Atlantic ("elektro grijanje")

Discussion in 'Generalna diskusija' started by NAILS, Oct 14, 2009.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    (ako ima pogodnijeg podforuma, neka se prebaci.. veze nemam dj'e smjestit)

    Kontam ove "konvektore" kupit od firme Firgo Term firme iz Doboja koja je generalni distributer za "Atlantic".

    Radi se o Francuskoj firmi Atlantic koja se bavi ovim i slicnim proizvodima http://www.atlantic-uk.co.uk/f117f17.htm

    Mene interesuje posjedujel neko ove konvektore? Planiram da kupim jedan, eventualno dva koji griju oko 25 metara kvadratnih. Kostaju oko 250KM.


    Sto se tice grijanja, navodno super radi. Al najvise mene interesuje potrosnja kada bi radilo 24h/7. Hvale da ne vuce mnogo i da termostat radi sa nekim mikroporeocesorom pa da je to ekstra regulisano i sta ti ga ja znam. Iskreno nisam nista detaljno citao jer me ipak interesuje praksa a ne sta je na papiru.

    I naravno, ako ima neka druga alternativa sto se tice elektro-grijanja, volio bih cuti.
     
  2. wizard

    wizard Aktivista

    Ima u Zenici jedna firma koja se bavi distribucijom istih i sebi sam je kupio ali ti sada ne bih znao reći tačan naziv firme . Grijalica je jednostavno EXTRA, nije bučna a dok je upaljena i grije. Cijena joj je bila oko 250,00KM. Također te mogu posavjetovati da pogledaš i one male zidne što izgledaju kao klima ali su samo grijalice. Znam da ne troše mnogo i da ih pravi BEKO.U svakom slučaju se raspitaj a za ovu firmu u Zenici ti još javim.
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Kažeš nije buična ? Na kom principu radi da se uopste cuje? Inace mozes li mi reci odprilike koliko vuce struje uz kolio korištenja ?

    Inace kao sto sam rekao, nisam mnogo citao a nisam se mnogo ni raspitivao jer ce u radnjama svi rec da se super i da su najbolje rjesenja, a mene interesuje praksa i da se eto, ne ogranicim na ponudu Zenice.

    Davno je jedan kucni prijatlj uzeo 3-4 komada maksuz otisao u Hrvatsk po njih. Njemu trose oko 100KM. Znaci te neke 3-4 grijalice mimo ostalih troskova nabiju dodatno 100KM za struju sto je fantasticno.
     
  4. zoi

    zoi Veteran foruma

    samo je fazon sto to grije dok je upaljeno,dok iskljucis-mazija :|
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Hehe .. pa nisu to one sa 3 grijača ko električni roštilj :D

    Ovo ba ne gasis. Ima termostat. Pali se kao na bojleru. Svakih nekoliko sati na koju minutu. Kontao sma da su uljane grijalice. Da ulje drzi temp. ali haman da nema nista. nema nista. Kao sto sam spomenuo, neki fazon sa mirkoprocesorom koji bolje regulise potrosnju ovo ono al moram vidit ako nije ulje, sta je onda. Pogledam nekad malo detaljnije ako mi ne bude mrsko.
     
  6. suppa_FMB

    suppa_FMB Komšija

    Fakat se to isplati pa i ako je u pola ko sto ti govoris sa potrosnjom. Ja se grijem jos na tea pec, ma to trosi struju ko ludo. Doduse stara je 20 godina sigurno i logicno je da na trzistu postoje puno, puno bolja rjesenja. Eto ako sta iskopas drug, nemoj odmah lockat topic nego podijeli sa nama info ako ti ne bude tesko... :smt006
     
  7. wizard

    wizard Aktivista

    JA je koristim vazdan u radnji i dođe mi oko 100,00 KM više nego inače.
    Nemam pojma kako radi, samo znam da vazdan puše, isto termice nekadašnje samo što im je potrošnja znaaatno manja.
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Malo mi je to puno 100KM. Doslo bi me vise struje korištenja par mjeseci zime nego sto grijanje placam citavu gidinu.

    suppa_FMB, Sto se tice ovih pomenutih Atlantic. Uzeo je jedan lik nedavno koja grije 16-18 kvadrata. Sad kako je sigurno koristi ovih hladnijih dana, pa mi je i racun veci, vidit cu da mi kaze koliko tacno vise placa i koliko je vremenski trosi mada se one mogu podesavat po zelji al eto. nadam se da cu tqacno saznat kako ide.

    A sto se tice ovog prijatelj koji je iz Hrvatske dovlacio, morat cu ga pitat koje modele tacno koristi posto je nekih tridesetak maraka mjesecno za jednu grojalicu vise nego ekstra.
     
  9. wizard

    wizard Aktivista

    Moraš uzeti u obzir da ja grijem nekih 40 metara kvadratnih preko čitave zime!!!! Dok nisam ovu kupio, grijao sam se na plin (stare peći sa plinskim bocama gdje mi je jedan boca trajala u prosjeku dva dana) tako da se meni ovo itekako isplati.
     
  10. tux_

    tux_ Aktivista

    Znaci jedna trosi dodatnih 100KM? Meni u stanu trebaju bar 3 (+eventualno ta jedna za kupatilo).. znaci mjesecno 300KM minimalno, oktobar-mart se grijes.. cca 1500-1800. Centralno grijanje me trenutno kosta manje od 800KM godisnje za 52 kvadrata :roll:
     
  11. GW

    GW Moderator

    Grijanje na struju je uvijek najskuplje, bez obzira koliko super bile te grijalice.
    Nails, ako imaš plin, zašto bi uopće prelazio na to?
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne, mi u ZE se grijemo na parno/centralno grijanje koje placamo citavu godinu. Ako jedna ova grijalica koja grije povrsinu od 25 metara kvadratnih, trosi oko tridesetak maraka, onda se isplati. Jer me dodje struje po kvadratu isto kolio placam mjesecno grijanje, smao sto bi struje placao 4-5 mjeseci, a grijanje kao stop rekoh placamo citavu godinu.

    wizard, Pa dobro. Tebi jedna groijalica odradjuje posao i onda i nije tako strasno ako fino grioje tih 40 kvadrata.

    Izmedju ostalog zato i jesam otvorio temu da cujem iskustva. Ipak sam se nadao da se vise ljudi grije na struju ili je bar pokusalo. Doduse to je najbolja alternativa kucama koje lože. Znam da potrose solidno para na drva/čumur a gdje cimanje oko istog.

    Treba uzet u obzir kako se ko grije., Ne mora to drzat ma maximum, moze se nekad i smanjit. Uglavnom, nadam se da cu tacno saznat koliko ovaj placa sto je uzeo ovaj Atlantic konvektor pa javim.
     
  13. syss

    syss Veteran foruma

    http://www.vaillant.hr/Krajnji_korisnic ... i_VER.html

    jel dovoljno slično? :D

    imam doma ovakve... kod stare u sobi od 1kw, kod sebe 2.5kw modele. ne bih znao za mikroprocesore, makar mi to zvuči malo fake, ali rade stvarno odlično i dugotrajni su pošto nema pomičnih dijelova u njima.

    netko je rekao da je hladno kad se isključe jer ne isijavaju kao uljna ili termica, ali zato (proporcionalno kvaliteti i cijeni) im regulatori topline dobro rade i uključuju/isključuju kada nije treba.

    ja kad recimo svoju vaillant stavim na 7 (to bi bilo nekih 20c u sobi)... to je to, 20c je konstantno u sobi, a znam to jer na jednom zidu imam zidni sat sa analognim mjeračem temperature, a na paralelnom drugom weather station i pokazuju konstantne vrijednosti.

    prednost je što se mirne duše može smanjiti po noći da ne cucla struju, a ujutro prije pišanja se pojača i zagrije se momentalno, dok uljne i termice to mogu samo sanjati... ili su stalno on i deru po utičnici.

    imao sam još par konvektora u rukama i to je sve redom drek pošto je nutarnji grijač od žice, dok je vaillantov od debelog lima i puno brže i efikasnije grije. termostat je puno, puno precizniji i sam uređaj je osjetno masivniji (doduše i 2-3 puta skuplji od onih pijaca-modela).

    pitao si kako radi... uglavnom vrlo jednostavno - dno grijalice je skoro skroz otvoreno i prirodnim putem (topli zrak se diže) prolazi kroz grijalicu u kojoj se nalazi grijač koji dodatno grije zrak i zbog naglog zagrijavanja čak i lagano puše van.

    reci šta te god zanima jer ja imam 2.5kw već jedno 4 godine i 1kw jedno godinu dana, obje vaillant jer su stvarno solidne, a drugu sam kupio jer sam sa prvom bio zadovoljan :)

    edit: postoje prilično skupi konvektori koji imaju za sebe kupiti razne module... wireless koji priča sa svim ostalim radijatorima u kući, timer, digitalni termostat etc. ne sjećam se firme, ali ako se dobro sjećam osnovni model sa analognim termostatom košta oko 200€, pa još moduli po 100-200€...
     
  14. syss

    syss Veteran foruma

    ja sam prešao sa termice na ovo... nebo i zemlja, potrošnju, slobodan prostor i kvalitetu zraka da ne spominjem. bolje je i od infrared grijalice koju sam zamijenio sa ovim manjim modelom.
     
  15. Loki

    Loki Komšija

    Ja trenutno koristim kvarcnu i čim se isključi odma je hladno a mrzim kad je okrenuta u mene pa me prži.
    Ovo bi mi pravo dobro došlo u sobi pod prozor.

    Kako se ovo čudo montira?
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    syss, Sve si potvrdio kao sto sam i cuo. Da termostat jako dobro odradjuje posao. Za mirko procesor nije ni bitno. Neka ima hrčak koji vrti tocak samo da je efikasno.

    Ko bi rekao da taj šuplji sistem zadrzava toplotu. Odnosno, kao sto Zoi rece, cim iskljucis gotovo sa grijanjem.


    Sto se tice jacine, nebih znao tacno reci ali, ove od nekih dvadesetak kvadrata su po 1kw.

    Inece nije ista firma ali vjerovatno isti sistemj samo, ono najbitnije, znas li rec koliko ti dodje struje sa koristenjem te dvije grijalice ?
     
  17. GV

    GV Komšija

    Syss, samo si zaboravio najvažnije, cijenu . Koliko kWh mjesečno struje potrošiš u grejnom periodu (vjerovatno pratiš)? Kada budemo imali taj podatak lako je izračunati da li se isplati,npr. ja trošim oko 450kWh mjesečno (grijanje je centralno-toplane).
     
  18. Loki

    Loki Komšija

    Haha izvini al' oplakah Mirko procesor :D

    Nego jel' se ovo mora na zid prišarafit'?
     
  19. syss

    syss Veteran foruma

    @loki... kvarcnu sam ja zamijenio sa ovom 1kw (ako pričamo o infracrvenoj) i to je nebo i zemlja razlika. montira se na nosače koji idu na tiple u zid.

    @nails... ne zadržavaju oni toplinu kao termica ili uljna, da se razumijemo (daleko od toga), ali na najmanje odstupanje od temperature u sobi oni se pale i imaš osjećaj konstantne temperature.

    @gv... naravno da ne pratim :)

    na struji sam već godinama i razlika uvođenja plina i razvlačenja centralnog bi mi se isplatila valjda za 20 godina, tako da uopće ne razmišljam o tome pošto je to kuća roditelja. mjesečno dobijem ispod 100€ računa za 2 grijalice, sad će i treća od 600w u kupaoni, bojler 2kw, hidrofor 3kw ako se ne varam, na peći jedna strujna ploča + rerna i sitnice po kući.

    samo u cro dobiješ račune za 6 mjeseci unaprijed i onda se očitava brojilo, pa računa razlika... vjerujem da imamo drugačiji sistem od vas.

    naravno ne moram napominjat da je to skoro jedini račun u kući... još odvoz smeća, neke odljevne naknade i šta ja znam što sve skupa ko 2 kutije cigara ispadne.
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Mislio sam da zadrzava toplotu sobe. Ako nema nista sto se tice ulja i slicnih "derivata", i ako ne stoji stalno upaljeno vec se termostat pali na svakeo neko odredjeno vrijeme, onda je stvarno super kako uspjeva držat.


    I sve to odlicno zvuci, hvala na podjeljenjim informacijama ali.. i dalje je tesko odrediti dal se ti uredjaji isplate. Ako ti u zimskom periodu dolazi oko 100€ računn, koliko bude u ljetnoj sezoni ?

    Loki, Kao sto syss rece, ide na zid kao obicni radijator ali mislim da se moze montirat na neke tockove. Neka improvizacija pa ko hoce da ustedi struje, ima veliku kvadraturu pa da ne uzima desetak istih, onda da voza po kuci u odredjenim situacijama tipa kad se treba kupat i slicno.