AV Receiveri

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Nani, Jul 24, 2008.

  1. syss

    syss Veteran foruma

    i dalje mislim da ti nije kritično uzimati velike prednje frontove... pogotovo ne u ovoj klasi.

    rađe uzmi bookshelf i centar iste serije za razliku u cijeni, stalke središ ili sam ili kupiš (ovisno koliko si spretan) jer sad ćeš kupit frontove, onda ćeš kroz neko vrijeme kupiti centar, onda neće više bit te serije za kupiti i jednostavno ćeš morat raditi kompromise, ista priča vrijedi i za rearove i za sub.

    nekako mi iskustvo govori da to uvijek tako završi... kako bi se reklo u narodu "nemoj da ti oči budu veće od guzice" :D

    ako ti stereo nije na prvom mjestu, možda da rađe kreneš putem yamahe i uštediš koju paru, a (ajmo reć) dobiješ na surround zvuku, dsp modovima i sl.
     
  2. JVC

    JVC Overclocker

    Ja sam to vec ranije napisao da vise volim prednje malo manje sa dobrim stalcima nego samostojece prema kojima gajim averziju, imao B&W 604 jedva se kotarisao ko dva mrtvacka sanduka nikad vise samostojeci ni na poklon.
     
  3. mickeyrs

    mickeyrs Novi član

    Malo sam probao da budem racionalniji oko novca tako da sam delimično poslušao ovaj savet - uzeo Marantza 4003 i Mission m34i.

    Samo što sad imam problem druge vrste - 3 sata već pokušavam da ukačim zbog čega je sve jako tiho. Trebalo je vremena da pohvatam šta je gde na Marantzu, uputstvo je malo šturo za moj ukus i onaj daljinski je čudan :D. Tek, sve bi trebalo da sam dobro povezao, a zvuk je očajno tih - nema šanse da je ovo normalno, pa mini linija mi se čula bolje na 20% od ove kombinacije na 50%. :? Jednom se AVR ugasio uz poruku 'Protect', manual kaže da proverim kablove do zvučnika, ali sve je OK vezano, povezao ih nekoliko puta još i isto je, nije se nijednom više ugasio, ali je sve i dalje tiho. Odoh da spavam pošto nemam više ideja... :(
     
  4. JVC

    JVC Overclocker

    Kako tiho nekontam, na koliko pojacas volumen ono je db skala je slusam max. na -25 (inace ide od -70 do +15) imam SR-4600 to je samo malo stariji model ali tu su negdje.
    Inace podesi u meniju subwofer: off a front: large dok nekupis subwofer a nakon toga obrnuto, ostalo nemozes pogrijesiti front L i R su prednji to znas.
    Inace kod mene je uputstvo da mozes covjeku glavu razbiti kolika je to knjizurina ko tel. imenik.
     
  5. mickeyrs

    mickeyrs Novi član

    Opet offtopic, ali možda pomogne nekome sa sličnim problemima u budućnosti.

    Jeste uputstvo debelo, ali na 6 jezika, pa po jeziku ostane oko 40tak strana, nekako je previše konfuzno, bar meni, naročito daljinski dok sam ukačio menjanje između funkcija (da treba da se prebaci na AMP, nego da ima bar neki indikator koja mu je f-ja aktivna). Prošao sam kroz deo za setup zvučnika, sve osim one kalibracije sa mikrofonom (to ću danas kad dođem s posla), postavio sam frontove na large, sve ostalo je na OFF. Terminali su vezani prema slici u uputstvu za zvučnike: L+ sa AVRa je vezan na HF+ levog zvučnika, L- na HF- i isto tako na desnom, ali je zvuk užasno tih i nema basa uopšte. Pojačavao sam do -30/-25 i tad se jedva normalno čuje u pozadini razgovora, dakle moraš da prestaneš sa pričom da bi čuo muziku, a cenim da na toliko treba baš da bude glasno, zvuk se pojavljuje tek na oko -40. Prvo sam mislio da nije do izvora sa compa, ali je isto i kad pustim radio. Ono jedno 'Protect' se pojavilo kad sam promenio preset za zvuk na oko -30, ugasio sam prema uputstvu, proverio kablove i više se nije javljalo, ali nije tu nešto kako treba. :?
     
  6. JVC

    JVC Overclocker

    Stani malo kakav crni HF+ i - to ti je samo visoki, ako kutije imaju biwire prikljucke moraju biti oni mostici postavljeni izmedju LF+ HF+ a isto tako na LF- i HF-, baci neku sliku ako mozes.
    Gledao sam ti na netu i kutije imaju bi-wire terminale tako da ti mora biti spojeno na kutijamma LF+ sa HF+ jednim mosticem, a LF- sa HF- drugim mosticem ili komadom kabla.
     
  7. mickeyrs

    mickeyrs Novi član

    Na poslu sam sad, tako da slike tek kasnije/uveče. Inače, mostići su postavljeni kao što i treba, dakle, kabl sa AVRa ide na HF+ i HF-, a mostić spaja sa odgovarajućim LF. Probao sam i da ja kablom spojim HF+ i LF+ umesto mostića, ali nema razlike.
     
  8. JVC

    JVC Overclocker

    Kod mene isto na -40 je jako tiho ali onda ide naglo (logaritamska skala) dok je na -30 normalno a na -20 trese mada imam i subwofer, ali kad njega iskljucim nije tiho mada kazem ti da je kod tih log skala namjerno tako uradjeno da bi imali veci raspon za regulisanje jer je tek na 0 oko pola snage ako je i toliko dok nakon toga kad ides u + naglo raste snaga.
    Drugo mikrofon zaboravi dok nekompletiras sve zvucnike, nema koristi.
    Daljinski kod marantza je univerzalni tako da prvi pritiskom na recimo dugme cd biras upravljanje cd playerom a tek drugi pritisak prebacuje ulaz na reciveru na cd.
     
  9. mickeyrs

    mickeyrs Novi član

    :oops: Khm, toga sam se i bojao - da ću da postavim neko glupo pitanje. :smt003 Aj videću kako se pojačava ako nastavim dalje, bilo mi baš čudno da okrećem i okrećem onaj potenciometar, a ništa se ne dešava. Doduše, poplašilo me i ono 'Protect' uz gašenje, pa reko da ne spalim nešto ako nije dobro spojeno, a ja pojačavam ko manijak.
     
  10. syss

    syss Veteran foruma

    krivo si ti to nešto postavio... mora biti i basa i ćut se normalno.

    nedavno sam podešavao gore navedeni risiver (5003) i nikakvih problema sa malim br2, tako da imaš negdje greške u koracima.
     
  11. JVC

    JVC Overclocker

    Mada ima tri kruga volumen za razliku od analognih koji su imali 270 stepeni, ipak trazi malo vise da se odvrne barem 4600 i 5600 tamo oko -20 bez suba a to je oko 5w nije vise garant tek onda ide naglo krivulja do +10 ili 15 neznam nesmijem probati.
     
  12. Nani

    Nani Komšija

    Ma nema teorije da ti je to normalno, av receiver ti iz nekog razloga nema dovoljno snage a to ti je povezano sa porukom "Protect" jer nesto nisi dobro spojio pa av receiver ima samozastitu od pregorjevanja.
     
  13. mickeyrs

    mickeyrs Novi član

    To i ja mislim... krećem kući s posla za pola sata, pa ću odvezati sve i slikati redom kako budem povezivao. Sklopih tolike računare u životu, a ne mogu 4 žice da vežem kako treba... :smt017 :oops: :smt013

    Edit: izvinjenje još jednom na offu, znam da nije ovaj thread o mojim problemima već generalno o AVRovima, ako mogu modovi da splituju u poseban pa da nastavimo tamo dijagnostiku.
     
  14. JVC

    JVC Overclocker

    Dobro je da racunari nemaju 4 zice. :D :smt003
     
  15. mickeyrs

    mickeyrs Novi član

    Ah, sad mi konačno deluje da je OK, naravno, rasturio sve, skratio kablove, povezao ponovo i sad je puno bolje. Čudno jeste da moram do -15 da doteram da bude glasno, ali verovatno treba da se naviknem na drugačije skale. Prema OSDu je to tek negde oko pola i sad zaista i zvuči kao da je na 50%, s tim da se prilično pojačava posle toga kao što si i napisao, od -10 do -7 je svaki korak dosta veliki. Sve u svemu, sad je sve OK pošto sam povezao ponovo, pa ću kasnije malo neke utiske i koju slikicu kad spakujem nazad sve na svoje mesto. :smt006 Za sad samo da konstatujem da tresu zvučnici za sve pare, a opet nije napadan bas uopšte. Jel' preporuka da se stavljaju one crne stope na samostojeće Missione?
     
  16. JVC

    JVC Overclocker

    Stope su ti samo radi stabilnosti, prava stvar su siljci 3 kom. i podloske da nebi bilo degeneka od zene ili majke radi parketa. :lol:
     
  17. bagi

    bagi Novi član

    hahaha kako dobro objasnjenje za podloske, JVC svaka cast :D . Ja nisam stavio na denonu podloske (mada nema neke siljke ili slicno) i neki dan povucem prema naprijed i normalno imam sta da vidim kad sam vratio, 4 predivne linije hahahah, doduse zadnje dvije se i nevide. Al je vidjela zena :evil: nered hahahahha
     
  18. JVC

    JVC Overclocker

    Ja sam uzeo po pet feninga i lagano ih zabusio u sredini tako da siljci imaju oslonac, naravno parket ima vec stotinjak rupica od ranije ali bolje ikad nego nikad.
     
  19. mickeyrs

    mickeyrs Novi član

    Hehehehe, ma nemam ja te probleme, ali imam gazde od kojih iznajmljujem stan. Imam inače neke stalke (sad imaju drugu namenu, pa sam zato uzeo podnostojeće umesto bookshelf) sa baš oštrim šiljcima i podloškama koje su imale rupe u sredini, no to mi je mačor sve povadio pa su izbušili laminat u prethodnom stanu na sve strane. :( Sad sam u drugom stanu sa nekim očajno lakiranim parketom na kome od svega ostaju tragovi, pa sam okrenuo šiljke ka unutra, kao što piše u manual-u od zvučnika. Naravno, ni govora da se i tako povuku bez dizanja...

    Ne znam koliko mogu ja da dam neku ocenu kako ovo sve zvuči za sad sem da je dobro. :D U planu je da nakačim comp i propustim sliku na TV, mada ne znam ni kolikim svetogrđem smatrate kućni bioskop sa slikom na 51cm Toshiba CRTu. :lol:
     
  20. JVC

    JVC Overclocker

    Svetogrde ili ne vazno je da ti uzivas.