Bežično umrežavanje - varijanta

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by BiceBolje, Nov 13, 2006.

  1. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Dakle nakon dana i noći proteklih u teškom razmišljanju (jah) skontah sebi neku varijantu kako da najbolje uvežem laptop i stolni računar. A koji će biti isto tako biti bežično umreženi sa obližnjim Acces Pointom na jednom brdu, s kojim imam optičku vidljivost.

    Dakle.

    Laptop ima integrisanu WiFi Intel Pro karticu, što je taman za umrežavanje u kući. Uzet ću neki najobičniji WiFi Router (Dlink najvjerovatnije) na koji ću žičano nakačit stolni računar. Bežično, naravno ide Laptop. Na internet idu preko DSL Modema koji je nakačen na WAN port. Dakle, teoretski sve bi trebalo da radi.

    Ono što me brine je što ja nemam iskustva. Dakle meni je potrebno da budem nakačen u mreži sa svojim stolnim računarom, ali i sa drugom bežičnom mrežom gdje će biti jedno društvo koje će biti prikopčano na flatrate internet.

    Dakle koje su moje opcije tu, i da li će moja gornja varijanta sa WiFi Routerom raditi kako treba? Što se tiče antene, to nije problem, već imam. Ako je ko imao iskustva sa bežičnim umrežavanjem, bio bih mu veoma zahvalan!
     
  2. donjapa

    donjapa Overclocker

    sa obližnjim Acces Pointom na jednom brdu, s kojim imam optičku vidljivost.


    sta napravishe od one pitamide.. svasta. .

    ovak imam WiFi, kupio za 40KM Hub, 8 izlaza, iz dlinka lan kabal u hub, onda iz hub-a u gl. racunar..
    onda imam josh jedan racunar, i on je isto u mrezi, lan kabal, u hub i u mreznu. kad se konektuje gl. konektujes se i ti automatski. imam i laptop, koji nije uvijek u kuci al kad dodje imam i za njega lan kabla, ukljucim i purnjam 8)

    ne vidim svrhe uzimat neke ap-ove i sl. (usput i laptop ima wifi integrisanu)(al nea fajde od nje)

    imash tu u PD-u ovaj isti HUB.. nije skup.. kazem ti oko 40. isplati se :)
     
  3. BoLa

    BoLa Aktivista

    ja kupio 2 sticka 802.11g. ad hoc ih spojio, ukljucio wep, shared key i pichim normala. stick je kostao oko 60km. normalno surfam po netu sa laptopa, i tako to.
     
  4. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Da, razumijem vas.

    Meni treba da se mogu odvojeno konektovati i sa Laptopom i stolnim računarom. Odnosno, rutiranje saobraćaja. Mislim da bi mi sa routerom to bilo riješeno, ali sam htio samo provjerit.
     
  5. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    mislim da mozes probati sljedece.
    svoj wifi router stavis da radi kao produzetak tog sa brda...ima opcija al da me upucas nemogu se sjetiti kako se zove tacno,regularno nakacis lap i pc na njima kreiras adsl konekcije ...e sad da li ces moci cackati oko wep ili mac autentifikacije...mislim da ce to ovisiti do konfiguracije routera na brdu

    druga ti je opcija da adsl router normalno nakacis na mashine i da ako ti soft na routeru dozvoljava kacenje na tu mrezu,na cisco routerima je to neakva frendly lista