pobjedu, nista se jos opipljivo ne zna o R600. Meni licno se ATI-ev pristup vise svidjao i nekako sam ocekivao da ce ATI nadvladati. Kako god bilo, ko god sad kupuje grafu grijesi, ako odluci da saceka izlazak R600 i odnos izmedju njega i G80, ustedice para bez obzira u kojem cjenovnom rangu...
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    ma ja sam kontao bio sebi uzeti kakvu graficku pa gledam sad ove nove izlaze dx10 i skontao sam da mi je bezveze sad uzimati bilo sta jer bi i onako morao ubrzo mjenjati... ovako cekam da izadje neka G80 srednja klasa (kao sad npr 7600GT) i da se opet smirim neko vrijeme...
     
  4. Neso

    Neso Komšija

    Ovo ce da bude prva pobjeda Nvidie sa serijom G80 najvjerovatnije.
    Sto se tice Ati-jevog R600 GPU-a ne svidaju mi se dimenzije koje su naveli.Ipak 12 incha je preveliko.Prijatelj iz norveske mi javlja da se gameri bune zbog dimenzija 8800 serije koja je 10.5 incha velika.Sta ce onda tek da kazu za 12 incha :shock:
     
  5. Raptor

    Raptor Aktivista

    Valjda 8600GT :D
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Tako se i radi :D

    Sto se tice ovoga G80 vs. R600, gotovo sam siguran da ce R600 bit brzi, tako je bilo i dosad, mislim bit ce dobro poznate performanse G80 a ATI ce makar nazor naparavit karticu brzu od G80, tako je bilo i sa 7800/X1800, pa je onda stigao odgovor u vidu 7900, pa onda opet X1900...

    Inace mi se ne svidja sto ce ATI-jevka bit toliko velika, sto ce puno trosit i puno se grijat...
    Ali da ce bit brza, pretpostavljam da hoce.
     
  7. iskusni

    iskusni Komšija

    Sumnjam da će R600 biti bolji od G80, jer sami pogled na to koliki je pomak u performansama nvidia napravila pokazuje koliko je dobar posao odradila. naravno postoji visoka mogućnost da će R600 ipak biti brži ali za to treba čekati rezultate
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    ...daleko je ATI da napravi ogroman korak u odnosu na konkurenciju ko prije 4.5 godine sa R300-tkom. nerealno se nadati vecim performansama od 10% kad se bude poredio sa G80...
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Na to sam i mislio. Bit ce nesto malo brzi od G80 i to je to...
     
  10. Peacemaker-HS

    Peacemaker-HS Aktivista

    Slazem se s komentarima iako me ta razliku u pristupu Unified SA nekako navodi na pomisao da nece biti jednake po performansi.

    Prema prvim rezultatima, 8800 se da clockat' i zato ocekujem razne derivate te iste grafe s fabrickim vodenim hladjenjima i drugacijim frekvencijama.

    S obzirom na zadnju ATI seriju, lako je pretpostaviti da ce imati problem sa el. potrosnjom/zagrijavanjem. Bice interesantno...

    Da se merger ranije napravio, ocekivao bih AMD-ev uticaj ali je prerano da im oni pomognu osim na finansijski nacin.

    Ocekujem curenje R600 specifikacija u iducih par sedmica.
    I povadite inquirer bookmarks iz browser-a 8)
     
  11. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Sto se tice fabrickih vodenih, vec ih ima. Ali so obzirom da 8800gtx radi na 81-85 stepeni u idleu, rekao bih da je to vise iz potrebe. Ovo sa temperaturama sam naletio na netu, tako da nisam siguran.
    Ali ako je istina, jezgro u loadu bez problema preleti 100 stepeni.
     
  12. Peacemaker-HS

    Peacemaker-HS Aktivista

    Ma znam za hladjenja, kontam samo kako ce se poredit' razliciti pristupi...

    Da nije -80 C? Ili mozda 100 F s vodenim hladjenem :twisted:

    Nema sanse da idle bude >60 C, what are you smoking? :smt033
     
  13. Ante

    Ante Aktivista

    Vidit cemo ko je kako uspio sa svojim chipom kad izadje DX10, ovo svo testiranje je ionako djabe :) Imas dobrih DX9 karti kolko god oces na raspolaganju, zanima me kako performaju u ovoj novotariji.
     
  14. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    http://theinquirer.net/default.aspx?article=35613

    Sad ne navodi se konkretno jel' 81-85 u idleu ili loadu, ali cisto sumnjam da u loadu ide na 81-85. Rekao bih da je to malo vise. Mozda se i varam. :)
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  16. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Koliko vidim i potrosnja je jako zanimljiva. Do 300W u loadu je poprilicno visoko. Cisto da ce R600 uzimati preko toga. Kako god, ostaje da sacekamo i da vidimo.
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    "Because we are measuring the wattage of the entire system and not simply the cards, we can only get a general idea of the type of power levels of these cards."
    Tih 300W je cijeli komp...fakat nije puno.
     
  18. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Do mene je. Nisam procitao sve. :mrgreen: Ko tehnicar, samo slike i formule gledam.
     
  19. syss

    syss Veteran foruma

    ma bezvezni hype oko oba tabora.

    osim što ati ne bi kupio nikako, tako ni ove gx2-like kartice koje puno troše, pretjerano se griju, imaju problema u prvim shipmentima etc.
     
  20. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ma ne moras ati, kupi amd.

    Usput, procitah neki dan da je amd trazio od proizvodjaca kartica da ostave ati logo na karticama.