Auto do 5000km

Discussion in 'Generalna diskusija' started by kvaju, Jun 18, 2013.

  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ovo sto dog kaze
     
  2. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Da ne otvaram temu, otac hoce da kupi auto do nekih 5500KM, dizel, da manje trosi. Procita citavu temu i odprilike se niste slozili ni oko cega :D Na Pik-u vidim dosta Focusa 1.8 u ovom rangu. Neko ovdje rece da je ok auto, cini mi se da je neko i kupio. Ima li nekih drugih preporuka?
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Stilo JTD, Peugeot 307
     
  4. Reznor

    Reznor Overclocker

    Što se tiče Fiata, ako ga uzmeš u razmatranje provjeri obavezno pod je li dobar, odvozaj ga malo pa vidi je li se gasi servo i je li brljavi elektronika (tj. je li prijavljuje kakvu grešku koje inače nema, npr kod mene prijavljuje da ne radi neka sijalica, a rade sve, i svijetli mi spirala iako je motor pokrenut, tj. trebala bi se odmah ugasiti a ne nakon koju minutu). To im je svima mana (i Stilu i Puntu), ali se sve da dovesti u red osim hrđe.
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Reznor
    To sto ti prijavljuje crknutu sijalicu,negdje u pozicijama ti je umjesto sijalice od 10w stavljena sijalica od 5w i zato elektronika misli da je kvar.
     
  6. Reznor

    Reznor Overclocker

    Hvala, negdje sam čitao o tome da je u tome možda problem, nisam sam mijenjao sijalice već mi tako došle te, uglavnom idući put ću staviti te koje odgovaraju.
     
  7. kio

    kio Komšija

    Ford Fiesta, dizel. 1,4 tdci. Sve preporuke :smt003 Mozes naci za te pare lijepo ocuvanu :mrgreen:
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Zaobici pezoa 206, punac ga ima i hijadu i jedan k* mu fali, auto je toliko neudobno, tvrd, bruji sav unutra, rasklimo se ko babin zub, 2001 godiste 2.0 dizel. 307 je druga prica.
     
  9. donjapa

    donjapa Overclocker

    Sad ce opet poceti ono: "Zaobidji ovo, zaobiji ono, kvarovi ovdje kvarovi ondje..."

    Gdje ih nema? Neko uzme auto pa bude rahat godinama, neko uzme pa nakon par mjeseci krene belaj, ne mozes znati. Da je sve i jedan Peagueot 206 takav vjerovatno bi se vise znalo o tome, mozda je samo iskorsiten ili los primjerak u tvog punca. Ja npr znam ljude koji ga godinama vozaju bez problema.

    Dajte covjeku konkretne primjere sta ima u tom cjenovnom rangu te na sta treba obratiti paznju, a sta ce on kupiti je sad pravi bingo, jer nikad ne znas na sta ces naletiti.
     
  10. elvirbej

    elvirbej Aktivista

    Bitno je samo naletiti da dobar primjerak. Ja sam 3god. Imao focus-a 2003 1.6. Predobro auto, nikakvih kvarova samo redovni servisi. Za dizele ne znam al sam cuo da je sigurniji izbor tddi u odnosu na tdci.
     
  11. filip_sm

    filip_sm Aktivista

    Jedno pitanje, vozio sam samo jednog peugeota u životu, 307 2.0 hdi.
    Da li svi bruje unutra ili me zatrefio takav?
     
  12. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

  13. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    Ja bih za te pare ganjao ford mondea, nije preveliko auto, a unutra ima prostora i ima ljepsu unutrasnjost od fokusa, motori su odlicni, nepoderivi, a pogotovo ako uzmes npr 2.0 benz + plin i odrzavanje je bagatela. Jedino ako se bas trazi mini auto kao fiesta/corsa/polo/206 onda nista... :D
     
  14. xman

    xman Komšija

    Potrefilo te vjerovatno. Vozim jednog evo 6 godina i zna me na prelazu zima-proljece ili kod naglih promjena temperatura zezati prozor,kao blago treskanje koje prestane kako se temperature vani ustabile,inace nema nikakvog brujanja,skripanja itd. I primjetio sam solindu razliku u potrosnji ljeto-zima. Kolega prije 3 mjeseca kupio i neki dan prodao svoga jer mu uzimao oko 7 litara. :D
     
  15. kvaju

    kvaju Komšija

    Ja govorim iz svog iskustva, pa eo

    Kad sam krenuo u kupovinu malo jeftinijeg auto do tih para, dosta poznanika mojih voza forda focusa, i prezadovoljni su sa njim, meni se auto također fizički svidio, malo čitao koje su mane na šta da pazim i odlučio se za kupovinu.

    prvo sam htio uvesti auto iz njemačke, na kraju sam uzeo auto iz bih (uvezn iz nizozemske prije 3 god)

    Ford focus mk1 (1998-2004)

    tddi od 1998-2004, tdci od 2002 pa nadalje.

    imaš mk1 i mk 1.5, mk 1.5 ti je facelift on ide od 2002-2004, prepoznat ćeš ga najlakše po žmigavcima, noviji imaju žmigavce u faru, stariji na braniku.

    ja sam uzeo 2003 god, prešao 240k, nove 4 zimske gume, dobre ljetne na njemu, nov akomulator, registriran do 07/2015,uzeo ga u 10mj 2014, utegnut fin, nema hrđe po njemu (inače boljka fordova pogotovo iz njemačke, na to pripazi) i platio ga 5500km.

    tdci ima elektronske dizne, koje su osjetljive na naše gorivo, jako skup kvar, i taj plivajući zamajac također dosta skup, mada plivajuće zamajce ima skoro svako novije auto, al eto. ima moderniji motor, taj common rail, tiši je od tddi, jači (ima ih od 100+hp)


    tddi, ja sam ga uzeo sebi, ima lanac, nema te elektronske dizne, ni plivajući, motor mu je 'klasičniji' i manje osjetljiv.
    tddi imaš od 75 i 90hp, ja sam sebi uzeo od 90hp, i prezadovoljan sam za sada s njim, po gradu mi troši 7.1l/100km, otvorene dosta manje. Kada zatreba da prestignem, stvarno hvata bez problema.
    Također auto je dosta komotno, i s prijeda i sazada.

    Mali servis sa orginalnim uljem i dosta kvalitetnim filterima (bosh, man, mahle) me je izišao oko 200km.
    Registracija će mi sad u 7 mjesecu oko 500-550km.
    Promjenio sam set kvačila jer vidio sam da je lamela kraju prije kupovine oko 450km s rukama (LUK marka kvačila)

    preporuka foruma gdje sam dosta čitao
    http://www.ford-focus-klub.com/index.php
    http://www.fordclubserbia.org/forum/ind ... 3ecef387c9

    Moja topla preporuka za forda focusa tddi, 90hp.
    Ovo ti je golf 2 novije generacije, ima ih mali milijon bar po mostaru i okolici, tako da što se djelova tiče po otpadima nemoraš se sekirati ima ih svugdje. Prednji branik orginalni polovan 150km neki dan ga mjenjao spucao u kera, a nov zamjenski 70km + farbanje i lakiranje.

    Svaki polovan auto je mačak u vreći, odvest ga na pregled prije kupovine i miran si. Ja sam ga odveo u 2 majstora koji su oko fordova bolji od ostalih, kad su mi obojica rekla uzmi taj primjerak, nisam se puno mislio.
    Na tddi koliko znam jedina skuplja boljka je bosh pumpa, ali to sve opet zavisi, kakav je vozač prije bio.

    Ako te još nešto zanimalo slobodno pitaj.
     
  16. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Niko ne spominje recimo Lagunu koja je meni pouzdano vozilo sa dosta prostora i širine. Ili recimo omalene Alfa 147, Corsa, Još bolje Fabia combi ili obična, te Seat Ibiza. Kako god, gledaj da kupiš održavano vozilo u čije se stanje možeš uvjeriti, a u današnje vrijeme nije teško ni provjeriti kompresiju motora i posavjetovati se sa mehaničarom pri kupovini.
     
  17. anel007

    anel007 Komšija

    ma zna se desiti ali najvise zavisi ko ga je prije vozao, ja sam 2 godine kod sebe cuo to kao brujanje sa zadnje klupe ali mi sve bilo mrsko gledati sta je, neki dan usisavao i ajd reko bas da pogledam sta moze biti i kad sam preklopio zadnje sjedista vidim na obje strane fale sarafi koji drze tapacirung u stranicama, nisam imao vremena sad se igrati oko toga ali ovih dana cu to pritegnuti i vjerovatno ce brujanje prestati
     
  18. metallac

    metallac Aktivista

    Ko kaze da je auto tesko izabrati:
    Nemoj svabu krade se.
    Nemoj francuza skupo odrzavanje.
    Nemoj talijana kvari se.
    Nemoj koreanca za godinu nece vrijedit 20 maraka.
    Nemoj japanca nema dijelova.
    Nemoj benzinca puno trosi.
    Nemoj dizela idu dizne, turbina, bosch pumpe, skupi oni filteri cestica.
    Nemoj plin, nesigurno je to, hoce eksplodirat, a i plin se cuje u kabini.
    Nemoj zadnji pogon nemozes vozit po snijegu.
    Nemoj prednji pogon nije zanimljivo.
    Nemoj 4X4 jer je to bespotrebno.
    Nemoj malo auto gine se zagarantovano u sudaru.
    Nemoj veliko auto tesko naci parking mjesto.
    Nemoj preko 100 konja nemas dje razvit brzinu.
    Nemoj ispod 100 konja slabo, nemoze uzvuci uz Bradinu.
    Nemoj s klimom puno trosi.
    Nemoj bez klime skuha se u autu.
    Nemoj iz uvoza vraceni kilometri, lupano auto, sastavljano iz 5 drugih.
    Nemoj od prvog vlasnika, fukara uzela na lizing nije imo za servisa, popravljo kod jarana u garazi znam ja, sipo floriol umjesto motornog ulja.
    Nemoj manuelni mjenjac ko ce saltat brzine.
    Nemoj automatski to je za zene ( a ako si zena onda je to za amerikance, a ti nisi amerikanka )
    Nemoj s 4 vrata slaba konstrukcija.
    Nemoj s 2 vrata tesko uci na zadnju klupu.
     
  19. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Cojk objasnio.
     
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Biciklo i udri u pedale :)