Best buy CPU + MB za oko 600KM?

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by edgsi, Apr 3, 2013.

  1. edgsi

    edgsi Aktivista

    Kao sto naslov kaze treba mi savjet za best buy combo cpu + mb za oko 600KM. Kontao sam da idem na i5 3570K + Z77 plocu ali sad vidim da ima i opcija iz amd tabora, FX8350. Vecinom bi se comp koristio za gaming + ponekad CAD, Catia, SolidWorks i sl.

    Racunam i na neki prosjecan oc pa mi treba i preporuka za plocu, nista pretjerano. Sto se tice hladjenja imam CM TX3 pa bih ga iskoristio a mozda kasnije uzeo nesto ozbiljnije...

    Sto se tice grafe isla bi 7870 ili 7870XT. Gledao sam i 7950 ali koliko ja vidim da skok u performansama ne opravdava razliku u cijeni. Ako grijesim neka me neko ispravi.

    Unaprijed hvala na savjetima :smt006
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Eto to ti je idealno i5 3570K i Z77 ploca, a gdje ces kupovati u prodavnici ili preko pik-a?
     
  3. edgsi

    edgsi Aktivista

    Mozda cpu preko pik-a a mb iz prodavnice iako ne odbacujem opciju da uzmem sve preko pik-a. Grafu bih uzeo u Austriji, eventualno pik.

    Znaci definitivno intel bolja opcija?
     
  4. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Definitivno, neces se pokajati. Dosta ljudi sa HWB-a ima taj procesor i nevjerujem da se iko pokajao, osim Sene mozda :)
     
  5. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Kad bi se mogao pružiti još stoju mogao bi možda uklopiti i 3770k i z77 ploču. Taj je cpu ionako lagano klokati pa ti ne treba neka prejaka ploča za OC ako bi ga radio. Ima kod didija i7 3770k za 510 dao bi on to za 5 stoja sigurno mozda i nize a ploče z77 idu od 200KM na gore na piku. To bi ti dugoročno bila bolja investicija. Ako ne onda će te i taj i5 dobro služiti.
     
  6. edgsi

    edgsi Aktivista

    Da s obzirom da ima 7950 cfx a kod mene ce biti single gpu kombinacija pa mislim da nasviran 3570K ne bi trebao tako brzo biti usko grlo.


    Ti si vjerovatno mislio na 3770K od 510KM kod brozz-a? Ne znam, mislim sto se tice gaminga da ne pravi veliku razliku. A kontam radije bih namirio na razliku i kasnije ubacio dobar ssd.
     
  7. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ma ja svejedno uglavnom oko 5 stoja je taj cpu 3770k. Sad nema razlike u gamingu ali to je dosta jači cpu. Ali ako ces uzimat i SSD to je onda bolji upgrade slažem se.
     
  8. Sena

    Sena Veteran foruma

    HD 7950 je kartica koja se ne kupuje da bih se na stock drzala. Overclockana moze biti jaca od bilo koje single gpu karte.
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Evo konacno da podrzim Senu u njegovim OC misijama :D

    7950 je nisko klokana,pogotovo one prve verzije sa 800mhz a ima u sebi toliko rezerve da je grijeh ne klokati je,slabo koja ima da ne moze preko 1100mhz a nerijetko idu i 1200mhz na GPU i oko 1700+ za memoriju sto je stavi ispred GTX680,onako na papiru 7870 sa svojih 1000mhz izgleda vrlo blizu 7950 na 800mhz pa se cini da nije neka razlika,pogotovo kad se uzme u obzir da se fabricki visoko klokana 7870 i ne moze pogurati jos puno,ako se vec ide na 7870 onda je definitivno pametnije ici na 7850 i pogurati je kvalitetno i preskociti 7870 bez problema.

    A procesora sto se tice,i5 3570k je i vise nego dovoljan al ako se razmislja o nekoj buducnosti onda definitivno vrijedi izgrcat tu stoju vise uzeti odmah 3770k.

    Ja bih npr uzeo 3770k i 7850 pa nekad kasnije ubacio jos jednu.
     
  10. edgsi

    edgsi Aktivista

    Naravno, slazem se da je 7950 strasan oc-er. Nisam ni spominjao da cu je drzati na stock clocku, naravno da cu koju god da uzmem potjerati do nekog stabilnog 24/7 clocka.

    Realno, koliko odmice nasvirana 7950 od nasvirane 7870XT na full hd rezi i da li opravdava razliku u cijeni?
     
  11. zoi

    zoi Veteran foruma

    Pa 7870XT će već iz kutije biti nasvirana, nemaš baš puno lufta s njom, za razliku od 7950. Ostalo ti je sve jasno.
     
  12. edgsi

    edgsi Aktivista

    Ima dobar deal u etec-u - asus 7950 za 250eura ali mislim da je razgrabljeno:) Kontaktiracu kolegu da vidi jel slucajno koja ostala.
    Ako ne bude vjerovatno cu ici na Sapphire Radeon HD 7870 XT Boost koja bi me trebala izici do 220eura. Jbg prva skuplja 7950 sa pristojnim hladjenjem je 280eura a to mi je ipak prevelika razlika.
     
  13. Sena

    Sena Veteran foruma

    Koja je asus 7950 u pitanju?
     
  14. edgsi

    edgsi Aktivista

  15. Sena

    Sena Veteran foruma

    Te karte su imali fabricku gresu, te asus dc, jedino ako mozes naci dc v2.
     
  16. edgsi

    edgsi Aktivista

    V2 je 300eura.
     
  17. edgsi

    edgsi Aktivista

    Je li ASRock Z77 Pro4 iole solidna ploca za oc? Moze i prijedlog za neku pametnu/bolju alternativu za oko 200KM.
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Za te pare nemas bolje. Solidna je ona za oc.
     
  19. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Eventualno MSI Z77-G43 koja je tu sa cijenom.
     
  20. edgsi

    edgsi Aktivista

    Evo sad mi javise da imam opciju i za Z77 EXTREME4-M, skuplja zanemarljivih 6KM:) Da napomenem, bice single card setup i oc cpu-a i grafe.

    Da li ici na nju ili naruciti ASRock Z77 Pro4?